Dlouho očekávaný hardfork kryptoměny Ethereum (ETH) s pojmenováním London se uskuteční už ve čtvrtek 5. srpna 2021. Jeho součástí bude implementace ostře sledované aktualizace s označením EIP 1559, která výrazným způsobem změní nakládání s transakčními poplatky a může teoreticky vést až k tomu, že z Ethereum se stane deflační kryptoměnou .
Hardfork London bude zaveden do Ethereum sítě v bloku 12 965 000, který bude podle odhadů portálu Ethereum.org vytěžen v průběhu tohoto čtvrtka. Kromě různých jiných aktualizací bude jeho součástí zavedení zmiňované aktualizace EIP 1559, která změní nakládání s transakčními poplatky tímto způsobem:
- Transakční poplatky nově nepůjdou těžařům, ale budou se ničit (burn), což může vést ke snížení celkového počtu ETH v oběhu
- Těžaři kromě nově vytěžených ETH budou moci dostat dobrovolné „spropitné“ (tips), které jim může poslat zadavatel transakce, pokud bude chtít svou transakci urychlit
- Transakční poplatky se standardizují napříč celou sítí. Pokud bude síť přetížená, budou růst a naopak pokud bude transakcí málo, budou klesat
Bude celkový počet ETH klesat?
Ethereum je ve skutečnosti inflační kryptoměna, která nemá definovaný svůj konečný počet (na rozdíl od Bitcoinu). Jinak řečeno etherů do oběhu může přibývat donekonečna. Implementování EIP 1559 však může způsobit, že do oběhu půjde skrz těžbu méně ETH, než se jich mezitím zničí.
Tento jev by mohl nastat v případě, že transakční poplatky placené v ETH budou mít tak vysokou hodnotu, že jejich zničením se zničí větší množství ETH, než se mezitím stihne vytěžit. Jinak řečeno zda bude Ethereum v některých momentech deflační – tj. bude ubývat více ETH, než jich bude přibývat, bude závislé na tom, kolik transakcí a za jaké náklady se dokáže v daném čase realizovat. Pro ilustraci v období největšího letošního šílenství kolem Ethereum byly v průběhu měsíce zaplaceno transakční poplatky v hodnotě přes miliardy dolarů, čili kdyby v onom období již bylo EIP 1559 implementováno, zničili by ETH v hodnotě přes miliardy USD.
Cesta k deflačním Ethereum tedy vede přes rostoucí využívání této sítě, přibývající počet transakcí a s tím spojený celkový růst nákladů na transakce. Existuje několik modelů, které odhadují, že v budoucnu by Ethereum opravdu mohlo být deflační, tj. pálení poplatků by ničilo víc ETH, než se stíhá vytvořit. Až praxe ukáže, zda tomu však tak opravdu bude. Pokud ano, mohlo by to vytvářet tlak na růst ceny kryptoměny Ethereum, protože její dostupná nabídka by se zmenšovala.
Defi na Ethereum rozkvétá
Ethereum si mezitím nadále drží dominantní postavení pokud jde o decentralizované financování (DeFi). Počet adres na Ethereum síti, které používaly defi protokoly, se ve druhém čtvrtletí 2021 zvýšil podle dat ConsFiSys o 65%, což je výrazný nárůst ve srovnání s celkovým počtem nových adres na Ethereum ve stejném období (+ 10%).
Začátkem července bylo na Ethereum síti využívaných v interakci s DeFi 2,91 milionu adres. Šlo o adresy, které komunikovaly s projekty jako jsou decentralizovaná burza Uniswap, krypto lending platforma Compound či likvidity fond KeeperDao.
Růstu popularity a využití DeFi v první polovině roku 2021 přispěl i výrazný příliv stablecoinů do oběhu. Jejich hodnota v úvodu července činila až 65 miliard dolarů – jen od 31. března došlo k 60% nárůstu takových aktiv vázaných na dolar. Nuž a stablecoiny jako jsou USDT či USDC hrají v ekosystému DeFi mimořádně významnou roli.
zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co