Včera jsme vás informovali, že šéf společnosti Microstretegy Michael Saylor zorganizoval setkání za zavřenými dveřmi, kterého se zúčastnil Elon Musk a více předních představitelů severoamerických těžařů Bitcoinu. Primárním tématem rozhovoru měl být ekologický dopad těžby kryptoměn, ale někteří kritici upozorňují na riziko pokusu o centralizaci Bitcoinu.
Obsah setkání
Řízení setkání „za zavřenými dveřmi“ jako první potvrdil šéf firmy Tesla Elon Musk, který poznamenal, že někteří severoameričtí těžaři se během něho zavázali ke zveřejnění údajů o způsobu jejich těžby Bitcoinu a také k tomu, že představí své plány týkající se využívání obnovitelných zdrojů energie v rámci svého budoucího podnikání. Těžaři zároveň přislíbili, že požádají své „kolegy“ z ostatních koutů světa, aby učinili totéž.
Setkání se kromě Elona Muska a Michaela Saylora zúčastnili zástupci bitcoinových těžebních firem Argo, Hut8, BLOCKCAP, Core Scientific, Galaxy Digital, Hive, Marathon Digital Holdings a Riot Blockchain.
Debatu měl zorganizovat Michael Saylor, který se tímto krokem snažil přispět k vyřešení snad nejpalčivějšího problému Bitcoinu současné doby – kritiky, která směřuje na jeho adresu z důvodu negativního vlivu na přírodu v souvislosti s jeho těžbou.
Poznámka: Negativní vliv Bitcoinu na přírodu je obecně výrazně přehnaný (při srovnání s jinými segmenty, které znečišťují přírodu mnohem výrazněji). Základem kritiky je, že určitá část těžby BTC je realizována za využití energie z uhelných dolů, které způsobují emise CO2. Cílem (i tohoto setkání) naopak je dosáhnout stavu, při kterém budou těžaři využívat při své činnosti primárně zelené zdroje energie – čili zdroje z vodních, větrných či solárních elektráren.
Co vadí kritikům?
Výsledkem setkání významných severoamerických těžařů a dvou předních postav kryptoprůmyslu v USA (Michael Saylor a Elon Musk) bylo založení tzv. „Rady pro těžbu Bitcoinu“. Kritici však prakticky okamžitě začali upozorňovat, že taková rada „zavání“ pokusem o silnou centralizaci Bitcoinu jako takového.
Zmiňovaná „Rada pro těžbu BTC“ totiž připomíná nechvalně newyorské setkání bitcoinových elit z roku 2017, které se uskutečnilo také za „zavřenými dveřmi“ a týkalo se tématu, jak vyřešit problém škálování BTC. Tehdejší meeting nakonec vedl k jednomu z nejtěžších období této kryptoměny, které vyvrcholilo hardforkem a rozdělením sítě na Bitcoin (BTC) a Bitcoin Cash (BCH). Bitcoin to tehdy přežil bez újmy, ale bitcoinová komunita zažila stresující období plné nejistot.
Snaží se tedy silní hráči ze Severu Ameriky vytvořit jakousi elitářskou skupinu, která bude působit v roli centralizovaného „vedení Bitcoinu“? Tuto otázku si položil minimálně Marty Bent, spoluzakladatel firmy Great American Mining, která na setkání pozvána nebyla.
,,Je mimořádně znepokojivé, že tato skupina bitcoinerů šla na toto setkání bez jakéhokoli pocitu sebeuvědomění,“ upozornil. ,,Nepamatují si, jak dopadlo poslední setkání za zavřenými dveřmi, jehož se účastnili zainteresované strany z tohoto odvětví, které se pokusily mluvit o Bitcoinu jménem všech? Jak si mysleli, že to dopadne? Jejich arogance je ohromující.“
Části bitcoinové komunity se také nelíbí, že setkání se zúčastnili i zástupci firmy Marathon Digital Holdings. Jde totiž o těžaře Bitcoinu, který přiznává, že spouští proces cenzury bitcoinovách transakcí. Zjednodušeně řečeno odmítá potvrzovat BTC transakce, které jsou součástí tzv. blacklistu, který se aktualizuje za spolupráce s regulátory a mezinárodními orgány činnými v trestním řízení.
