Takzvané „Ransomware útoky“, při kterých se útočník zmocní kontroly nad těmito sítěmi a slibuje její opětovné zpřístupnění až po zaplacení „výkupného“ se stávají pro světové ekonomiky stále větší hrozbou. Potvrdil to obzvlášť útok, který se týkal společnosti Colonial Pipeline a nezůstal ani bez povšimnutí amerického prezidenta Joea Bidena.
Hack systémů firmy Colonial Pipeline
Společnost Colonial Pipeline zaplatila za opětovné zpřístupnění svých serverů skupině hackerů známé pod pseudonymem Darkside až 4,4 milionů dolarů (některé zprávy naznačují, že nešlo přímo skupinu Darkside, ale o subjekty na ni navázané pozn.red.). Problémem je, že výkupné bylo zaplaceno v Bitcoinech, což vrhá na nejznámější kryptoměnu, vedle neustálé kritiky v souvislosti s jeho údajně neekologických těžbou, další špatné světlo.
Colonial Pipeline se zaplacením výkupného nemohla dlouho otálet. Reálně totiž hrozilo, že jihovýchodní část Spojených států přijde o dodávky, které se realizují přes její sítě potrubí pro přepravu ropných produktů. Firma je v USA vůbec hlavním dodavatelem pohonných hmot v této oblasti Spojených států. I dočasné zastavení sítě způsobilo značné problémy – na čerpacích stanicích se před letní sezónou tvořily dlouhé řady a cena benzínu stoupla na maximum od října 2014.
Část peněz dostanou zpět
Dobrou zprávou nejen pro Colonial Pipeline, ale pravděpodobně i pro Bitcoin jako takový, jsou čerstvé informace od amerického ministerstva spravedlnosti. To totiž v pondělí informovalo, že ve spolupráci s FBI se jim podařilo dostat k části Bitcoinů, které byly použity na zaplacení výkupného. Jejich hodnota činila v pondělí v přepočtu 2,3 milionu USD.
Mluvčí generální prokuratury Lisa Monaco doplnila, že transakci výkupného sledoval nejmenovaný agent FBI a že soukromé klíče k daným Bitcoinům jsou aktuálně pod kontrolou pobočky FBI v Kalifornii. Nevyřešenou otázkou zůstává, jak se FBI podařilo dostat k privátním klíčům k peněžence, na kterých se BTC nacházely. Zatím nepodložené teorie se různí od možnosti, že ve skupině Darkside působil tajný agent, až po možnost, že hackeři přístupové údaje (seedy) prozradili, aby získali lepší podmínky při vyjednávání trestu.
Bitcoin není anonymní, jak se zdá
Fakt, že FBI se dostala k části Bitcoinům, které byly při tomto útoku použity na zaplacení výkupného, podtrhuje skutečnost, že Bitcoin je mylně reprezentován jako anonymní kryptoměna. To totiž zdaleka není pravda – transakce na jeho blockchainu je možné sledovat a za pomoci sofistikovaných technologií a on-chain dat se orgánům v trestním řízení mnohdy podaří dobrat až k Bitcoinům, o kterých se ví, že byly využity na nelegální činnost.
Bývalý šéf CIA Michael Morell v dubnu dokonce uvedl, že pokud by Bitcoin namísto tradičního „cashe“ využívalo více kriminálníků, bylo by jednodušší jejich pochytat.
Čerstvé zprávy tedy mohou nakonec vyznít pro Bitcoin i pozitivně – že FBI získala nějaké Bitcoiny zpět je důkaz, že Bitcoin není ideálním nástrojem pro nelegální činnost. V kombinaci se studií platformy Chainalysis, mezi jejíž klienty patří několik vlád, jejímž závěrem je, že zhruba jen 1% BTC transakcí bylo loni spojených s nelegální činností, snad půjde o silný protiargument, pokud se začne objevovat výrazná mediální masáž tvrdící, že Bitcoin je hlavně nástrojem dealerů, hackerů nebo nedejbůh teroristů. Takové tvrzení si totiž oblíbili zejména politici snažící se omezit popularitu Bitcoinu včetně Christine Lagardeové, šéfky Evropské centrální banky, či Janet Yellenové, americké ministryně financí.
Joe Biden si chce na kryptoměny posvítit
Kauza společnosti Colonial Pipeline vzbudila velkou pozornost i administrativy amerického prezidenta Joea Bidena. O rizicích ransomware útoků, při kterých jsou oblíbeným platebním prostředkem právě kryptoměny, se chce intenzivně bavit i během setkání G7, které se koná již tento víkend. Zúčastní se ho zástupci nejsilnějších amerických ekonomik včetně Bidena či Angely Merkelové.
Poradce pro národní bezpečnost Bílého domu Jake Sullivan uvedl, že kryptoměny hrají při způsobu, jakým je výkupné placené, klíčovou roli a zdůraznil, že boj proti kybernetickým útokům se stává „prioritou národní bezpečnosti“ USA. Podobně vnímají tato rizika i ostatní země.
Z uvedeného lze očekávat (jestli se nám to už líbí, nebo ne), že administrativa USA připraví regulace, které mohou vést ke snaze výraznějším způsobem zasahovat do bitcoinových transakcí a omezit možnosti, jak si Bitcoin či jiné kryptoměny pořídit anonymním způsobem.
zdroj: Cointelegraph, Coindesk