El Salvador je malá země ve Střední Americe sídlící u Guatemaly a Hondurasu. A zároveň je to první stát na světě, který se oficiálně hlásí k Bitcoinu. Nejznámější kryptoměna by se totiž měla už v nejbližších týdnech stát zákonným platidlem pro zhruba 6,3 milionu místních obyvatel.
K oznámení této průlomové novinky došlo během velké bitcoinové konference v Miami. Učinil tak Jack Mallers, zakladatel firmy Zap, peněženky pro Lightning network transakce, který na adopci Bitcoinu v El Salvadoru už usilovně pracuje. Mallers publiku v Miami oznámil, že prezident El Salvadoru Naiyb Bukele již příští týden předloží ke schválení zákon, který uzákoňuje Bitcoin jako zákonné platidlo.
Salvadorský prezident Nayib Bukele přímý přenos z konference v Miami sdílel na svém Twitter účtu a zároveň si změnil profilovou fotografii tak, aby měl na ní „laser eyes“ (laserové oči si většinou dávají do profilového obrázku fanoušci Bitconu).
Welcome to the future 🇸🇻 #Bitcoin pic.twitter.com/j30vcZVXvJ
— Nayib Bukele (@nayibbukele) June 5, 2021
#NewProfilePic pic.twitter.com/JrMUkryZuk
— Nayib Bukele (@nayibbukele) June 6, 2021
,,Odteď je Salvador první bitcoinovou krajinou. A je to první země, která označila Bitcoin jako zákonné platidlo, považuje ho za světovou měnu a má Bitcoin ve svých rezervách,“ oznámil Mallers.
Prezident Bukele konstatoval, že adopce Bitcoinu pomůže z krátkodobého hlediska vybudování nových pracovních míst v zemi a také poskytne Salvadorcům snadnější přístup k bankovním službám. V současnosti totiž zhruba 70% z nich stále ještě nemá žádný účet v bance. ,,Ze střednědobého a dlouhodobého hlediska doufáme, že toto rozhodnutí nám pomůže posunout lidstvo aspoň trochu správným směrem,“dodal.
Progress of nations around the world
adopting The #Bitcoin Standard:░░░░░░░░░░░░░░░ 0.5%
LOADING
Please hodl . . .— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) June 6, 2021
Od colónu k dolaru, od dolaru k Bitcoinu
El Salvador trpěl v minulosti hyperinflací, během níž místní měna colón rychle ztrácela na hodnotě. V roce 2001 tak přešel na americký dolar. Nyní to vypadá tak, že přímou konkurenci mu bude dělat právě Bitcoin.
Zatímco dolar v minulosti působil stabilněji, v současnosti se Bukele domnívá, že kroky centrálních bank vedou k nárůstu inflace i v jeho případě. Občané malé země tak získají příležitost držet své finance i v jiné – decentralizované měně.
https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1401544153062907907
,,Centrální banky stále více přijímají opatření, které mohou poškodit ekonomickou stabilitu Salvadoru. Aby se změnil negativní dopad centrálních bank je nezbytné povolit oběh digitální měny s nabídkou, kterou nemůže ovládat žádná centrální banka a která se mění pouze v souladu s objektivními a vypočitatelný kritérií“ uvádí se v krátkém výňatku z návrhu zákona, který chce Bukele podat ke schválení již v nejbližších dnech. Předpokládá se, že zákon získá podporu, protože prezident má v zemi silnou pozici.
Otazníky a pochybnosti
Zatímco na první pohled se zdá, že takový způsob adopce Bitcoinu je přesně to, o čem snili jeho fanoušci už od roku 2009, vynořují se některé otazníky a pochybnosti o tom, jaký je skutečný motiv těchto kroků.
George Selgin z Cato Institute vysvětlil portálu decrypt, že Naiyb Bukele je autoritářský typ prezidenta, který může tímto způsobem jen hledat cestu, jak obcházet případně americké sankce administrativy Joea Bidena.
Velký obhájce Bitcoinu Alex Gladstein, který vede i Human Rights Foundation (nadaci pro lidská práva) také upozornil své followery, aby neoslavovali salvadorského prezidenta, protože v minulosti několikrát projevil autoritářské chování. Bukele si například minulý měsíc upevnil moc tím, že propustil pěti soudců a také generálního prokurátora země. Na druhou stranu však Gladstein dodal, že lidé mohou oslavovat krok, který časem sníží kontrolu vlády nad svými občany.
Zda tomu tak však bude při současném řešení? Patrick Aljord na Twitteru totiž upozornil, že současné technické řešení, které mají Salvadorci využít pro adopci Bitcoinu – platební aplikaci Strike s podporou Bitcoin Lightning Network od společnosti Jake Maller – vypadá tak, že je cenzurovatelná a centralizovaná – jinak řečeno provozovatel aplikace bude mít možnost jakýkoliv účet zablokovat, když si tak usmyslí, protože uživatelé nemají k dispozici privátní klíče.
Tried installing strike, the app that will be used in El Salvador to pay with bitcoin. Looks like it's not permissionless and custodial which means they can block your account and funds any time.https://t.co/9wRD5w8DVo pic.twitter.com/wy6N1nIgp0
— Patrick Aljord (@patcito) June 6, 2021
Přidá se i Paraguay?
Další zemí, která může podniknout obdobný významný krok směrem k Bitcoinu, bude pravděpodobně Paraguay. Naznačují to čerstvé zprávy, které se šíří Twitterem a kromě jiných na ně upozornil i Anthony Pompliano. Známý propagátor Bitcoinu tweetnul, že paraguayský politik Carlitos Rejala si změnil profilovou fotku na Twitteru, na níž podobně jako prezident El Salvadoru použil tzv. „Laser eyes“. Kromě toho Rejala oznámil, že tento týden zveřejní důležité oznámení související s Bitcoinem a společností PayPal. ,,Naše země musí postupovat ruku v ruce s novou generací. Přišla naše chvíle. Tento týden začneme s důležitým projektem na inovaci Paraguaye před světem.“
A politician from Paraguay (@carlitosrejala) has posted a laser eyes photo and promised a bitcoin announcement this week.
Just as we saw MicroStrategy start the domino effect for public companies, El Salvador will likely be a catalyst for other countries.
(h/t @WClementeIII) https://t.co/V5bxdbeRWq
— Anthony Pompliano 🌪 (@APompliano) June 7, 2021
zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co,