Firma Marathon rovněž tvrdí, že chce prodávat svým institucionálním klientům jen „čisté“ Bitcoiny, tedy ty, které byly vytěženy za využití zelených zdrojů energie. To také nevzbuzuje nadšení, jelikož to nahrává teorii, že v budoucnu mohou Bitcoiny rozdělit do dvou kategorií (což by mohlo vést k jejich odlišným cenám):
- „Čisté“ – tedy ty, které jsou těženy ekologicky a zároveň nejsou součástí zmiňovaného blacklistu
- „Špinavé“ – vytěžené za využití špinavé energie, nebo ty, které jsou spojené s blacklistem
Poznámka: Na druhou stranu je třeba uznat, že z pohledu ekologie je Marathon důležitým hráčem s ohledem na jeho podíl na bitcoinové těžbě. Účast této firmy na setkání tedy dává z tohoto pohledu logiku.
Reakce na kritiku
Ke kritice o možném pokusu centralizovat Bitcoin, respektive vytvořit Bitcoinu jakousi „neoficiální správní radu“ se vyjádřili už i někteří účastníci zmiňovaného setkání.
Peter Wall, CEO firmy Argo Blockchain, uvedl, že obavy bitcoinové komunity jsou neopodstatněné. ,,Toto není začátek žádného OPEC,“ zavtipkoval (OPEC je organizace zemí vyvážejících ropu). ,,Skupina vznikla, abychom měli příležitost společně diskutovat. Všichni jsme nezávislí, decentralizovaní těžaři, kteří vytvořili dobrovolnou skupinu, abychom mohli ovlivnit průmysl navzájem.“
Upozornil, že cílem skupiny je řešit problematiku ekologičnosti těžby Bitcoinu a nic jiného. ,,Jde o mezinárodní výzvu, které čelí Bitcoin, kterou je třeba řešit na mezinárodní úrovni.“
Wall zároveň vyloučil, že by předmětem setkání byla otázka dělení Bitcoinu na dva typy – čisté a špinavé.
Fred Thiel, který je šéfem zmiňované firmy Marathon Digital Holdings, uvedl, že se schůzky neúčastnil, ale má z jeho závěrů dobrý pocit. ,,Je to jen zájmová skupina, která se chtěla setkat a diskutovat. Myslím si, že když se podíváme na ambice této skupiny, zjistíme, že rada chce být otevřena každému, kdo těží Bitcoiny a je to celé jen o sdílení osvědčených postupů. Nikdo se nic nesnaží centralizovat ani ovládat,“u vedl v odpovědi pro portál Coindesk.
Reagoval i Michael Saylor
Tématu kritiky tvrdící, že setkání nebylo v souladu s decentralizovaným charakterem Bitcoinu, se nevyhnul ani její organizátor Michael Saylor. V krátkosti o ní hovořil během svého včerejšího vystoupení na konferenci Consensus, kterou organizuje Coindesk.
,,Všichni včetně Elona Muska, jsme vášniví fanoušci decentralizace Bitcoinu. Myslíme si, že bude prospěšné, když budeme schopni zveřejnit údaje o spotřebě energie a její zdroje. Rada pro těžbu bude bránit Bitcoin před neinformovanými a nepřátelskými energetickými kritiky,“ řekl a doplnil, že pokud Bitcoin nebude mít zastánce, který poskytne relevantní informace o ekologičnosti jeho těžby, tak neinformovaní kritici Bitcoinu budou ve výhodě.
Závěr
Z dosud dostupných informací vyplývá, že iniciativa účastníků meetingu zatím vede jen k větší transparentnosti, pokud jde o těžbu BTC s cílem, aby byla co nejekologičtější. Jisté je však i to, že zmiňovaná „Rada pro těžbu Bitcoinu“ bude ostře sledována v rámci celé bitcoinové komunity a jakýkoliv náznak pokusu o jeho jakési centralizované řízení bude čelit ostré kritice.
Nuž a důležitý údaj na konec – zakládající členové zmiňované rady mají podle portálu Coindesk aktuálně pod kontrolou jen zhruba 10% celkového hashrate bitcoinové sítě a většina hashrate stále přichází z Číny. Skupina tedy může na někoho působit jako elitářské sdružení miliardářů, kteří si chtějí podmanit Bitcoin, ale ve skutečnosti nad Bitcoinem nemají prakticky žádnou moc.
zdroje: decrypt.co, coindesk.com, coindesk.com