Pokud se Bitcoinu podaří naplnit, co od něj očekávají jeho největší fanoušci, tedy že umí být efektivním nástrojem na ochranu majetku před inflací, tak v následujícím období by měl mít na růžích ustláno. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena totiž plánuje další bezprecedentní utrácení.
New York Times včera informoval, že Joe Biden a jeho kabinet plánují na příští rok obrovský výdajový rozpočet. Má jít až o 6 bilionů dolarů, což je nejvyšší částka od druhé světové války, kdy se i ekonomika Spojených států potřebovala vzpamatovat z nejhoršího období v historii lidstva. Biden má kromě toho v plánu tlačit na Kongres, aby do roku 2031 zvýšil federální výdaje až na 8,2 bilionu dolarů.
Jak informoval portál decrypt, krátce po zveřejnění těchto informací stoupla i hodnota Bitcoinu a to nad úroveň 40 000 USD. V době psaní článku je však opět pod touto úrovní. Připisovat této zprávě vliv na cenu Bitcoinu by bylo proto mimořádně spekulativní.
6 bilionů dolarů má být podle New York Times použitých zejména na budování nové infrastruktury, vzdělávání a zdravotnictví.
,,Návrh ukazuje rozsáhlé ambice Bidena ovládnout vládní moc, aby pomohl Američanům dosáhnout pohodlí života střední vrstvy a pozvednout americký průmysl tak, aby lépe konkuroval na globální úrovni v ekonomice, o níž se administrativa domnívá, že v ní bude dominovat závod o snižování emisí energie a boj za pozitivní změnu světového klimatu,“ píše se ve zprávě.
Tři souvislosti s Bitcoinem
Uvedené informace mohou mít zřejmý dopad i na Bitcoin a jiné kryptoměny. Mimo jiné se počítá s tím, že Biden bude zvyšovat daňové zatížení, což nedávno naznačili i prohlášení ministryně financí Janet Yellenová. To by se mohlo dotknout i zdanění zisku z prodeje kryptoměn. Otázkou je, do jaké míry by to ovlivnilo poptávku po kryptoměnách – noví investoři by totiž mohli být odrazeni od myšlenky investovat, ale naopak ti, kteří již jsou „v systému“, by mohli upřednostnit dlouhodobé držení kryptoměn před jejich prodejem s nižším ziskem (v důsledku vysokého zdanění).
Článek také zmiňuje klimatickou otázku. Bidenova vláda se zavázala bojovat za zlepšení životního prostředí, což není žádná novinka a článek New York Times to jen potvrzuje. Bitcoin proto může mít problém, pokud se nezlepší jeho image z pohledu problémové těžby. Kritici Bitcoinu mu vyčítají především to, že značná část miningu se realizuje za využití tzv. „špinavé energie“, která vede k vysokým emisím CO2. Toto téma je aktuálně velmi horké a před pár dny dokonce vedlo k založení tzv. „Rady pro těžbu Bitcoinu“, jejíž součástí jsou významní severoameričtí těžaři Bitcoinu a také Elon Musk či Michael Saylor.
No a v neposlední řadě – politika utrácení bezprecedentního množství peněz může podle mnohých ekonomů, ale i početné skupiny investorů, vést k výraznému oslabení amerického dolaru a fiatových měn jako takových. Růst inflace je patrný už i dnes. Stačí se podívat na ceny zboží a služeb a porovnat je s ještě nedávnou minulostí. V tomto směru je Bitcoin, jehož je omezený počet, což se díky jeho decentralizaci nikdy nezmění, ve velké výhodě. Stále více lidí ho tedy může preferovat jako držitele hodnoty před běžnými penězi, za které si lidé každým měsícem koupí méně a méně.
zdroje: decrypt.co, Kryptonovinky