Zatímco z El Salvador a jiných zemí latinské Ameriky přichází množství pozitivních zpráv týkajících se přátelského přístupu k Bitcoinu, v nejlidnatější zemi světa Číně zdaleka takový „křupavý“ není. Spíše naopak – Čína zjevně tlačí na to, aby se od něj co nejvíce distancovala. Minimálně na povrch.
Přibývají oficiální zákazy těžby Bitcoinu
Skutečnost, že čínská vláda se snaží omezit těžbu Bitcoinu ve své zemi je zřejmá již několik týdnů. Ze strany samotné vlády však zatím nepřišel žádný specifický zákon, který by to přímo nařizoval. Spíše to vypadá tak, že proces omezení těžby se nechává na odpovědnost úřadům spravujícím konkrétní čínské regiony, které byly dlouhá léta oblíbenou destinací bitcoinových těžařů.
Nejnovější zprávy hovoří o tom, že těžba Bitcoinu se stává oficiálně zakázanou v čínské provincii Qinhai. Ve středu ráno oddělení průmyslu a informačních technologií této provincie vydalo dokument, v jehož rámci jednoznačně nařídilo, že podnikatelská činnost zaměřená na těžbu kryptoměn je zakázána. Provincie zároveň podnikne aktivní kroky, aby kontrolovala, zda se toto nařízení dodržuje.
Podobné zprávy přicházejí ve stejném čase i z dalších dvou oblasti Xinjiang a Changji, v nichž místní úřady také vydaly nařízení na pozastavení těžby kryptoměn.
Obzvláště oblast Xinjiang je pro bitcoinovou těžbu mimořádně významná, ale zároveň škodí ekologické reputaci Bitcoinu jako takového. V této provincii se totiž nachází obrovský Zhongdongský ekonomicko-průmyslový park, který disponuje množstvím energetických zdrojů produkovaných za pomoci přes 390 miliard tun uhlí na rozloze přes 15 500 kilometrů čtverečních. V roce 2015 dokonce Čína tvrdila, že v této oblasti „má pod nohama“ dost uhlí na tvorbu energie pro celou Čínu na dalších 100 let.
Cenzura „krypto“ internetu
Současné nařízení podle všeho souvisí se snahou Číny o změnu její environmentální politiky. Ačkoliv je sporné, do jaké míry ovlivňuje Bitcoin na celkové emise Číny (zřejmě jen minimálně) toto téma může pomoci zemi i ve snaze omezit potenciální růst popularity v zemi.
Potvrzují to i další zprávy, podle nichž se v Číně nejnověji cenzuruje internetový obsah spojený s kryptoburzami Binance, Huobi či Okex a to skrz tři hlavní a nejpopulárnější čínské internetové služby- Weibo, Zhihu a Baidu. Vyhledávání zmínek o těchto burzách totiž nově ukazuje nulové výsledky.
Čína může jít ohledně cenzury kryptoměn na internetu teoreticky ještě dál. Vyhledávání kryptoměn jako takových totiž zatím omezené není. O své profily na sociální síti Weibo však už přišli nejznámější čínští kryptoinfluenceři.
zdroje: decrypt.co, decrypt.co, decrypt.co