Jedním z výrazných propagátorů Bitcoinu je bezesporu populární podnikatel a investor Anthony Pompliano, který se podělil o svůj názor na digitální euro, které zkritizoval, když řekl, že nebude decentralizované a ani nezpůsobí převrat v měnové politice.
Mnoho států se zabývá myšlenkou na vývoj svých vlastních digitálních měn a minulý týden vydala své oznámení také Evropská centrální banka (ECB), ve kterém uvedla, že začala zkoumat digitální euro. Ještě se však nedohodli na jeho konkrétní implementaci.
„V červenci 2021 jsme se rozhodli zahájit projekt digitálního eura. To neznamená, že nutně vydáme digitální euro, ale že se připravíme na jeho možné vydání.“
Mnoho odborníků a osobností, včetně Pompliana, však tvrdí, že digitální měny centrálních bank jsou nutností. Proto také panují obavy ohledně toho, jestli se jednotlivé státy budou snažit kryptoměny potlačovat, protože by se staly jejich přímou konkurencí. A pokud se podíváme na události posledních měsíců, je docela možné, že tvrdý zákrok proti nim byl už spuštěn.
Digitální euro pod vedením ECB
S obrovským rozvojem kryptoměn je přirozené, že státy chtějí přizpůsobit vývoj peněz digitálnímu věku. A CBDC mají určitě taky řadu výhod, jako větší bezpečnost a důvěryhodnost při jejich využívání.
„V této nové éře by digitální euro zaručilo, že občané v eurozóně mohou udržovat nenákladný přístup k jednoduchým, všeobecně přijímaným, bezpečným a důvěryhodným platebním prostředkům.“
Důležitou informací je také fakt, že ECB nehodlá rušit hotovost a chce provozovat digitální euro jako její doplněk. To by se však časem mohlo změnit. Navíc tvrdí, že digitální euro přidá finanční stabilitu a zvýší měnovou suverenitu, protože sníží závislost na jiných digitálních platebních metodách.
Nejpodstatnějším tématem debat ohledně CBDC je finanční soukromí nebo jeho nedostatek v centrálně řízeném systému. ECB se však snažila lidi uklidnit tím, že pro ně je nejvyšší prioritou soukromí. Jakým způsobem bude toto soukromí zaručeno však ukáže až čas.
CBDC jako špatná napodobenina Bitcoinu
Jenže CBDC jsou přesným opakem kryptoměn jako je Bitcoin, navzdory tvrzení úřadů. Alespoň to tvrdí v reakci na plány ECB Pompliano.
„Problém je v tom, že když mluví o digitálním euru, vždy se rádi nosí v kabátech skutečných kryptoměn, jako je Bitcoin, že? Vždy ho chtějí prezentovat, jako by mělo být decentralizované, nebo by mělo mít nějakou výhodu.“
Pompliano si také nemyslí, že by CBDC měly ohlašovat příchod nové éry měnového osvícení. Přiklání se k tomu, že to bude naopak pokračovat ve stejných kolejích, co se týká neuvážené měnové politiky, akorát s novým „tvarovatelným faktorem“.
„Měnová politika se nemění. Stále budou vytvářet biliony dolarů, budou stále devalvovat měnu, budou stále manipulovat s úrokovými sazbami atd. Jen mění technologický tvarovatelný faktor.“
Pokud jde o finanční soukromí, Pompliano rozšiřuje argument o systém kontroly, kde vlády mohou určit, kdy a kde mohou uživatelé utrácet peníze. To považuje za děsivou vyhlídku.
„V Číně, kde je autoritativnější vláda, oh dneska jste nenachodili dost, proto si nemůžete vzít taxi ani Uber. Že jo? Co se stane, když budeme mít tuto plnou vládní schopnost dohlížení? Je to pekelně strašidelné.“