Přední americká banka JP Morgan naznačila, že v kryptoměně Ethereum (ETH), která chystá svůj kompletní přechod na Proof of Stake (PoS) konsenzus, tkví velmi zajímavá investiční příležitost díky možnosti stakingu mincí ETH. Neplatí to však jen o Ethereum, ale i jiných kryptoměnách, které lze stakovat.
Staking je proces, v jehož rámci investoři uzamknou své mince na určité časové období (v závislosti na typu kryptoměny jsou podmínky odlišné) výměnou za určitý úrok – tedy násobení těchto mincí. V případě Ethereum zatím platí, že staking je možný jen skrz tzv. beacon chain, u kterého jsou mince uzamčeny až do momentu kompletního přechodu Ethereum na Proof of Stake konsensus (očekává se, že se tak stane v roce 2022). Jinak řečeno, mince se úročí, ale investoři se k nim dříve než po spuštění PoS nedostanou. Aktuálně je takto uzamčených již více než 6 milionů mincí ETH, přičemž do stakingu se mohou zapojit držitelé minimálně 32 ETH.
JP Morgan ve své nové studii, kterou vypracovali její dva analytici, odhaduje, že zisky ze stakingu kryptoměn se po kompletním přechodu Ethereum na Proof of Stake mohou v roce 2022 zvýšit až na 20 miliard dolarů. Současný odhad je 9 miliard dolarů, kam jsou započítané nejen výnosy ze stakingu Ethereum, ale i jiných kryptoměn – ať už centralizovanou nebo decentralizovanou formou je totiž možné úročit i množství jiných kryptoměn včetně Cardano, Polkadot, Binance Coin nebo Solana.
Banka zároveň odhaduje, že do roku 2025 by se mohly takové výnosy dostat až na hodnotu kolem 50 miliard dolarů ročně. Ve „staking průmyslu“ vidí zajímavou investiční příležitost a zároveň alternativu vůči současným nástrojům, které nabízejí možnost úročení vkladu – ať už jde o dluhopisy nebo různé jiné tradiční spořící respektive investiční nástroje.
Staking z části kompenzuje investiční riziko
JP Morgan také naznačila, že kryptoměny, které nabízejí staking neboli úročení vkladu, takovýmto způsobem snižují negativní dopad možné volatility jejich cen. Jinak řečeno ačkoli je u kryptoměn stále běžné, že svou cenu prudce mění oběma směry, tak i v případě negativního vývoje ceny dané kryptoměny je polehčující okolností pro investora to, že se mu mince časem množí, čímž se z části kompenzuje jejich investiční riziko.
Nováčky je však nutné upozornit, že Proof of Stake kryptoměny mají různé pravidla a tzv. tokenomiku. Například Ethereum nemá stanovené konečné množství mincí, čili počet ETH může teoreticky růst donekončena (ačkoli aktualizace s označením EIP 1559 dodá Ethereum i deflační prvek). Cardano naopak má definovaný konečný počet mincí a počet mincí Binance Coin dokonce každé čtvrtletí klesá, až klesne na polovinu původního počtu.
Není všechno jen o procentech
Při pohledu na procenta ze stakingu, tedy na odměnu za uzamčení mincí proto třeba zohlednit nejen výšku tohoto procenta, ale i to, kolik mincí je v případě dané kryptoměny v oběhu a kolik jich do oběhu ročně přibývá nebo ubývá. Kryptoměny s vyšším stakingem (%) totiž z části takovýmto způsobem jen kompenzují vysokou inflaci dané kryptoměny v daném čase.