Ačkoliv El Salvador schválil zákon o legalizaci Bitcoinu jako zákonného platidla už před několika týdny, ze strany americké vlády se první konkrétnější vyjádření k tomuto kroku objevily až nyní. Postarala se o ně současná tajemnice pro politické záležitosti USA Victoria Nuland.
Victoria Nuland, která léta působila na Americkém ministerstvu zahraničí, se měla před několika dny osobně setkat s prezidentem El Salvador Nayibem Bukelem, přičemž v soukromém rozhovoru ho požádala, aby El Salvador udělal vše pro to, aby Bitcoin dostatečně reguloval a vyhnul se jeho jakémukoli potenciálnímu nelegálnímu využití .
,,Požádala jsem prezidenta (Bukeleho), aby cokoliv, pro co se ohledně tohoto kroku (Bitcoinu) rozhodnou, bylo dobře regulované, aby to bylo transparentní a aby to bylo zodpovědné, jednoduše ať je zajištěna ochrana před zhoubnými aktéry,“ uvedla v prohlášení pro AFP.
Nuland jinak řečeno naznačila, že USA mají obavy z možného využívání Bitcoinu na trestnou činnost.
Prezident El Salvadoru Nayib Bukele má z pohledu zahraniční politiky USA pošramocenou pověst, jelikož několik jeho kroků týkající se soudnictví či prosazování moci během boji proti pandemii COVID-19 naznačují jeho autoritativní a nedemokratický styl vedení země. V souvislosti s touto zemí se proto zmiňují i možné sankce.
Udělat z Bitcoinu legální platidlo jako ve vůbec první zemi na světě a postavit ho na stejnou úroveň s americkým dolarem, který nahradil v El Salvadoru pozici státní měny zhruba před 20 lety vysoce inflační menu colon, může být jeden z nástrojů, jakými by se El Salvador mohl potenciálním sankcím vyhnout.
Země zároveň vidí příležitost v nových investicích. Crypto-friendly zákony, Bitcoin rovný dolaru a množství nevyčerpaných zelených zdrojů energie – zmiňuje se zejména vulkanická činnost, mohou přilákat nejen těžaře Bitcoinu, ale i jiné podnikatelské subjekty z krypto sektoru.
S adopcí Bitcoinu jako zákonného platidla již přislíbila El Salvador pomoc Středoamerická banka pro ekonomickou integraci, která se z této příležitosti zjevně potěšila. Naopak Světová banka žádost El Salvador o pomoc odmítla, no a obavy naznačil i Mezinárodní měnový fond. To naznačuje, že zatímco v Latinské Americe je pohled na příležitosti, které Bitcoin přináší, poměrně pozitivní, západní svět se na to dívá výrazně odlišně.
Jisté je, že Bitcoin získal v El Salvadoru pozici, kterou nikde jinde ve světě nemá. Z pohledu mezinárodního práva je to zcela nová věc – možný precedens, který zřejmě již nyní komplikuje noci právníkům specializujícím se na tento druh práva.
zdroj: decrypt.co