Kryptoměny centrálních bank, které jsou označovány také pod zkratkou CBDC, zkoumá podle Atlantic Council (Atlantické rady) založené v roce 1961 v současnosti minimálně 81 zemí naší planety. Tyto státy zároveň představují více než 90% světového globálního HDP.
Zpráva Atlantic Council zároveň uvádí, že 5 zemí již plně provedlo své verze digitální měny. Všechny se nacházejí v karibské oblasti – jde o Bahamy, Svatý Kryštof a Nevis, Antiguau, Bermudy a Svatou Lucii a Grenadu.
V takzvané pilotní fázi CBDC je dalších 14 zemí, mezi které patří i větší státy jako jsou Švédsko či Jižní Korea.
Američané čekají co předvede Čína
Pokud jde o země, které mají největší centrální banky – čili USA (FED), Evropskou unii (Evropská centrální banka), Japonsko (Bank of Japan) a Velkou Británii (Bank of England), podle Atlentic Council je nejdále ve fázi příprav CBDC americký FED, který prý zkoumá takovou formu kryptoměny už několik let. Známé jsou vyjádření jeho předsedy Jeromeho Powella, který označil CBDC za projekt s vysokou prioritou, ale zároveň několikrát zdůraznil, že USA nemají ambici být v tomto směru první velkou zemí, která CBDC zavede.
Powell tím zcela jasně naznačil strategii počkat si, jak bude CBDC fungovat v Číně, která je z mocností v tomto směru jednoznačně nejdále. Čína chce totiž svůj digitální juan představit ve velkém již během příšt zimní olympiády v Pekingu.
Projekt digitálního juanu je již ve fázi testování samotnými obyvateli země. Čínská lidová banka už stihla zřídit peněženky podporující tuto digitální měnu více než 21 milionům Číňanů, přičemž zprávy z nejlidnatější země světa naznačují, že zaměstnanci bank budou v následujících letech intenzivně motivováni, aby zakládali svým klientům nové peněženky podporující CBDC. Procesu testování této měny se zároveň účastní i největší čínské firmy, mezi které patří i platební giganti typu Alipay či Wech (ačkoli možná neradi, protože příchodem CBDC pravděpodobně utrpí jejich vlastní platební služby, pozn.red.).
CBDC jsou rizikem pro decentralizované kryptoměny a soukromí
Nutné je poznamenat, že příchod kryptoměn centrálních bank (CBDC) nelze vnímat jako něco, co by mohlo mít pozitivní vliv i na adopci decentralizovaných kryptoměn typu Bitcoin. Jde o diametrálně odlišné věci s úplně jinými vlastnostmi. Zatímco Bitcoin jako takový podporuje svobodu držení aktiv pod vlastní kontrolou s určitou mírou soukromí a jistotou neměnnosti díky jeho decentralizaci, kryptoměny centrálních bank jsou pod dohledem konkrétní vládní entity, která nebude mít problém zacházet s těmito penězi podle vlastního uvážení.
Takové kryptoměny budou nejen snadno upravitelné z pohledu měnové politiky, ale hlavně umožní centrálním bankám jednodušší sledování občanů. Peněženky, které je budou podporovat totiž budou vyžadovat KYC – tedy vyplnění osobních údajů. Postupně to podle všeho bude vést i k zániku hotovosti, což bude znamenat, že vláda bude v budoucnu vědět o každé platbě svého občana, přičemž CBDC jí umožní transakci zablokovat, jak to bude v jejím zájmu.
Přečtěte si také: Evropská unie chce zakázat anonymní kryptomenové peněženky
,,Když země schválí své CBDC, měli byste vědět, že každý dolar, který máte, každý doktor, jehož navštívíte, každé jídlo, které sníte, každá cesta, kterou podstoupíte, každá platba – v obchodě, v lékárně, v kavárně, za oblečení, knihy, webstránky, prostě VŠECHNO bude sledované. V reálném čase. Vaší vládou. NAVŽDY,“ upozornil na Twitteru před riziky CBDC Darin Feinstein, zakladatel Corescientific.com a Blockcap.com.
After your country approves its very own CBDC know this
Every dollar you have
Every doctor you visit
Every meal you eat
Every trip you takeEvery Purchase – market, pharmacy, coffee, clothes, books, websites
EVERYTHING
Will be tracked, in real time, by the gov't
FOREVER
— Darin Feinstein (@DarinFeinstein) July 20, 2021
zdroj: cointelegraph.com