Hashrate Bitcoinu je jeden z nejpozorněji sledovaných dlouhodobých ukazatelů zdraví Bitcoinu. Čím je vyšší, tím je Bitcoin bezpečnější a zároveň těžba – tedy samotný zájem o tuto kryptoměnu větší. Nyní však hashrate padl až na hodnoty z poloviny roku 2019, což působí na první pohled pro celý ekosystém velmi negativně.
Hashrate je celková výpočetní síla vynaložená na těžbu Bitcoinu. Jinak řečeno ilustruje nám, jak je velký zájem o těžbu Bitcoinu v daném čase. Pokud hashrate roste, spotřebovává se více elektřiny, čili stoupají i náklady těžařů. Čili Bitcoin je pro ně dostatečně atraktivní (cenově nebo fundamentálně) na to, aby zvýšili spotřebu energie, čili své náklady, pro vytěžení nových Bitcoinů.
Hashrate také zabezpečuje síť – zjednodušeně řečeno totiž vyjadřuje míru odolnosti Bitcoinu před potenciálním 51% útokem. Potenciální útočník by se totiž musel při pokusu napadnout Bitcoin zmocnit 50% výkonu celé sítě v daném okamžiku, čili hashrate. Takový útok je však v případě Bitcoinu (na rozdíl od jiných kryptoměn fungujících na Proof of Work) velmi nepravděpodobný, protože by byl i při současném hashrate (ačkoliv se výrazně propadl) stále extrémně nákladný (útočníkovi chybí základní finanční motivace – v podstatě by vyhazoval peníze ven oknem).
S hashrate souvisí i tzv. Mining difficulty neboli obtížnost těžby. Ta se upravuje každých 2016 bloků tak, aby se průměrný čas na vytěžení tohoto počtu bloků nastavil na průměrnou dobu dvou týdnů (aby vytěžení jednoho bloku trvalo průměrně 10 minut). Pokud totiž hashrate klesne, klesne i tempo těžení bloků a je nutné upravit algoritmus tak, aby se toto tempo upravilo novému těžebnímu výkonu. Pokud naopak hashrate výrazně stoupne je také nutná úprava, aby se bloky nedostávaly rychleji než je průměrný čas na blok 10 minut.
Co se stalo a co nás čeká teď?
Po vysvětlení základních věcí souvisejících s hashrate se podívejme na současnou situaci:
V první řadě padl hashrate a opravdu výrazně – zhruba o 50% za poslední měsíc. Podle čerstvých dat od Glassnode či Blockchain.com klesl z neděle na pondělí až k hodnotám kolem 63 EH / s, což jsou hodnoty naposledy pozorovány ještě v červenci 2019. Den předtím média informovala, že klesl k úrovním okolo 100 EH / s, což byla nejhorší čísla za předešlých 13 měsíců.
GRAF: Vývoj hashrate za poslední 2 roky
Pokles hashrate přímo souvisí s ukončením těžby velkých mining poolů působících v Číně v důsledku legislativních kroků, které byly vůči nim v této zemi podniknuty. Je proto důležité říci, že v tomto případě nejde o ztrátu zájmu těžit Bitcoinu, ale o vynucený požadavek na její ukončení. Těžaři v Číně, kam řadíme obzvlášť velké pooly jako jsou BTC.com, Antpool či Poolin, měli dlouhodobý více než 50% podíl na celkové těžbě Bitcoinu (hashrate), což se nyní promítlo na obrovském propadu hashrate.
Velmi důležité nyní bude, aby čínští těžaři co nejdříve obnovili svoji těžbu v jiných regionech, kam se již stahují. Nejčastěji se zmiňuje Kazachstán, ale i přesun do Severní Ameriky, obzvláště Kanady či USA (napríklad Miami je vysloveně zve). Mnozí analytici však naznačují, že celkové obnovení jejich těžby (přesun a zapojení hardwaru na těžbu) může trvat i půl roku. Ve hře jsou mezitím také nové regiony, které lákají těžaře – například El Salvador chce na těžbu nabízet energii produkovanou ze svých vulkánů a Paraguay má také nadbytek zelené energie, kterou prodává do Argentiny a Brazílie až příliš levně.
Z krátkodobého hlediska velký propad hashrate ovlivní i samotnou funkčnost Bitcoinu v tom smyslu, že bloky se budou do úpravy minining difficulty těžit pomaleji. Vytěžení bloků tedy nemusí trvat 10 minut / blok, ale i mnohem déle. Po nejbližší úpravě mining difficulty se situace změní. S největší pravděpodobností uvidíme nejvýraznější pokles mining difficulty v historii – až o 25%, což je možné maximum v rámci jedné úpravy tohoto algoritmu. K této úpravě podle předběžných odhadů dojde 2. července, ale může také o něco později, pokud budou zbývající bloky této epochy (2016 bloků) těžit výrazně déle v důsledku nižšího hashrate.
Krátkodobé a dlouhodobé vyhlídky
Prudký propad hashrate nelze ignorovat – s hashrate z historického hlediska koreluje i cena Bitcoinu, čili minimálně z tohoto pohledu může jít o negativní fundament – obzvláště z krátkodobého hlediska. Pokud jde o bezpečnost, ačkoli je propad hashrate markantní, současný hashrate je stále dost vysoký na to, aby bylo možné Bitcoin hodnotit jako bezpečný. Poplašné zprávy o hrozbě 51% útoku tedy snad nejsou na místě.
Ze střednědobého hlediska bude důležité, aby čínští mineři co nejdříve obnovili svoji činnost – alespoň z určité části. Pro trh to bude dobrým signálem, že věci se dostávají do normálu. Že poptávka po těžbě a tedy Bitcoinu tady je, jen jednoduše trh se musí přizpůsobit novým podmínkám.
Nuž a z dlouhodobého hlediska? Bitcoinu bylo roky vyčítáno, že těžba Bitcoinu má v Číně příliš velkou koncentraci. Dokonce se spekulovalo, zda to neohrožuje jeho decentralizaci. To, že těžaře vyhnali z Číny, kde se dokonce těžil ve velkém i neekologickým způsobem (uhelné elektrárny), může být proto nakonec i dobrá zpráva. Těžba se totiž „rozptýlí“ rozumněji po celém světě a vytratí se tak jeden z dlouhodobě zmiňovaných problémů, který se vlastně nyní ukázal jako opravdu vážný.
zdroje: coinwarz.com, blockchain.com, Kryptonovinky