Vitalik Buterin, zakladatel kryptoměny Etherea, který se nedávno ve svých 27 letech stal nejmladším dolarovým miliardářem, prohlásil, že si krypto postupně přivykne na Muskovi tweety.
Buterin k tomu řekl: „Tweetování Elona Muska je něco, co bylo krypto prostoru představeno poprvé doslova teprve v loňském a letošním roce. Myslím, že je rozumné očekávat trochu šílenství, ale také si myslím, že trhy se poučí. Elon nebude mít tento vliv navždy.“
Dále rozvinul své úvahy, když vysvětlil, že i když jsou kryptoměny přecitlivělé na každý tweet Muska, „postupem času si vybudují imunitní systém“.
Přetrvávající vliv tweetů jednoho muže
Je však pravda, že tweety Elona Muska mají v tuto chvíli nejvlivnější dopad na celý krypto prostor, protože v poslední době už několikrát svými tweety podstatně ovlivnil další vývoj cen trhů. Z opěvovaného spojence krypta se tak pro mnohé rázem stal největším padouchem.
V únoru letošního roku Muskův tweet o Dogecoinu vedl k 40 % raketovému růstu ceny během 30 minut. Ve tweetu stálo: „Jsi vítán,“ a na obrázku byl vidět slavný snímek Lion King of Rafiki s hlavou překrytou obličejem Muska, který drží Simbu – tady to však byl avatar Dogecoinu Shiba Inu, na znamení jeho nesmírného dědictví.
ur welcome pic.twitter.com/e2KF57KLxb
— Elon Musk (@elonmusk) February 4, 2021
Jenže pak to začalo. Před necelými 2 týdny další tweet od Musku zaskočil celý svět. V tom stálo rozhodnutí Tesly zrušit přijímání plateb Bitcoinem, kvůli vysoké spotřebě energie těžby Bitcoinu a jeho dopadům na životní prostředí.
Dogecoin jako důkaz lidskosti
Buterin se také vyjádřil k Muskově nesmírné oblibě Dogecoinu a jeho neustálé propagaci. Pro CNN v rohovoru zmínil, že jde podle něj o důkaz lidskosti a nemyslí si, že by své svěřence měl v úmyslu obelhávat. Vitalik vysvětlil:
„Skutečnost, že je 100-plus miliardářem a že řídí společnosti Tesla a SpaceX a všechny tyto věci, nic nemění na faktu, že je nakonec člověkem – a lidé jsou nadšení z psích mincí. Nemyslím si, že by Elon měl něco zlovolného v úmyslu.“
Buterina musel tento překvapivý Muskův obrat proti Bitcoinu potěšit. Ethereum je podle tržní kapitalizace druhou největší kryptoměnou s tržní kapitalizací $285 miliard. Podle webu CoinMarketCap je Bitcoin na prvním místě téměř s trojnásobnou částkou: $717 miliard.
Jak Bitcoin, tak Ethereum, využívají oba ke svému provozu konsensus proof-of-work. Ten je náročný na spotřebu energie pro ověřování pravosti jeho transakcí.
Už delší dobu se chystá přechod Etherea z proof-of-work na konsensus proof-of-stake, který je ke spotřebě energie mnohem šetrnější.
Podle Ethereum Foundation tak bude síť Etherea o 99,95 % energeticky efektivnější. To je opravdu obrovská změna a Ethereu by mohla pomoci v závodě dohnat tržní kapitalizaci Bitcoinu. Obzvlášť se současnou sílící diskuzí ohledně energetické náročnosti Bitcoinu.
Věčný optimista Buterin
I přes mědvědí zprávy z Číny, že stát plánuje zakročit proti těžbě kryptoměn, Vitalik Buterin zůstává ohledně jejich budoucnosti značně optimisticky naladěn. Dříve minulý týden těmto zprávám předcházelo ještě oznámení o špatných zprávách z Číny, když tři bankovní a platební asociace zveřejnily společné prohlášení varující investory před kryptoměnou.
Silná dávka mědvědích zpráv smazala z trhů téměř bilion dolarů, tržní kapitalizace kryptoměn poklesla z úterních $2,42 bilionu USD na současnou hodnotu $1,57 bilionu.
Během rozhovoru na CNN Business Buterin dostal od reportéra Matta Egana zajímavou otázku, jestli si myslí, že jsme uprostřed krypto bubliny? Buterin se nad odpovědí důkladně zamyslel a následně odpověděl: „Řekl bych ano, ale to zjevně nepřinese předpověď, kdy bublina skončí, protože to je notoricky těžké předpovídat.“
Vitalik si tedy stále myslí, že jsme v bublině, i přes veškeré negativní zprávy a propad trhů o více než 50 % od ATH. Tomu se říká neochvějná víra. Doufejme, že mu vydrží.