Známý kritik Bitcoinu Benoît Cœuré, který je vedoucím inovačního centra Bank of International Settlements (Banka pro mezinárodní vypořádání – zkratka BIS) konstatoval, že krok El Salvadoru legalizovat Bitcoin je zajímavým experimentem.
Benoît Cœuré se měl tímto způsobem vyjádřit k rozhodnutí El Salvador během pátečního jednání BIS v Londýně. ,,V rámci BIS se však jasně shodujeme, že nevidíme, že by Bitcoin prošel testem platebního prostředku. Je to spekulativní aktivum a mělo by se k němu tak přistupovat.“
Cœuré v minulosti o Bitcoinu řekl, že je „špatným potomkem“ finanční krize, která vypukla v roce 2008. Vícekrát zdůrazňoval potřebu jeho přísnější regulace, k čemuž se přidal i jeho kolega Agustín Carstens.
Komentáře vysokého představitele BIS přišly krátce poté, co Mezinárodní měnový fond (MMF) naznačil potenciální obavy z rozhodnutí El Salvadoru. Mluvčí MMF Gerry Rice zmínil, že legalizace Bitcoinu jako platidla „nastoluje množství makroekonomických, finančních a právních problémů, které vyžadují velmi důkladnou analýzu.“
Reagovala i banka JP Morgan
El Salvador schválením zákona, kterým dal Bitcoin ve své zemi na podobnou úroveň jako americký dolar, vzbudil i pozornost bankovního giganta z Wall Street JP Morgan Chase:
,,(El Salvador), stejně jako v případě dolarizace na počátku 21. století, zdá se motivuje tento krok spíše snaha o růst, než obavy o stabilitu. Je však těžké vidět jakékoliv hmatatelné ekonomické výhody spojené s přijetím bitcoinu jako druhé formy legálního platidla. Může dokonce ohrozit jednání s MMF.“
JP Morgan tím upozorní, že El Salvador bude v roce 2021 čelit rozpočtovému schodku ve výši 3,2 miliardy dolarů a z tohoto důvodu ho mají čekat jednání s mezinárodním měnovým fondem o programu financování v hodnotě jedné miliardy USD. El Salvador tak může mít kvůli adopci Bitcoinu potenciální problém dostat se k tomuto úvěru.
zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com