Příští týden bude Sir Tim Berners-Lee dražit NFT původního zdrojového kódu, který použil k vytvoření World Wide Web.
Sotheby’s To Auction Off WWW Source Code
Podle úterního oznámení aukční síně Sotheby’s začne přijímat nabídky na World Wide Web NFT 23. června. NFT s názvem „This Changed Everything“ má také časově označenou dokumentaci kódu. Prodej bude zahájen od 23. do 30. června, ceny začínají na $1 000. Z prodeje budou mít prospěch iniciativy, které Sir Tim a Lady Berners-Lee podporují.
NFT se skládá ze čtyř prvků: původní soubory s časovým razítkem obsahující zdrojový kód napsaný sirem Timem, pohyblivá vizualizace téměř 10 000 řádků kódu, dopis napsaný Timem, který se odkazuje na kód a proces jeho vytváření, a digitální „plakát“ celého kódu vytvořeného Timem z původních souborů pomocí Pythonu.
Řádky kódu, na které odkazuje NFT, zahrnují implementace tří jazyků a protokolů vynalezených Timem, které dnes zůstávají zásadní pro World Wide Web; HTML (Hypertext Markup Language), HTTP (Hypertext Transfer Protocol) a URI (Uniform Resource Identifiers), stejně jako originální dokumenty HTML, které dávají prvním uživatelům webu pokyny, jak aplikaci používat.
„Před třemi desetiletími jsem vytvořil něco, co bylo s následnou pomocí obrovského počtu spolupracovníků po celém světě mocným nástrojem pro lidstvo,“ řekl Berners-Lee. „I když nedělám předpovědi o budoucnosti, upřímně doufám, že jeho využití, znalosti a potenciál zůstanou otevřené a dostupné nám všem, abychom mohli i nadále inovovat, vytvářet a iniciovat další technologickou transformaci, kterou si zatím neumíme ani představit. NFTs (nezaměnitelné tokeny), ať už jsou to umělecká díla nebo digitální artefakty, jako je tento, jsou nejnovějšími hravými výtvory v této oblasti a nejvhodnějším způsobem vlastnictví, který existuje. Jsou ideálním způsobem, jak zabalit původ webu.“
Berners-Lee nepatentoval zdrojový kód
Berners-Lee se rozhodl vytvořit zdrojový kód WWW jako open source, místo aby jej patentoval. Výsledkem je, že současné odhady uvádějí čisté jmění počítačového vědce kolem $10 milionů, namísto bilionů nebo trilionů, které by mohl mít. Podle společnosti Sotheby’s bude veškerý výtěžek z prodeje NFT přínosem pro iniciativy, které Berners-Lee a jeho manželka podporují.
„Je to tak nové, tak neobvyklé a schopnost nabídnout výtvory, které se narodily v digitálním světě, je posunem paradigmatu ve světě vzácných knih a rukopisů,“ řekla Cassandra Hatton, globální vedoucí společnosti Sotheby’s, vědátorka a popkulturní ikona hovořící o důležitosti NFTs. „Lidé se už roky ptají na to, co uděláme s výtvory, které se rodí v digitální podobě? NFT poskytují odpověď.“
Společnost Sotheby’s se očividně stává známější díky častým aukcím NFT. V březnu aukční síň oznámila, že bude nabízet tokenizované umění od tvůrce známého jako Pak. Minulý týden prodala její londýnská prodejna CryptoPunk za $11,8 milionů, což je údajně světový rekord pro tento typ uměleckého díla.
Při prodeji NFT původního kódu se zdá, že Berners-Lee dostane také svou část podílu, jen asi o 30 let později. Když CERN v roce 1993 vydal Berners-Leeův kód WorldWideWebu – název tehdy neměl mezery – nebyl zatěžován patenty, ani požadavky na honorář.
Zdroje: 1. cointelegraph.com, 2. sothebys.com