V posledních týdnech se objevuje v souvislosti s největší kryptoměnovou burzou Binance více zpráv, které naznačují, že má ve více světových regionech napjaté respektive nejednoznačné vztahy s místními regulátory. S tím pravděpodobně souvisí i její nejnovější nečekané rozhodnutí.
Burza Binance totiž v úterý překvapivě oznámila, že pozastavuje podporu přijímání bankovních vkladů přes SEPA (Single Euro Payments Area), což byl nejvýhodnější způsob, jak zaslat měnu EURO na Binance pro obyvatele z členských zemí SEPA. V současnosti je jich 36.
Jinak řečeno zákazníci, kteří pocházejí z Evropské unie a několika dalších členských zemí SEPA ztrácejí příležitost zaslat Eura na Binance za stejných podmínek jaké mají v případě realizace klasických domácích převodů.
O rozhodnutí pozastavit možnost podpory SEPA vkladů měly být podle Financial Times informováni formou emailu všichni evropští zákazníci burzy Binance.
Financial Times uvedla, že tento krok Binance má být jen dočasný a vyplývá z důvodů, které jsou „mimo samotnou kontrolu burzy“. Nutné je však zdůraznit, že zákazníci Binance mohou nadále vybírat peníze z Binance skrz SEPA (omezené jsou tedy pouze vklady!) A nadále mohou na koupi kryptoměn na Binance využívat podporované kreditní a debetní karty.
Přečtěte si také: Naše velká recenze kryptoburzy Binance
Regulační problémy na několika frontách
O důvodech, proč Binance omezila použití SEPA, se zatím jen spekuluje. Tato informace však přichází krátce poté, co přední britská banka Barclays zatrhla možnost posílání peněz jejím klientům na burzu Binance, což se setkalo s obrovskou kritikou kryptokomunity. Banka totiž v podstatě dala svým zákazníkům najevo, že jejich vlastní peníze nemohou využít zcela podle jejich vlastní vůle.
Britský Úřad pro finanční chování (FCA) minulý měsíc vydal spotřebitelské varování před firmou Binance Markets Limited, tedy společností, kterou koupila burza Binance, aby usnadnila její příchod na britský trh. Burza však následně vícekrát upozornila, že regulační nařízení související s Binance Markets Limited nesouvisí přímo s ní, což zmínila i při krocích, které učinila Barclays s odůvodněním, že jde o zjevné „nepochopení situace“.
Vůči Binance vyjádřil v předešlých týdnech výhrady i Měnový úřad Kajmanských ostrovů (CIMA), který uvedl, že nejde o regulovanou, licencovanou ani registrovanou platformu pro obchodování kryptoměn, nuže a aby toho nebylo málo, před Binance varoval i japonský finanční regulátor Agentura pro finanční služby (FSA), který upozornil, že tato burza nemá registraci k podnikání v Japonsku. Stejné varování předtím zmínili i v souvislosti s burzou ByBit.
Stále je suverénně největší
Binance navzdory problémům, kterým čelí v některých zemích, stále zůstává suverénně největší burzou pro retailové zákazníky. Portál Cointelegraph uvedl, že v úterý zpracovala transakce v hodnotě 15,8 miliardy dolarů. Druhá největší burza Coinbase za stejný čas zpracovala obchody v hodnotě „jen“ 2,2 miliardy USD.
zdroje: cointelegraph.com, decrypt.co, coindesk.com