Ostře sledovaný americký „Zákon o infrastruktuře“ (Infrastructure Bill), jehož cílem je vysbírat skrz daně do amerického rozpočtu kolem 550 miliard dolarů pro vybudování nové silniční infrastruktury, je pečlivě sledován i kryptokomunitou, protože jeho původní znění by mohlo výrazně negativně ovlivnit kryptoprůmysl v USA a následně i Bitcoin (BTC) a jeho těžbu.
Jak jsme shrnuli podrobněji v tomto víkendovém článku, zmiňovaný návrh zákona definuje osoby podnikající s kryptoměnami velmi široce, což by v konečném důsledku mohlo znamenat, že by se nim museli řídit i těžaři Bitcoinu, provozovatelé uzlů, validátoři PoS či uživatelé DeFi. Známý právník Jake Chervinsky dokonce upozornil, že pokud by přešel do platnosti v současném znění, mohl by teoreticky znamenat zákaz těžby Bitcoinu a jiných kryptoměn v USA.
Přečtěte si: Proč se kryptotrh bojí Infrastructure Bill? Chervinsky vysvětlil jeho možné dopady
Došlo k úpravě definice brokera
Dobrou zprávou je, že zájmovým skupinám, které mají v senátu svých příznivce, se podařilo už problematickou část zákona mírně upravit. Původní definice byla upravena tak, aby makléře (brokera) definovala jako „jakoukoli osobu, která je (za úplatu) odpovědná za pravidelné poskytování jakýchkoliv služeb, které provádějí převody digitálních aktiv jménem jiné osoby.“
Jerry Brito, který je výkonným ředitelem think-tanku Coin Center však upozornil, že stále je na této definici co zlepšovat. ,,V textu konečného návrhu zákona jsme ještě nedosáhli požadované formulace. Je to lepší, než to co tam bylo na začátku, ale stále to není tak dobré, aby to jednoznačně vyloučilo těžaře a podobné situované osoby.“
K úpravě formulace definice „brokera“ se vyjádřil i právník Jake Chervinsky, který konstatoval: ,,Dosáhli jsme pokroku, ale tato formulace je stále nepřijatelná. Dále budeme obhajovat pozměňovací návrh v senátu. Pokud se to nepodaří přesuneme náš boj i do Sněmovny.“
Problémem je, že podle zainteresovaných osob je definice brokera stále v takovém tvaru, že by se mohla teoreticky týkat i těžařů Bitcoinu (ačkoliv z aktualizované verze to už není tak jednoznačné pozn.red.). Ti by však v praxi neměli možnost požadavky vyplývající ze zákona splnit, což by de facto mohlo znamenat, že by nemohli v USA pokračovat ve svém podnikání. To by byl vážný problém, protože po zákazu těžby Bitcoinu v Číně se právě USA stávají dominantnějším hráčem na tomto poli. Dokonce někteří těžaři, kteří byli vyhnáni z Číny, se stahují právě do Spojených států.
Ve hře jsou lobbistické skupiny
Zákon ještě není schválen a v platnost se dostane až v roce 2023, což znamená, že čas na prosazení jeho úprav tu stále je. Jerry Brito uvedl, že na procesu jeho novelizace spolupracují s „přáteli a spojenci v senátu“ i s “oddanou skupinou kryptoorganizací a firem“.
Situaci pozorně sleduje i nezisková organizace Blockchain Association, lobbistická skupina, která zastupuje americké kryptospolečnosti. Patří mezi ně i Compound, Binance.US či Ripple. V pondělí zveřejnila prohlášení, ve kterém naznačila, že formulace se změnila pozitivním směrem, ale i podle ní ještě není ideální.
,,Přestože došlo k menším vylepšením, nejnovější jazyk stále vyvolává zásadní obavy a otázky ohledně určitých pojmů a definic použitých v ustanovení,“ uvedla Kristin Smith z asociace. ,,Současné ustanovení je stále napsáno způsobem, který by se mohl interpretovat tak, že se bude vztahovat na osoby v ekosystému, které nemají přístup k informacím potřebným pro ohlašování informací. Pokud se od těchto účastníků sítě, kteří nemají žádné vztahy se zákazníky, požaduje poskytnutí těchto informací, nebude možné je dodržet, co bude hybnou silou pro inovace a byznys v zahraničí (tj. mimo USA, subjekty budou přesouvat jinam, pozn.red. ).“
zdroj: decrypt.co