Hackerská skupina REvil, která je spojována s Ruskem, úspěšně realizovala další ransomware útok, v jehož rámci vyžaduje jako výkupné platbou v Bitcoinu – tentokrát v hodnotě 70 milionů dolarů.
Ransomware útok je typ útoku, při němž útočník zablokuje přístup k softwaru jeho majiteli až do momentu, kdy se nezaplatí požadované výkupné. Pro společnosti, které se stanou obětí takového útoku, to může představovat obrovské finanční škody.
V předešlých měsících zaplatily z tohoto důvodu výkupné v hodnotách milionů dolarů firmy JBS Holdings (11 milionů dolarů) a Colonial Pipeline (5 milionů dolarů). Americký prezident Joe Biden označil tyto útoky za problém národní bezpečnosti a boji proti tomuto druhu kybernetické šikany stanovil prioritu.
Útok ještě větších rozměrů?
Čerstvý útok se měl podle medializovaných informací dotknout více než 200 amerických firem a přes 1 milion počítačů. Údajně má dosah až v 12 různých zemích světa. Omezit svůj provoz musel například potravinový řetězec Coop ve Švédsku či i školy v Novém Zélandu, které se však údajně stali obětí útoků jen „omylem“.
Z nových informací CNBC zároveň vyplývá, že útočníci jsou údajně ochotni vyjednávat o požadované částce. Zatímco zprvu požadovali 70 milionů dolarů, CNBC píše, že požadavek výkupného se snížil na 50 milionů dolarů. Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost to může naznačovat, že skupina si možná ukrojila až příliš velký kus koláče. Problémy mohou mít například s tím, jak se k penězům, které jim budou zaplaceny, opravdu dostanou aniž by byli odhaleni.
Špatná reklama pro Bitcoin?
Výkupné má by bylo, podobně jako v případě předešlých zmiňovanýnch útoků, zaplaceno v Bitcoinu, což nepomáhá pověsti nejznámější kryptoměny. Bitcoin je však jen pseudo-anonymní (transakce se dají sledovat) a je proto velmi pravděpodobné, že tajné služby ve spolupráci s onchain platformami budou platby výkupného (pokud bude zaplaceno) sledovat s cílem odhalit v budoucnu totožnost útočníků.
Bývalý šéf CIA Michael Morell v dubnu naznačil, že používat Bitcoin na nelegální činnost není až tak dobrý nápad, Protože transakce lze opravdu sledovat. Dokonce prohlásil, že pokud by kriminálníci využívali Bitcoin na nelegální činnost častěji než hotovost, bylo by to pro úspěšnost odhalování zločinů pozitivní.
Otázkou je, jak se k této problematice postaví média a politici a zda budou stávající ransomware útoky připisovat za vinu Bitcoinu jako takovému, nebo budou mít zprávy spíše geopolitický rozměr v souvislosti s Ruskem, které za nimi údajně stojí. První možnost může pošramotit pověst Bitcoinu, který však sám o sobě na vině není.
zdroj: cnbc.com, coindesk.com