Eric Rosengren, prezident Federálního rezervního systému (Fed) v Bostonu, označil Tether stablecoin (USDT) jako riziko pro stabilitu současného měnového systému.
Tether stablecoin na seznamu Fedu
Podle Rosengrena představuje Tether vnímanou „výzvu“ pro finanční stabilitu a byl zařazen na seznam sledovaný centrálními bankami USA. Zapsání USDT stablecoinu na seznam je zaměřeno na identifikaci „nových narušitelů“ krátkodobých úvěrových trhů, klíčového sektoru pro americký měnový systém. Rosengren v současné době působí jako prezident Federální rezervní banky v Bostonu.
„Myslím si, že je třeba uvažovat v širším smyslu o tom, co by mohlo v průběhu času narušit krátkodobé úvěrové trhy, a jedním z prvků jsou určitě stablecoiny,“ uvedl Rosengren. „Obávám se, že trh se stablecoiny, který je v současné době [docela] neregulovaný, jak roste a stává se důležitějším odvětvím naší ekonomiky, že musíme brát vážně to, co se stane, když lidé z těchto [typů] instrumentů velmi rychle utíkají,“ vysvětlil Rosengren.
Graf z blogu kryptoměnového analytika Mr. Whale’s CryptoWhale ukazuje, že Federální rezervní systém identifikuje tři hlavní výzvy finanční stability.
Výzvy zahrnují rizika na trhu s bydlením, potřebu nástrojů pro naléhavé půjčování v době krizí a „periodické narušování krátkodobých úvěrových trhů“, kde byl Tether považován za jednoho z možných narušitelů.
Následný snímek zaznamenává, že stablecoiny rychle rostou v tržní kapitalizaci a nyní mají zhruba 20% velikost celkového AUM pro podílové fondy primárního trhu:
Tether ve výjimečné pozici
Rosengren tvrdí, že Tether a další stablecoiny se jeví jako „portfolio prvotřídního fondu peněžního trhu, ale možná riskantnější“. Také podotýká, že Tether má „řadu aktiv, která se během pandemie docela rozšířila.“
Tether CTO Paolo Ardoino říká, že komentáře federálního úředníka, jako je Rosengren, odrážejí rostoucí význam stablecoinů a také exponenciální růst samotného krypta a blockchainového prostoru.
„Je pozoruhodné, že rostoucí podíl takových nových finančních inovací na trhu uznávají lidé jako z Bostonského Fedu,“ uvedl Ardoino.
Ardoino dále vysvětluje, že USDT Tetheru byl zavedenější kryptoměnou, na rozdíl od „extrémně riskantních“ experimentálních projektů zahrnujících algoritmické stablecoiny, které jsou spouštěny v decentralizovaném finančním sektoru.
„Je to však také důležitý okamžik, kdy je třeba poučit spotřebitele o rozdílech mezi stablecoiny, jako je Tether, a různými experimenty, které v decentralizovaném financování neustále probíhají. Vždy se doporučuje, aby investoři věnovali čas prozkoumání těchto projektů. Příležitosti s nadměrně velkými APY jsou extrémně riskantní. Nově vznikající peněžní experimenty, jako jsou algoritmické stablecoiny, by neměly být klasifikovány ve stejné kategorii jako USDT. Pokud tak učiníte, projevíte tak pouze nedostatečné porozumění základů finančního systému kryptoměny,“ vysvětluje Ardoino.
Pokračující problémy a kontroverze
USDT Tetheru zůstává i přes negativní vnímání vládních agentur, jako je Federální rezervní systém, kritickým základním kamenem odvětví kryptoměn a blockchainů. K dnešnímu dni je to stále největší stablecoin podle tržní kapitalizace v hodnotě $62 miliard na základě údajů z CoinMarketCap.
Generální ředitelka Avanti Financial Group Caitlin Long bila na poplach, že by tyto události mohly být předzvěstí Fedu, který se snaží položit základy regulačního rámce pro stablecoiny. Zdálo se však, že Rosengren nakonec zaujal mírnější pohled.
Veteránka z Wall Street a dlouholetá zastánkyně Bitcoinu Caitlin Long shledala, že poznámky jsou výstižné.
„Zajímavé je, že [guvernér Fedu Lael] Brainard a poté [předseda Jerome] Powell začali mluvit o „stablecoinech“. Nyní však Rosengren mluví jmenovitě o „Tetheru“. To je eskalace,“ uvedla Long.
„Fed je tak vycvičený… na ‘Fedspeak’ – taková pečlivě vytvořená prohlášení, aby více stran u problému mohlo vidět svou stranu v tom, co Fed řekl,“ podotkla. „To byl v zásadě [případ] předchozích prohlášení o stablecoinech. Ale dnes se Fed překonal. Zřídka bývá tak explicitní jako dnes.“
Long dodala, že držitelé Bitcoinu, kteří mají obavy z přefouknutého Tetheru, by neměli „střílet na posla“.
„Jednak jsem Tether obhajovala jako průlomovou technologii a zároveň jsem zdůrazňovala, že jeho zveřejnění rezerv otevřelo více otázek, než na které odpovědělo,“ řekla v souvislosti s přehledem zástavy za USDT, který byl zveřejněn v květnu.
Krytí Tetheru při poměru jedna ku jedné s fiat měnami, jako je americký dolar, bylo předmětem kontroly ze strany regulačních orgánů, přičemž nedávný případ byl urovnán newyorským generálním prokurátorem počátkem tohoto roku.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. coindesk.com,