Americká centrální banka FED má za sebou dvoudenní jednání, po kterých její předseda Jerome Powell potvrdil, že zatím neplánují změnit svou monetární politiku, přestože připouštějí, že její současné nastavení může ovlivnit rostoucí inflaci.
FED se po vypuknutí pandemie koronaviru rozhodl podporovat americkou ekonomiku držením úrokových sazeb blízko nule a také nákupem státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami v hodnotě 120 miliard dolarů měsíčně. Z nejnovějších zpráv je zřejmé, že od těchto kroků zatím ustoupit neplánuje a to přesto, že změnil odhadovaný růst inflace pro tento rok z 2,4% na 3,4%. Jde o navýšení odhadu o jedno celé procento od poslední březnové aktualizace!
https://twitter.com/NeilJacobs/status/1405226739249430532
Pokud jde o úrokové sazby, jejichž zvýšením by mohla zpomalit inflace, čerstvé zprávy říkají, že k jejich zvýšení by mohlo dojít až v druhé polovině nebo závěru roku 2023. V souvislosti s nákupy státních dluhopisů nebyl uveden ani orientační datum případných změn.
Inflace může (klidně) dále růst
Nastavení politiky FED podle jejích kritiků vede vlivem inflace ke znehodnocování koupěschopnosti amerického dolaru (lidé chudnou, neboť jejich plat a úspory mají nižší hodnotu). Její zastánci naopak obhajují tyto kroky tím, že přispívají k tvorbě nových pracovních míst a právě udržení zaměstnanosti je v období koronavirusové éry klíčové.
K inflaci se vyjádřil i samotný šéf FED Jerome Powell, který otevřeně přiznal, že jejich kroky to opravdu mohou ovlivnit. ,,Obtíže při přijímání do zaměstnání a další omezení mohou ovlivňovat to, jak rychle se dokáže přizpůsobit nabídka, což zvyšuje pravděpodobnost, že inflace se stane vyšší a trvalejší, než očekáváme.“
Reálná inflace v USA přitom roste už několik měsíců. Americký index spotřebitelských cen uvádí, že v květnu 2021 byly ceny o 5% vyšší, než v květnu 2020. Jde o největší meziroční nárůst spotřebitelských cen za posledních 13 let.
Dlouhodobým cílem FEDu je přitom „regulovat“ inflaci na úrovni dvou procent. I v tomto však FED už dříve změnil svou strategii. Před pandemií totiž platilo, že pod dvěma procenty chce inflaci udržet každý rok. Současná politika je však nastavena tak, že dvě procenta jsou dlouhodobým cílem – jinak řečeno pokud bude v příštích letech vyšší, měli by ji následně korigovat v letech budoucích. A to je podmínka, se kterou se dá snadno manipulovat.
Signál pro bitcoinové investory?
Obhájci bitcoinu tvrdí, že právě rizika týkající se inflace a s tím souvisejícího znehodnocení amerického dolaru (za 1 dolar si koupíte čím dál tím méně) jsou hlavními argumenty proč se třeba soustředit více na Bitcoin, který má omezenou nabídku.
Respektovaný americký investor miliardář Paul Tudor Jones v pondělí na CNBC řekl, že pokud FED potvrdí, že na své strategii nic nezmění (což se nyní potvrdilo), začne se ještě více soustředit na investice do komodit, které by mohly ochránit jeho majetek před inflací.
,,Pravděpodobně bych kupoval komodity, kryptoměny, zlato,“ konstatoval investor, jehož dlouhodobým cílem je mít v Bitcoinu alespoň 5% jeho majetku.
zdroj: decrypt.co