Dlouho očekávaný hardfork Ethereum (ETH) s názvem London, který s sebou přinese i významnou aktualizaci sítě v podobě implementace návrhu EIP-1559, který změní způsob, jak se bude zacházet s transakčními poplatky, je opět o krok blíž.
Přední vývojář Ethereum Tim Beiko z Ethereum Foundation oznámil, že hardfork London bude spuštěn již 24. června na testech Ropsten. Následovat bude spuštění na testovat Goerli (30. června) a potom i Rinkeby (7. července). Tyto data se mohou mírně posunout v závislosti na tempa těžby Ethereum v daném období.
London is now finally ready to hit testnets 🇬🇧🎉
Next week, Ropsten, will upgrade, followed by Goerli & Rinkeby the weeks after.
Read this to find out how to prepare for the upgrade & expect another announcement when a mainnet block is chosen 😄https://t.co/tq0Hq56MxV
— timbeiko.eth (@TimBeiko) June 18, 2021
,,Po úspěšné aktivaci na těchto testnet sítích se nastaví blok pro Ethereum mainnet,“ doplnil. Mělo by se tak stát už v průběhu července – dosud se zmiňoval 14. červenec, ale vše bude záviset na tom, zda na testnetech bude vše probíhat bez komplikací.
EIP-1559 vzbuzuje největší pozornost
Hardfork London vzbuzuje velkou pozornost zejména kvůli kontroverznímu návrhu EIP 1559, který bude během něj implementován. Ten ovlivní Ethereum v těchto bodech:
- Poplatky za transakce se standardizují – jejich výši bude ovlivňovat aktuální přetížení sítě
- Poplatky za transakce nebudou dávat těžařům, jak tomu bylo doposud, ale budou se pálit. To znamená, že bude ubývat část ETH z oběhu (vznikne tak určitý deflační prvek, ačkoli síť je inflační, jelikož Ethereum nemá stanovený konečný počet)
- Zadavatelé transakcí budou moci udělit dobrovolné tipy (spropitné) pro těžaře. Pokud zvolí tuto možnost, měli by tím upřednostnit svou transakci v pořadí
Tato úprava by mohla vést k potenciálnímu snížení ceny transakčních poplatků, což je dlouhodobý problém Ethereum, které je kvůli vysokýn poplatkům za transakce mnohdy nepoužitelné pro běžný retail. Díky tomu získávají výhodu konkurenční smartchainy typu Binance Smart Chain či Solana, které jsou schopny pracovat rychle a efektivně při mnohem nižších poplatcích.
Návrh je zároveň kontroverzní, protože „krade“ významnou část (některé studie hovoří až o 50%) odměn těžařům, kteří ověřují bloky a zajišťují síť, zatímco běží na konsensu Proof of Work (Ethereum plánuje přejít na Proof of Stake a to údajně již v tomto roce).
Deflační prvek, tedy pálení mincí ETH, je zas poměrně zajímavým marketingovým lákadlem pro potenciální investory. Společnost Grayscale Investments ve své nedávné studii konstatovala, že EIP 1559 může výrazným způsobem ovlivnit zájem institucí o investování do Ethereum.
O něco nižší počet ETH v oběhu díky „pálení“ by totiž údajně mohl přispět k většímu tlaku na růst ceny této kryptoměny, což by bylo výhodné i pro těžaře, kteří nadále produkují nové bloky a tedy dostávají nové ETH za jejich vytěžení.
zdroj: decrypt.co