Když Jack Mallers z firmy Stike během bitcoinového víkendu v Miami oznámil, že El Salvador se stane prvním státem na světě, který uzákonil Bitcoin jako oficiální platidlo, mnoho detailů bylo ještě neznámých. Více světla vlil do tohoto tématu prezident jedné z nejhustěji osídlených zemí světa Nayib Bukele, který včera zpřístupnil návrh zákona směřujícího ke schválení do Kongresu a před krátkou chvílí byl schválený.
Zákon byl expresně rychle schválen
Prezident El Salvador Naiyb Bukele představil Kongresu detaily zákona o Bitcoinu jen před necelým dnem, ale prošel expresně rychlým schvalovacím procesem. Na sociálních médiích k této novince aktuálně gratuluje více představitelů kryptosektora včetně Anthonyho Pompliana. Rychlost schvalovacího procesu zároveň potvrzuje extrémně silnou pozici Salvadorského prezidenta.
The El Salvador bitcoin bill has officially passed 🔥
— Anthony Pompliano 🌪 (@APompliano) June 9, 2021
Kromě schválení samotného zákona se objevily v rychlém sledu i další dvě podstatné noviny:
- El Salvador koupí Bitcoin za 150 milionů dolarů
- Země se nevyhýbá myšlence dlouhodobého držení BTC (Hodl)
#Bitcoin for the first time in history has been adopted as official legal tender of a nation.
Congratulations, El Salvador 🇸🇻
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) June 9, 2021
Co zákon přináší?
Bitcoin díky schválení zákona získal v El Salvadoru mnohé benefity ve srovnání s jeho pozicí ve zbývajících zemích světa:
- Ceny zboží budou moci být stanoveny i v BTC
- Daně budou moci být placeny i v BTC
- Bitcoinové transakce nebudou čelit povinnosti placení daně z kapitálových výnosů
- Americký dolar zůstane referenční měnou pro bitcoinovou cenu
- Bitcoin musí být akceptován jako forma platidla u každého ekonomického subjektu
- Vláda připraví alternativy pro umožnění kryptoměnových transakcí
V zákoně se konstatuje, že 70% obyvatel El Salvador stále nemá přístup k bankovním službám, což je problém, který může řešit úspěšně Bitcoin. Rovněž se v něm uvádí, že vláda bude mít povinnost poskytnout obyvatelstvu patřičné školení a technologii, která jim umožní přístup ke kryptoměnám. Rozvojová banka Salvadoru bude mít vedle toho povinnost umožnit obyvatelům okamžitou změnu Bitcoinu na dolar.
,,V zájmu podpory hospodářského růstu země je nutné povolit oběh digitální měny, jejíž hodnota se řídí výhradně kritérii volného trhu, aby se zvýšilo národní bohatství ve prospěch co největšího počtu obyvatel,“ zní jeden z odstavců významného textu, který schválili zákonodárci.
Přečtěte si také: Může El Salvador ovlivnit způsob zdanění Bitcoinu v USA? pravděpodobně ne
Sporná pověst prezidenta Bukeleho
Zatímco bitcoinová komunita obecně vnímá tento zákon jako pozitivní krok směrem k adopci Bitcoinu jako zákonného platidla, z El Salvadoru se objevují protichůdné reakce. Když si odmyslíme ty spojené s obavami obyvatelstva, jak s Bitcoinem jako takovým vůbec pracovat, nejvíce rezonují podezření související s postranními plány Bukeleho vlády, která se možná snaží využít Bitcoin hlavně pro vlastní zájmy.
,,Podle mě to má bezpochyby něco společného s možnými sankcemi, které by mohly uvalit Spojené státy na Bukeleho a jeho spolupracovníky,“ uvedl nejmenovaný student Universidad de El Salvador, který je bitcoinovým fanouškem. Portál Coindesk proto požádal, aby jeho jméno nebylo zveřejněno.
S Bukeleho vládou je spojovány několik korupčních kauz, ačkoli prezidentské volby v roce 2019 vyhrál právě díky silné protikorupční kampani. Vláda El Salvador údajně zpronevěřila nemalé finance z rozpočtu, který byl vyhrazen na boj proti pandemii COVID-19. Podezřele také působí nedávné kroky Bukeleho, který minulý měsíc propustil ze služby generálního prokurátora a 5 soudců nejvyššího soudu. Na kritiku zahraničních médií tehdy reagoval: ,,Uklízíme náš dům … a není to vaše věc.“
Bukele také jmenoval na vysoce postavené funkce vládní úředníky ze Severní Ameriky, kteří byli v minulosti spojováni s více korupčními aférami. Patří mezi ně například Radolf Delgado, který po příchodu do funkce generálního prokurátora okamžitě zrušil dohodu s Organizací amerických států (OAS) o zmírnění korupce v regionu.
Otázkou tedy je, čí jsou plány Bukeleho s Bitcoinem postavené na upřímném zájmu podpořit vlastní obyvatelstvo decentralizovanou měnou s nadějnou budoucností, nebo má Bitcoin sloužit jemu a jeho přátelům jako nástroj, skrze který se může vyhnout případným sankcím. Zřejmě až čas ukáže, do jaké míry bude Bukele pro Bitcoin přínosem nebo přítěží.
zdroje: coindesk.com, coindesk.com