To co vymyslel záhadný tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto není jen módním výstřelkem, ale skutečnou hodnotou pro budoucnost internetu. Myslí si to samotný šéf Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Gary Gensler.
Gary Gensler, který po svém působení v čele CFTC (Komise pro komoditní futures) za vlády Baracka Obamy a před příchodem na pozici šéfa SEC působil jako profesor na mimořádně prestižní univerzitě MIT, mluvil o svém vztahu k Bitcoinu pokud technologii distribuované knihy během úterního online rozhovoru na Aspen Security Forum, kde uvedl:
,,Během mé práce jsem dospěl k přesvědčení, že i když je v oblasti kryptoměn hodně humbuku, který se maskuje jako reálný přínos, tak inovace od Nakamoto je opravdu skutečná,” zhodnotil své poznatky z období, kdy na MIT přednášel o Bitcoinu a blockchain technologii. Svým studentům tehdy dokonce kázal, aby si přečetli Bitcoin whitepaper.
Gensler se domnívá, že Bitcoin tu zůstane a bude součástí budoucnosti internetu. ,,Opravdu si myslím, že na technologii distribuované knihy je něco skutečné, něco co přesouvá hodnotu na internetu.“
Přečtěte si také: Studentů nutil číst Bitcoin whitepaper. Šéfem SEC se stává Gary Gensler
Šéf SEC svými slovy jen potvrdil, co se o něm tušilo už déle, tedy že je nakloněn scénáři, ve kterém sehraje Bitcoin v budoucnu určitou důležitou roli. ,,V jádru se Nakamoto pokoušel vytvořit soukromou formu peněz bez centrálního zprostředkovatele, jako je centrální banka nebo komerční banky,” vyzdvihl Nakamoto “vynález“. Upozornil však, že ani Bitcoin zdá se nesplňuje všechny funkce veřejných měn jako je dolar, ale má podle něj jiné hodnoty.
Gensler vedle toho varovně doplnil, že kryptoměny jako takové jsou v současnosti především vysoce spekulativní „store of values“, tedy aktiva, které mohou „uchovat hodnotu“. Tím se podle všeho snažil zdůraznit, že investice do Bitcoinu či jiných kryptoměn stále patří do kategorie rizikových.
Chystá robustní regulační rámec
Gary Gensler v rozhovoru pro Bloomberg mezitím potvrdil, že jeho ambicí je prosadit robustní regulační rámec pro sektor kryptoměn. ,,Pokud chce někdo spekulovat (s investicemi do kryptoměn), je to jeho volba. Naším úkolem (v SEC, pozn. Red.) Je chránit tyto investory před podvody.”
Zmínil přitom několik změn, které jeho komise v současnosti zkoumá. Patří sem úpravy týkající se nabízení tokenů, decentralizovaného financování (DeFi) a stablecoinů. Dalšími body, na které se SEC soustředí, jsou fondy obchodované na burze (ETF) či lending (úvěrové) platformy specializující se na kryptoměny.
Správně nastavené regulace jsou podle Genslera nejjednodušším způsobem, skrz který může SEC dohlížet na obchodování kryptoměn. Také poznamenal, že pod dohled SEC by měly spadat i věci týkající se DeFi či například dohled nad službami firem jako jsou BlockFi, který je gigantem v oblasti půjčování digitálních aktiv.
If you are interested in #bitcoin or #crypto you need to follow @GaryGensler.
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) August 3, 2021
Přispěje ke schválení Bitcoinu ETF?
Představitelé kryptosektoru věří, že Gary Gensler by mohl být vzhledem k jeho pozitivním názorům na Bitcoin, který mu je nejen sympatický, ale rozumí i jeho technologii, cestou ke schválení prvního Bitcoinu ETF. O schválení či zamítnutí žádosti o Bitcoin ETF rozhoduje totiž právě jeho komise, které předsedá.
Skeptici však upozorňují, že pravděpodobnost schválení Bitcoinu ETF je v tomto roce stále velmi malá, přestože SEC má na stole aktuálně až 14 žádostí o povolení tohoto typu investičního fondu. Nechybí mezi nimi ani žádosti od gigantů typu Fidelity, NYDIG, OneRiver či SkyBridge Capital.
Gensler během Aspen Security Forum naznačil, že cestu k Bitcoinu ETF vidí spíše přes zákon z roku 1940, který se týká regulace investičních fondů. Drtivá většina dosavadních žádostí o Bitcoin ETF včetně těch současných však byla podána na základě zákona z roku 1933, který se týká povolení pro zalistování investičních produktů na burzách. Gensler si myslí, že zákon z roku 1940 lépe chrání investory a je pro Bitcoin ETF potenciálně vhodnější. Takové Bitcoiny ETF by však zřejmě nebyly vázány přímo na Bitcoin, ale na Bitcoin futures kontrakty, jako jsou například ty, které se obchodují na chicagské burze CME.
Regulatory clarity will benefit #Bitcoin.https://t.co/bzFcsiWrRs
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) August 3, 2021
zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com