Po „tweetech“ Elona Muska, které výrazně přispěly k propadu ceny BTC, se jakoby roztrhl pytel s dalšími negativními zprávami, které způsobují paniku na trhu zejména mezi méně zkušenými BTC investory. Tou nejnovější byly zprávy agentury Reuters tvrdící, že Čína zakázala kryptoměny. Jenže má to jeden velký háček.
Co se vlastně stalo?
O novou vlnu paniky na trhu se postarala zpravodajská agentura Reuters, která ve svém článku uvedla, že „Čína zakázala finančním a platebním institucím podnikat s kryptoměnami“, no a toto konstatování se samozřejmě rychle začalo šířit sociálními sítěmi a dalšími masmédii.
China banned financial institutions and payment companies from providing services related to cryptocurrency transactions, in the latest blow to digital currencies and their market leader #bitcoin https://t.co/6qql84uRe8 pic.twitter.com/hAxTDuyPd6
— Reuters (@Reuters) May 19, 2021
Počkat, to jaksi nesedí
Pokud jste v kryptotrhu už déle, zřejmě jste hned zpozorněli. Čína, že zakázalaBitcoin? Nestalo se náhodou něco takového i v minulosti a neplatí to dodnes? Přesně tak. Ve skutečnosti v Číně nedošlo k žádné nové legislativní změně.
Stalo se jen to, že Čínská národní internetová finanční asociace, Čínská bankovní asociace a Čínská asociace pro platby a zúčtování koordinovaným způsobem společně připomněly obyvatelům nejlidnatější země již stávající nařízení z roku 2017. Oficiální zákaz obchodovat s kryptoměnami finančním institucím je platný již čtyři roky a dokonce první poplašná zpráva o tom, že Čína zakázala BTC transakce se objevila už v roce 2013.
#Bitcoin VS China from 2013 pic.twitter.com/9Tld3p2CLz
— Moe Zainal (@zainal) May 18, 2021
Více světla do tématu vlil Qiao Wang, který shrnul celou dezinformaci do pár vět:
,,Během pár hodin se staly tři hloupé věci:
1) Reuters napsala zavádějící článek o čínském dolu.
2) Lidé začali retweetovat zprávu Reuters, protože jí věřili.
3) Trh se propadl po zprávách Reuters.
Čína nedala zákaz na kryptoměny. Jen zopakovala (upozornila na) anti-spekulativní zákon před 2 lety„.
https://twitter.com/QwQiao/status/1394661559033602049
Qiao Wang následně trefně shrnul všechny fámy, konspirace a dezinformace ohledně Číny a Bitcoinu do pár krátkých vět: ,,Masmédia tvrdí, že Bitcoin je centralizovaný a kontrolovaný Čínou. Zároveň nyní tvrdí, že Čína zakázala Bitcoin. Tak co z toho je pravda? Uspořádejte si své myšlenky FFS (for fuc ** sake!) “
https://twitter.com/QwQiao/status/1394840253836546052
Téma neobešel ani respektovaný Adam Back: ,,Ne, Čína nezakázala Bitcoin, jen zopakovala své stávající regulační pravidlo (ne, že by na tom ve skutečnosti vůbec záleželo, každý měsíc se objevují vágní tvrzení, že Čína zakazuje Bitcoin, přičemž ve skutečnosti jde jen o úpravy zásad). Tentokrát to bylo falešnější než obvykle.“
No, 🇨🇳China did not ban #bitcoin misreporting a standing regulatory rule. (not that it even matters there are vague "China bans bitcoin"claims every few months, which are in reality just adjusting policies), just this time it was faker than usual https://t.co/RDgNHgECjn
— Adam Back (@adam3us) May 18, 2021
Co bude dál?
Téma Čína a Bitcoin bude zřejmě ještě dlouhá léta horké. Zatímco například spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel tvrdí, že Čína chce využít Bitcoin, aby oslabila americký dolar (a není jediný), jiní jsou zase přesvědčeni, že Čína zcela zakáže Bitcoin, čímž přispěje k dalšímu propadu jeho ceny, což je samozřejmě v naprostém rozporu prvního tvrzení. Realita je zřejmě mnohem komplikovanější. Čína ví, že za Bitcoinem se skrývá velký byznys a tak se podle všeho nebude chtít zbavit své významné pozice těžebního giganta. Zároveň se však dá předpokládat, že trh s kryptoměnami bude nadále velmi přísně regulovat a svým běžným obyvatelům znemožní snadný přístup ke kryptoměnám. To však nejsou žádné novinky.
Zdroje: Twitter, decrypt.co