Cena Bitcoinu (BTC) se za posledních 24 hodin propadla o více než 10%. Největší kryptoměna se aktuálně obchoduje za přibližně 33 tisíc amerických dolarů. Tento propad může souviset kromě technických základů i s negativními zprávami z Číny a USA.
Čína pokračuje v boji s kryptoměnami
Pokud jde o Čínu, z nejlidnatější země světa přibývají zprávy, které naznačují gradující negativní vztah této těžko čitelné země směrem k Bitcoinu. Po množství informací, které potvrzují zájem vlády omezit nebo kompletně zakázat těžbu BTC na pevninské Číně se objevily v předešlých dnech i informace o blokování krypto účtů na populární sociální síti Weibo. Její tvůrci totiž byli přinuceni zablokovat profily lidem, kteří se na Weibo specializovali na informování o novinkách ze světa kryptoměn.
,,Čína nadále tlačí na kryptoměny prostřednictvím postupného zákazu těžby a banování nejpopulárnějších krypto-influencerů na platformách jako jsou Weibo. To signalizuje, že chce utáhnout smyčku kolem kryptoměn na pevnině,“ uvedl Jehan Chu, řídící partner investiční firmy Kenetic Capital, která působí v Hongkongu.
Utáhne FED kohoutky?
Pokud jde o USA, stále více se spekuluje o možnosti „utažení kohoutků“ americkou centrální bankou. FED by prý mohl zpomalit tempo uvolňování nového kapitálu do oběhu skrz 120 miliard dolarů, které používá každý měsíc na nákup amerických dluhopisů a 80 miliard USD a cenných papírů zajištěných hypotékami za 40 miliard USD.
Ačkoli nebyly uvedeny žádné konkrétní detaily, několik amerických médií přišlo s informacemi, podle kterých FED bude tuto problematiku řešit už během setkání FOMC příštítýden. Pokud by však i FED přistoupil k úpravám svého kvantitativního uvolňování, údajně by ke změnám v nákupech dluhopisů a cenných papírů nemělo dojít dříve než koncem roku 2021 nebo začátkem roku 2022.
Obavám investorů nepomohly ani nedělní vyjádření americké ministryně financí Janet Yellenové, která opět naznačila možnost zvýšení úrokových sazeb, které jsou v současnosti blízké nule. Yellenová konstatovala, že plán výdajů Joea Bidena v hodnotě 4 milionů dolarů bude mít na ekonomiku pozitivní dopad, i když podle všeho povede ke zvýšení zmiňovaných sazeb. Pokud by se tak stalo, dolar by mohl posílit, což by potenciálně mohlo snížit zájem o aktiva typu zlato či Bitcoin.
Ne dobré pro Bitcoin?
Současné pochybnosti o dalších plánech FED a také v souvislosti s vyjádřeními Yellenové vyvolávají na trzích nervozitu, což se odráží zejména na hodnotě aktiv „rizikovější kategorie“. Sem se řadí technologické akcie, ale i Bitcoin. Ten by sice mohl v budoucnu fungovat jako nástroj pro ochranu před hrozící vysokou inflací, ale v současnosti je z institucionálního pohledu stále vnímán hlavně jako velmi spekulativní investiční nástroj, od kterého dávají manažeři velkých fondů ruce pryč, pokud hrozí větší kolaps trhů.
Německá Deutsche Bank mezitím upozornila, že americká ekonomika má nakročeno k jednomu z nejhorších inflačních období v historii. Podobné podmínky, jaké sleduje v USA dnes, jí připomínají období ze 40. a 70. let minulého století. Rozhodnutí FEDu zpomalit tempo nákupů dluhopisů, případně zvýšit úrokové sazby, které jsou blízko nule, tak mohou být pokusem o zvrácení respektive zpomalení tohoto stavu.
Ke zmiňovaným spekulacím se vyjádřil i Troy Gayeski, hlavní investiční ředitel firmy SkyBridge Capital, který uvedl, že všechny alternativy fiatových měn – ať už zlato nebo Bitcoin – jsou podle něj aktuálně v lepší pozici, aby zvládly případně snižování nabídky peněz v oběhu. ,,My se budeme nadále držet bitcoinu a kryptoměn, protože věříme, že má potenciál jít výš,“ uvedl představitel firmy, která se snaží o schválení vlastního Bitcoinu ETF.
zdroj: coindesk.com, cnbc.com