Miliardář, vizionář a úspěšný podnikatel Elon Musk, který se díky své zálibě v meme krypoměně Dogecoin (DOGE) stává v kryptokomunitě stále kontroverznější postavou, se opět postaral o rozruch na sociální síti Twitteru, když jedním tweetem přispěl k růstu hodnoty Dogecoin a zároveň nepřímo zkritizoval Bitcoin a Ethereum.
Šéf společnosti Tesla, která v únoru investovala do Bitcoinu 1,5 miliardy dolarů, se k Dogecoinu, Bitcoinu a Ethereum vyjádřil v reakci na „tweet“ Matta Wallace, který 9. července upozornil na blížící se update Dogecoinu, který údajně vylepší tuto kryptoměnu z pohledu transakčních nákladů a rychlosti transakcí.
Musk k jeho tweetu doplnil, že transakce Bitcoinu a Ethereum jsou pomalé a drahé a vedou vývojáře k tomu, aby se spoléhali na vícevrstvé řešení. V případě Dogecoin věří, že upgrade minimalizuje transakční poplatky na této síti a zároveň urychlí možnosti realizace převodů DOGE mincí – a to vše na první vrstvě této kryptoměny.
BTC & ETH are pursuing a multilayer transaction system, but base layer transaction rate is slow & transaction cost is high.
There is merit imo to Doge maximizing base layer transaction rate & minimizing transaction cost with exchanges acting as the de facto secondary layer.
— Elon Musk (@elonmusk) July 9, 2021
Po tomto vyjádření Elona Muska začala hodnota Dogecoin opět krátkodobě výrazně růst. Podle informací portálu decrypt stoupla nárazově o 12,7% z 0,2038 USD na 0,2291 USD, ale velmi rychle se vrátila na 0,215 USD. Pokud se bavíme o hodnotě této kryptoměny za posledních 24 hodin, je v plusu už jen necelé dvě procenta, což naznačuje, že tweety Elona Muska o Dogecoinu už nemají takový dlouhodobý vliv na její cenu.
Doporučujeme: Přečtěte si náš profilový článek o kryptomene Dogecoin
Samotné konstatování Muska respektive jeho důvěra v Dogecoin má podle odborné veřejnosti vážné trhliny. Řešení, které chtějí udělat vývojáři u Dogecoinu se snažila v minulosti prosadit i určitá část BTC komunity, ale pro možné bezpečnostní trhliny k jejich implementaci do Bitcoinu nikdy nedošlo.
Problém je například v tom, že pokud se u Dogecoinu výrazně sníží transakční poplatky, těžaři budou mít ještě menší motivaci síť zajišťovat. Přitom už nyní se objevují pochybnosti o tom, zda je síť dostatečné bezpečná vzhledem k výšce vygenerovaného hashrate a spojitost těžby s těžbou kryptoměny Litecoin.
Pokud jde o Bitcoin a Ethereum je pravdou, že současné řešení první vrstvy nenabízejí podmínky, za nichž by mohly být tyto měny využity jako každodenní platidlo pro miliardy lidí. V případě obou kryptoměn se však věří v úspěch řešení na druhých vrstvách.
Pokud jde o Bitcoin, největší naděje se kladou do takzvané Lightning Network, která si postupně zvyšuje svou adopci a vyznačuje se mimořádně levnými a expresně rychlými transakcemi.
V případě Ethereum se zas komunita z dlouhodobého hlediska spoléhá na plánovaný přechod na odlišný konsenzus Proof of Stake (PoS) a řešení zvané sharding. Jde o proces, jehož kompletní dokončení však může trvat ještě několik let.
Nováčky zároveň v případě Dogecoinu upozorňujeme, že na rozdíl od Bitcoinu a Ethereum má výrazně vyšší inflaci, což také ovlivňuje cenu. Pokud tedy věříte, že Elon Musk má v případě Dogecoinu pravdu, spíše než budete zvažovat případnou investici do této kryptoměny, zjistěte si o ní raději něco více.
zdroj: decrypt.co