Dnes je tomu přesně 11 let, kdy si jeden šikovný vývojář podivného projektu, Laszlo Hanyecz, usmyslel, že by mohl být dobrý nápad objednat si pizzu. A zaplatit za ni v Bitcoinu.
Tehdy mu to přišlo jako dobrá myšlenka, jak podpořit svůj koníček, aby se nová digitální měna dostala do širšího povědomí. A taky mu připadalo, že je to skvělý způsob jak „ušetřit“. V tu dobu ho ani nenapadlo, že se jeho čin zapíše navždy do dějin.
Nápad za všechny prachy
Koneckonců byl to zrovna Hanyecz, který upravil kód Bitcoinu tak, aby se na něm dalo těžit pomocí GPU (grafických karet). Místo mnohem pomalejších CPU, tedy procesorů v počítači. Vlastnil tak spoustu bitcoinů, které sám těžil, ale mrzelo ho, že je nikdo nevyužívá v reálném světě.
Proto se rozhodl, že 18. května 2010 napíše na fórum bitcointalk.org, které bylo tehdejší kolébkou bitcoinových nadšenců. A zkusí se zeptat, jestli by mu někdo za bitcoiny nedoručil pizzu.
„Zaplatím 10 000 bitcoinů za dvojici pizz … jako třeba dvě velké, takže mi něco zbyde na další den.“
Výhodný obchod
Prvotní těžař, který dokázal Bitcoin těžit efektivněji a získat jej tak v mnohem větším množství, příjemci platby v této obskurní měně nabízel výhodný obchod. Za pizzu, která stála $25, by totiž daný odvážlivec obdržel 10 000 Bitcoinu, což mělo v té době hodnotu kolem $41.
Nikdo ochotný k nákupu pizzy za Bitcoin se nenašel a nesjpíš dost vyhládlý Laszlo se ještě o tři dny později na zmíněném fóru ptal, jestli je to málo?
Na posměšný komentář Laszlo odpovídal: „Prostě si jen myslím, že by bylo zajímavé, kdybych mohl říct, že jsem platil za pizzu v bitcoinech.“
Hned další den už od bitcoinového vývojáře přišla zpráva:
„Chci jen oznámit, že jsem úspěšně vyměnil 10 000 Bitcoinu za pizzu.“
A tak se Laszlo, který se zapříčinil za rozvoj těžby Bitcoinu, stal známý něčím úplně jiným – totiž nakupováním pizzy za bitcoiny.
Neudržitelná nabídka
Laslzo nechal svou nabídku otevřenou a dál nabízel za pizzu 10 000 BTC. Jenže i díky mediálně zpopularizované události, cena Bitcoinu začala prudce stoupat.
Někteří uživatelé na fóru vtipkovali: „lol, pochybuji, že nabídka je stále 10 000!“ Další pak odpovídal: „$600 je skvělá dohoda za pizzu si myslím?“
Už v srpnu téhož roku byl proto Laszlo nucený na fóru nabídku ukončit:
„Nečekal jsem, že to bude tak populární, ale opravdu si nemůžu dovolit s tím dál pokračovat, protože už dál nedokážu generovat tisíce coinů za den.“
Následně se celé vlákno na fóru stalo živým dokladem historie, kam lidé dodnes chodí žasnout nad tím, jak se cena první zakoupené pizzy vyvíjela v průběhu let.
Nákup pizzy v Bitcoinu dodnes trhá rekordy
Na svou milionovou hodnotu pizza nemusela čekat dlouho. Hned v následujícím roce 2011 pizza stála milion korun. A v roce 2013 se dočkala ceny $1 milionu dolarů.
Ještě před rokem, na kulaté 10leté výročí, měl Bitcoin cenu $9,500 a pizza by tak tehdy stála závratných $45 milionů. Není divu, že si z toho lidé dělali legraci.
I spent $40 on pizzas … because the $45Million was a little out of my price range.
(Yes there are pineapples on it, and your opinion on that is irrelevant.)
Happy #BitcoinPizzaDay 🍕🧡
Cheers to more holidays that are iconic as well as hard to explain to our loved ones 🍻 pic.twitter.com/tedrcCdz11
— Justine Harper (@mshodl) May 22, 2020
Kdybychom chtěli určit cenu pizzy dnes, při vysoké volatilitě Bitcoinu, dost by záleželo na tom, který den bychom se ji snažili vypočítat.
Nejvyšší cenu by tak pizza měla ještě v půlce předchozího měsíce, kdy Bitcoin dosáhl svého ATH téměř $65 000. Při jednoduchém přepočtu by to znamenalo cenu pizzy neuvěřitelných 650 milionů dolarů, téměř 532 milionů eur, nebo taky přes 13,5 miliardy korun. Úctyhodná čísla, která navíc, jak můžeme vidět, v průběhu času extrémně rostou.
Za tímto účelem vznikl i web bitcoinpizzaindex.net, který každý den přepočítává cenu pizzu na aktuální hodnotu. Můžete se na něm dozvědět i přepočet na unce a kilogramy zlata nebo stříbra.
Navzdory astronomickému růstu ceny Bitcoinu se zdá, že Hanyecz se svou rekordní útratou příliš netrápí:
„Nebylo to tak, že by bitcoiny v té době měly nějakou hodnotu, takže myšlenka, že je vyměním za pizzu, byla neuvěřitelně skvělá,“ řekl Hanyecz pro NY Times.
Vývoj Bitcoinu směřuje správným směrem
Bitcoin od té doby ušel dlouhou cestu. Od ignorování, přes zatracování, výsměch, až po uznání. A Bitcoin Pizza Day je oslavou tohoto úspěchu. Nesmazatelným momentem dějin první uskutečněné platby Bitcoinem.
Jedinou vadou na kráse celého příběhu tak zůstává jeden fakt. Totiž, že pokud byste si chtěli dnes koupit svou pizzu za Bitcoin, zaplatili byste podle serveru ycharts.com při současné vytíženosti sítě přibližně polovinu ceny tehdejšího obchodu za pizzu na poplatcích.
A pokud byste si pizzu kupovali při ATH Bitcoinu minulý měsíc, stála by vás transakce přes $62, což je dokonce o rovnou polovinu více než byl samotný obchod.
Možná je i tato okolnost také důvodem, proč si zrovna teď Anthony Pompliano, známý kryptoměnový influencer a investor, prochází kritikou při založení nové značky Bitcoin Pizza.
Ta má právě dnes, na výročí Bitcoin Pizza Day, začít rozvážet pizzu. Problémem je skutečnost, že pro platby nepřijímá Bitcoin, pouze fiat. To je trochu nešťastná volba, ještě k tomu v tak významný den první platby Bitcoinem.
Ruku na srdce, zaplatili byste si pizzu pomocí Bitcoinu, když jsou poplatky stále tak vysoké? Bitcoin tak nadále zůstává nejlepším uchovatelem hodnoty, překonávajícím veškerá ostatní aktiva, spíše než platebním prostředkem.
Možná se však za pár let, třeba při dalším kulatém 20. výročí zakoupení nejdražší pizzy na světě, dočkáme nakonec taky obvyklého užití této kryptoměny i při běžných nákupech.
To až budou fungovat řešení druhých vrstev. V bankách si půjde u přepážky rozměnit krypto na bankovky. A a cena prvního nákupu pizzy pomocí BTC se bude přepočítávat na miliardy v dolarech.
Dnes si ale ten nákup pizzy v Bitcoinu radši ještě pořádně rozmyslete.
Zdroje: 1. investopedia.com, 2. forbes.com