Z dlouhodobého hlediska Bitcoin už delší dobu ztrácel sílu a určitou razantnost v růstu, která pro něj byla typická od doby, co překonal 17. prosince minulého roku své předchozí ATH.
Když v minulém týdnu Elon Musk oznámil zrušení přijímání plateb Bitcoinem pro Teslu z důvodu přílišné energetické spotřeby Bitcoinu, spustila se na Twitteru lavina kritiky na jeho osobu. Všichni kryptoměnový investoři se tak soustředí na jeho další oznámení, kterých opravdu není málo.
Je tu však další, velmi významný faktor, pro příští směřování této stále ještě hlavní kryptoměny na světě. A tím jsou akciové trhy. Celková změna sentimentu akciových trhů, stejně jako několik dalších událostí, může Bitcoinu zmařit i poslední šanci na jeho pokračující bull run.
Dochází „šťáva“?
Po výplachu všech finančních trhů v březnu 2020 se do nich díky zásahům fiskální a monetární politiky nalilo ohromné množství peněz. Cílem bylo udržet ekonomiky jednotlivých států nad vodou a to se do značné míry podařilo.
V USA FED „tiskne“ bezprecedentní rychlostí nové peníze, přibližně polovina všech obyvatel Spojených států dostává dlouhodobě tučné dávky. Nedávno Biden schválil nový balíček podpory ve výši $1.9 bilionu. Američané se tak mohli těšit z jednorázového bonusu ve výši až $1,400 dolarů, dokonce i když byli zaměstnáni a jejich příjem nepřesahoval $75 000 za rok.
Nejen Bitcoin, ale také klasické finanční trhy tak zažívají po celý uplynulý rok nebývalý růst. Prakticky všechny akciové indexy v USA, a především ty technologické, pravidelně překonávaly své dosavadní ATH. Mnoho ekonomů se proto ptá: Kam až to může pokračovat?
A jak se zdá, tak tato droga, na které je finanční trh v dnešní době do značné míry závislý, přestává pomalu účinkovat.
Hrozba akciových trhů nevěstí nic dobrého
Hlavní index akciových trhů S&P 500, měřící výkonnost 500 největších veřejně obchodovaných společností, pomalu ale jistě zpomaluje. Technologický index NASDAQ , zaměřující se převážně na tech-firmy, je už od půlky dubna v poklesu. Vzhledem k tomu, že technologické firmy byly po celý rok hlavními tahouny akciových trhů, pro budoucí vývoj to neznačí vůbec nic dobrého.
A pak je tu Dow Jones – dnes obsahuje 30 nejvíce obchodovaných společností na akciových trzích a patří společně se dvěma předchozími mezi trojici nejsledovanějších indexů. Ten v tuto chvíli visí na vlásku a rozhoduje se, kam se vydá.
Celé situaci nepomáhají ani nedávné komentáře předsedy Fedu Jerome Powella a varování ekonomů před nafouknutou bublinou. Dokonce i Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) vydala varování před spekulativními aktivy, jako je Bitcoin. Vzhledem k tomu, že silná ruka regulace se neustále zřetelněji snáší nad jeho budoucností, tak také tady by mohlo dojít k nejhoršímu.
Bitcoin krvácí již teď, proto by na něj mohl mít propad akciového trhu opravdu devastující účinek.
Oslabující Dow Jones pro krypto trh může být poslední tečkou
Období trvalého růstu skončilo, i když panuje stále spousta spekulací o tom, jestli býčí trend může ještě pokračovat. Pokud ale akcie půjdou do větší korekce, tak to může pro Bitcoin znamenat definitivní ukončení bull runu.
Největší kryptoměna se potácí, ale ještě není ze hry. Avšak po řadě zdrcujících událostí od Elona Muska, přes několik dalších FUD zpráv, až po medvědí technické analýzy, další zhroucení indexu Dow Jones by mohlo pro Bitcoin znamenat konečnou i z dlouhodobého hlediska.
Výše uvedený graf ukazuje větší vzrůstající klínový pattern a tomu odpovídající chování v MACD, které v loňském roce znamenalo „Černý čtvrtek“.
Jestli se chuť investorů po riskování úplně obrátí, může dojít k podobnému poklesu jako tehdy. Bitcoin strávil většinu své existence bez korelace s akciemi. Ale po Černém čtvrtku korelace s akciemi chvíli přetrvávala, dokud se kryptoměny nevydaly parabolicky nahoru.
Pokud se korelace náhle vrátí, výprodej na akciovém trhu by mohl zničit další plány na býčí rallye Bitcoinu ještě před tím, než dosáhne cen, které jeho držitelé očekávali.
Bitcoin je stále mladý a nikdy skutečně nezažil medvědí trh, protože akcie byly v dlouhodobém býčím trendu po celou dobu jeho existence. Jak si tedy povede vzácné, ale spekulativní aktivum, pokud se nálada na finančních trzích kompletně převrátí?
Zdroj: Bitcoinist.com