V souvislosti s budoucností čínských bitcoinových těžařů se objevilo několik nových zajímavých informací. Zatímco starosta „bitcoinového města“ Miami se je snaží přilákat na svou půdu, jejich sporná a nejistá budoucnost může podle analytika vést k poklesu ceny BTC.
Čína přitvrzuje, provincie Sichuan stanovila těžařům deadline
Čínští těžaři se dostávají pod existenční tlak v důsledku rostoucích nejistot ohledně jejich budoucnosti na pevninské Číně. Skutečnost, že čínská vláda by ráda omezila nebo kompletně zakázala jejich podnikání, které údajně výrazným způsobem ovlivňuje emise CO2 v nejlidnatější zemi světa, již není úplnou novinkou, ale doplňují ji konkrétní kroky samotných čínských provincií.
Ty nejnovější přicházejí z významné oblasti Sichuan (S-čchuan), kde měl tento týden zasedat Státní vědecký a technologický úřad s Technologickým výborem této oblasti a na jejich setkání měl padnout verdikt, podle kterého musí těžaři z této oblasti do 20. června vypnout všechny své stroje. Dotknout se to má minimálně 26 důležitých mining poolů, které čerpají energie i z této oblasti.
,,Molly„, která je vedoucí marketingu ve známé čínské blockchain firmě Haskey Hub, včera na Twitteru upozornila, že hashrate několika významných mining poolů, kam patří i Antpool, F2Pool, BTC.com a Binance Pool se po této zprávě již výrazně propadl a to ještě neproběhl stanovený deadline, tj. 20. červen. Například hashrate Antpool klesl až o 27% nebo Huobi.pool až o 36%.
We gonna witness a history in bitcoin mining tonight, all mining farms (about 8m kw electricity load) will shutdown at 12pm Beijing time tonight, Harare rate already dropped significantly after sichuan gov announce shut down bitcoins mining farms in Sichuan. pic.twitter.com/xRfqMCgWY1
— Molly (@bigmagicdao) June 19, 2021
Starosta Miami láká čínské těžaře na sluneční Floridu
Přestože se stále spekuluje, zda Čína nakonec kompletně zakáže těžbu kryptoměn, nebo jen upraví pravidla tak, aby v podnikání mohli pokračovat ti těžaři, kteří si zajistí „ekologické zdroje energie“, podnikatelské subjekty z tohoto sektoru čelí v těchto dnech nelehkým rozhodnutím- své podnikání přesunout.
Starosta města Miami Francis Suarez jim nabízí jednoduché řešení – mají přijít na sluneční Floridu. Miami podle jeho slov disponuje levnou jadernou energií, která je ekologická a dokáže pokrýt jejich poptávku. Suarez v rozhovoru pro CNBC, který byl odvysílán 17.června, vzkázal čínským těžařům, že jim slibuje „téměř neomezené dodávky levné jaderné energie a stabilní domov“.
,, Skutečnost, že máme jadernou energii znamená, že je velmi levná. Chápeme, jak je to velmi důležité pro těžaře dostat se na určitou cenu kilowattu za hodinu. A proto na tom s nimi pracujeme,“ konstatoval.
Elektřina na kilowatthodinu (kWh) stojí v Miami 10,7 centu, což je méně než celoamerický průměr 13,3 centu. Jaderná energie, ze které je produkována, je přitom považována za nejspolehlivější zelenou, tedy přírodě neškodící zdroj.
Doposud citována vyjádření čínských těžařů však naznačují určitou skepsi vůči takové alternativě. Max Hu z čínské těžební společnosti Power360 řekl portálu decrypt, že ceny Miami jsou pro těžaře nevýhodné. Poukázal tím na Kazachstán, který si účtuje za energii jen něco mezi 0,03 USD až 0,033 USD za kWh. Problémem v porovnání s Kazachstánem je i to, že další náklady by byl spojené s napájením ventilátorů pro chlazení, protože Miami je sluneční oblastí na rozdíl od chladnějšího podnebí v Kazachstánu.
Ve prospěch přesunu těžařů do Miami však hrají jiné důležité věci:
- V Miami je mnoho bývalých opuštěných vojenských hal, které jsou napojeny na zdroje energie – přesun těžařů do nich by byl tedy relativně rychlý
- Miami nabízí politickou stabilitu – čínští těžaři by měli větší jistotu, že mohou své podnikání rozvíjet na roky dopředu, zatímco v Číně prakticky nevědí ani to, co přinese nejbližší den
Propad hashrate může ovlivnit cenu, varuje analytik
Charles Edwards, který je generálním ředitelem investiční firmy Caprioli, upozornil, že potenciální propad hashrate, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu Bitcoinu, může mít negativní vliv i na samotnou cenu této kryptoměny. V kombinaci s tím, že čínští těžaři, kteří mají nejistou budoucnost a stále se starají o více než polovinu celkového hashrate, je to nepříjemná situace.
Edwards konkrétně upozornil na to, že „výrobní náklady bitcoinu“ jsou jen málokdy výrazně vzdálené spotové ceně bitcoinu. Výrobní náklady jsou do značné míry úzce spjaty právě s hashrate, protože čím je hashrate vyšší, tím se pálí více energie (náklady).
Jinak řečeno pokud hashrate klesne, klesnou i celkové výrobní náklady na těžbu Bitcoinu a protože cena Bitcoinu má tendenci být blízko výrobním nákladům, mohla by klesnout i cena BTC.
Edwards proto upozornil, že odchod těžařů z Číny nelze považovat jako jednoznačné plus pro Bitcoin (mnohými je tento jev vnímán pozitivně, protože klesne dominance čínské těžby oproti ostatním těžařům). ,,Sníží se tím bitcoinové náklady na energii, které určují historické dno pro Bitcoin. Jde o hodnotu, při které Bitcoin téměř nikdy nejde níže a tato hodnota klesá,“ upozornil.
Na základě dat z historie je zřejmé, že cena Bitcoinu ráda koreluje s hashrate. Pokud má hashrate tendenci stoupat, mnohdy je to signál, že s velkou pravděpodobností ho bude následovat i cena. Naopak hrozba výrazného propadu hashrate – hoc možná jen dočasného, jelikož těžaři přesunou své podnikání do jiného regionu, proto vyvstává otazníky, jak to ovlivní cenu.
K tématu čínské těžby Bitcoinu se vyjádřil tento týden i Michael Saylor, šéf firmy Microstrategy, který poznamenal: ,,Čínský zákaz těžebních operací je pro Čínu tragédií, pro Bitcoin je to nepříjemností a pro severoamerické těžaře je to neočekávaný jev,“ což ukazuje, že tyto změny musí bitcoinový trh nějakým způsobem zpracovat. Pokud jde o budoucnost severoamerických těžařů, zřejmě tím poukázal na to, že nyní mají šanci stát se dominantnějším hráčem.
Zdroje: Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com, decrypt.co