Šéf společnosti Microstrategy Michael Saylor, který se v průběhu posledního roku stal jednou z nejvýznamnějších postav bitcoinového průmyslu konstatoval, že Bitcoin (BTC) se podle jeho názoru nestane teď a ani v budoucnu konkurencí pro americký dolar.
Michael Saylor mluvil o Bitcoinu v podcastu „Coin Stories“ s Natalií Brunellovou, ve kterém uvedl několik zajímavých myšlenek. Nejvíce zřejmě vzbudil rozruch jeho názor porovnávající Bitcoin s dolarem, protože někteří bitcoinoví maximalisté jsou přesvědčeni, že Bitcoin nakonec vytlačí z oběhu inflační fiatové měny nebo se minimálně stane stejně používanou měnou.
Saylor to však vidí jinak. ,,Nazval bych ho (Bitcoin) spíše digitálním majetkem. Je hrozbou pro majetek. Zlato je majetek. Nemovitosti jsou majetek. Nemyslím si, že vláda USA je ohrožena nemovitostmi, společnostmi nebo zlatem.“ Saylor tímto tvrzením navázal na svá nedávná slova v podcastu Wolf of All Street, kde uvedl: ,,Opravdu si nemyslím, že Bitcoin bude v USA měnou. Ani si nemyslím, že by to tak mělo být.“
Bitcoin podle Saylora demonetizuje jiné formy majetku, protože lidé stále více zvažují, zda nemají namísto nemovitostí, zlata, akcií nebo investice do podnikání vsadit raději na Bitcoin. Přesně tak, jak to dělá jeho firma, která vlastní již 105 085 BTC v současné hodnotě přes 3,3 miliardy dolarů.
Saylor v podcastu také uvedl, že ačkoliv cena Bitcoinu je velmi volatilní, Microstrategy nemá v plánu držené BTC prodávat. Zdůraznil, že klíčem k úspěchu je Hodl (zkratka pro dlouhodobé držení bitcoinu bez ohledu na cenu). Investor musí být podle něj připraven na případný pokles trhu a také poplašné zprávy. Jako příklad uvedl Stevea Balmera z Microsoftu, který neprodával akcie Microsoftu ani když se v minulosti prudce propadaly. Kdyby se tehdy lekl, dnes by nebyl miliardář. No on vydržel a stal se ním.
Podobným příkladem je citát legendárního Warrena Buffeta, který tvrdí, že pokud investor není ochoten držet akcie alespoň 10 let, neměl by přemýšlet o tom, že je bude vlastnit i jen 10 minut. Saylor k tomu dodal, že dokonce i akcie Amazon svého času padly o 80% od tehdejších historických maxim. Ti, kteří tehdy ve strachu prodali dnes určitě banují. Ti co vydrželi v letech pak výrazně zbohatli.
Pokud jde o Bitcoin Saylor uvedl ještě jeden zajímavý příklad:
,,Jeden iPhone12 nebude mít za sto let žádnou hodnotu. Žádný produkt od Apple nevydrží 1000 let. Produkt, který však prodává Bitcoin je 1/21 miliontiny všech jeho peněz na světě. To se nebude nikdy měnit, to prostě nezlomíte.“ Poukázal tím na to, že Bitcoin má jasně definovaná a neměnná pravidla, čímž je tak výrazně odlišný oproti jiným investičním aktivům.
Zajímavé však je, že i Saylor uznává, že se nakonec i on může mýlit. Na závěr rozhovoru totiž přiznal, že pokud za čtyři roky bude cena Bitcoinu nižší než dnes, tak bude muset jeho strategii jednoduše přehodnotit.
zdroj: cointelegraph.com