Obtížnost těžby Bitcoinu se upravuje zhruba jednou za dva týdny (po 2016 vytěžených blocích) na základě generovaného hashrate, čili celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu Bitcoinu (BTC). Pokud hashrate stoupá, obtížnost se upraví směrem nahoru a naopak. Cílem je nastavit obtížnost tak, že vytěžení jednoho bloku Bitcoinu se 6.25 BTC bude trvat v průměru 10 minut.
Obtížnost těžby BTC respektive „mining difficulty“ se nejnověji upravila 18. července a tentokrát klesla o 4,81%. Jde o čtvrtý pokles v řadě, ale tentokrát ne tak dramatický. Na tom předešlém o 27,94% (největší propad mining difficulty v historii) se podepsalo to, že mnozí čínští těžaři ukončili svou činnost na pevninské Číně a nyní hledají způsob, jak obnovit své podnikání v zahraničí.
The difficulty of Bitcoin mining was lowered by 4.81%, the fourth consecutive drop, and the difficulty hit a new low since January 2020. pic.twitter.com/3ruvXBETqp
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) July 18, 2021
Přestože včera došlo k úpravě mining difficulty na nižší úroveň, mimochodem nejnižší od ledna tohoto roku, pozitivním signálem je, že hashrate v posledních dnech je oproti svým minimům již výše. To naznačuje, že nejbližší úprava hashrate by už mohla mít plusové znaménko.
Mining difficulty před zákazem těžby BTC dosáhla v tomto roce svých historických maxim. Nejlépe byla na úrovni 21,05 bilionu bodů, ale nyní po čtyřech negativních úpravách v řadě, které ovlivnily zejména zprávy o čínském zákazu těžby kryptoměn, klesla na 13,67 bilionu bodů.
Podle Centre of Alternative Finance z University of Cambridge činil v dubnu 2021 podíl těžby Bitcoinu v Číně přes 46% celosvětového hashrate BTC. Bude proto velmi zajímavé sledovat, jaká čísla přinese nejbližší aktualizace této statistiky po událostech posledních týdnů.
zdroj: decrypt.co