Basilejský výbor pro bankovní dohled (zkratka BCBS) – neformální instituce zajišťující diskusi a spolupráci mezi institucemi bankovního dohledu – ve čtvrtek zveřejnil nové požadavky na banky, které by chtěly přímým způsobem vlastnit respektive držet kryptoměny – ať už stablecoiny nebo kryptoměny typu Bitcoin (BTC).
Ze zveřejněného konzultačního dokumentu, který má zatím jen předběžnou formu, vyplývá, že banky budou moci zacházet s kryptoměnami za přísně definovaných podmínek.
Návrh rozdělil kryptoměny do dvou kategorií:
- Kryptoměny se stabilizačním prvkem – čili obzvlášť stablecoiny, jejichž hodnota je vázána k jinému aktivu – většinou například jiné měně než je dolar či euro
- Kryptoměny typu Bitcoin, které nejsou kryty jiným podkladovým aktivem
Pokud jde o Bitcoin, BCBS poznamenal, že vzhledem k rizikovosti této kryptoměny je každá banka, která se rozhodne držet Bitcoin, povinná vůči bitcoinu v ceně 1 dolaru držet 1,25 dolaru, kterým bude tuto hodnotu krýt (respektive na BTC v hodnotě 100 dolarů musí držet 125 dolarů a podobně). Má se tím zajistit dostatečný kapitál pro případ výrazného propadu ceny Bitcoinu tak, aby nedošlo ke ztrátám vkladatelů a jiných věřitelů bank.
Některá kryptomédia označila takovou klasifikaci za konzervativní s tím, že může ohrozit tempo institucionální adopce Bitcoinu.
Návrh okomentoval i vedoucí výzkumu firmy Synergie Capital Denis Vinokourov, který naznačil, že očekávání od návrhu byla i horší. ,,Když si kryptoměny začnou razit cestu do finančního ekosystému je normální očekávat, že začnou vznikat různé regulační orgány a pokusí se koordinovat regulační iniciativy v zájmu ochrany spotřebitelů a investorů. Rizikem (pro kryptoměny) je nadměrná regulace, ale stejný nedostatek regulace také zabrání dalšímu hromadnému přijetí. Basilejský návrh rozdělit aktiva do dvou skupin má logický smysl vzhledem k rozdílné volatilitě a rizikovým parametrům. „
zdroje: cointelegraph.com, coindesk.com