Nic Carter, spoluzakladatel Coinmetrics.io a představitel společnosti Castle Island Ventures naznačil, že Elon Musk není tou správnou osobou, která by měla být hlavní tváří „boje“ za zelenější těžbu Bitcoinu.
Carter, který nedávno uvedl, že zákaz těžby Bitcoinu v Číně nemusí být v konečném důsledku špatná věc, v rozhovoru pro Bloomberg poznamenal, že Elon Musk není vhodný k tomu, aby mluvil za bitcoinovou komunitu. ,,Bitcoineři jsou stále vůči Muskovi skeptičtí a považují ho za konfliktního, protože jeho podnikání částečně zahrnuje prodej offsetů.“
Na druhou stranu však přiznal, že iniciativa, kterou z velké míry rozjel a má vést k větší transparentnosti bitcoinových těžařů, je vítaná bez ohledu na to, od koho přichází. Poukázal tím na vznik vznik severoamerické „Rady pro těžbu Bitcoinu“, na kterou mají podle všeho Elon Musk a Michael Saylor nemalý vliv.
Carter doufá, že v dohledné době světoví zákonodárci přijdou s takovými nařízeními, které přispějí k čistší těžbě Bitcoinu namísto toho, aby zvažovali její zákaz. S Bitcoinem jako takovým se podle něj totiž nedá bojovat a pokud bude jeho těžba zakázána v jedné zemi, tak se hashrate jednoduše přesune jinam. ,,Nikdy nebudou chybět přátelské jurisdikce, i když ho některé země zakážou,“ tvrdí.
„Rada pro těžbu Bitcoinu“ vznikla pravděpodobně z iniciativy Michaela Saylora, který reagoval na kritiku Elona Muska o negativním dopadu těžby Bitcoin na přírodu. Uspořádal tak setkání předních severoamerických těžařů i za účasti Muska, aby našli společné řešení, které přispěje k „ekologičtějšímu“ image Bitcoinu. Objevila se však i kritika, která naznačuje, že setkání „za zavřenými dveřmi“ zavání pokusem o centralizaci nebo o vytvoření jakéhosi elitářského sdružení těžařů.
Kromě toho se Muskovi vyčítá, že poukazování na neekologickost těžby Bitcoinu může být jen jakýmsi pokusem firmy Tesla působit „ekologičtěji“, protože chce uspět v rámci nového programu americké vlády s obchodovatelnými kredity podle standardu Renewable Fuel Standard (RFS). To by mohlo Tesle přinést miliardy dolarů, ale potřebuje mít v rukách jakousi formu „obhajoby“, kdyby vládní agentura poukázala na to, že se spolupodílí na bitcoinovém ekosystému.
zdroj: cointelegraph.com