Americký „Zákon o infrastruktuře“ (Infrastructure Bill), skrz který se snaží prostřednictvím daní získat zákonodárci do státního rozpočtu stovky miliard dolarů na financování budování nové infrastruktury napříč celými USA, se dotýká i kryptoměn. Jeho dosavadní znění bylo dokonce takové nešťastné, že by teoreticky mohlo ohrozit i možnost těžby kryptoměn na území USA, či vyhnat ze země kryptoměnové vývojáře.
Ačkoliv Infrastructure Bill se týká zdanění širokého spektra podnikatelských sektorů, konkrétně z kryptotrhu má pomoci vládě vysbírat na daních navíc 28 miliard dolarů. To samo o sobě není takový problém. Problémem je však to, že znění zákona podle právníků a kryptolobistů, mezi které patří například Jake Chervinsky, Jerry Brito či zástupci Blockchain Association by mohlo vést k ohrožení celého kryptoprůmyslu v USA.
Problémová definice makléře
Problémem je zejména definice zákona o tom, kdo vystupuje v případě podnikání s kryptoměnami v pozici makléře (brokera). Původní znění totiž mohlo snadno zahrnovat do této definice nejen kryptoměnové burzy a směnárny, ale i těžaře Bitcoinu, validátory Proof of Stake kryptoměn, či dokonce provozovatele nodů či vývojáře peněženek. Všichni jmenovaní by podle této definice tak měli podle zákona povinnost shromažďovat osobní údaje jako jsou jména či adresy o uživatelích, s nimiž se dostávají v rámci jejich činnosti do styku a nahlašovat je finančnímu úřadu (IRS) v rámci formuláře s označením 1099. Už na první pohled je však zřejmé, že například těžaři Bitcoinu či tvůrci anonymních peněženek pro úschovu kryptoměn se k takovým datům dostat ani nemohou.
,,Ti, kteří kryptoměnám rozumějí, vědí, že uživatelé jsou pseudonanonymní a přístup je bez povolení. Je nemožné, aby nevazební aktéři, jako jsou těžaři, získali informace, které by potřebovali k vyplnění formuláře 1099,“ upozornil právník Jake Chervinsky.
Krypto-friendly senátoři se snaží pomoci
Za úpravy ve znění navrhovaného zákona však nyní zabojovali tři američtí senátoři, kteří jsou známí svým přátelským přístupem ke kryptoměnám. Jde o Rona Wyden, Cynthiu Lummisovu a Pata Toomeyho, kteří společně navrhli dodatek zákona, který by osvobodil těžaře, validátory transakcí a jiné zmiňované subjekty od povinnosti z něj vyplývajících.
K dodatku doplnili, že původní návrh zákona „klade neuskutečnitelné požadavky na kryptoměnovou technologii“ a doplnili, že „vyjasnění ustanovení, která by vyřešilo naše obavy, by nemělo žádný vliv na požadavky týkající se kryptoburz, které operují jménem zákazníků.“
Jinak řečeno cílem trojice senátorů není zásah do hlavního záměru zákona tlačit na kryptoburzy, aby vyžadovaly od zákazníků KYC (osobní údaje). Chtějí se však ujistit, že zákon nebude obsahovat formulace, které by mohly podkopat kryptoprůmysl jako takový, tím, že by subjekty v něm vystupující (těžaři, validátoři, provozovatelé uzlů, vývojáři) nutili k věcem, které neumí splnit.
Úpravy senátorů podporují i kryptofirmy a lobbisté
Dodatek s oficiálním společným prohlášením podpořilo i několik firmy z krpytosektora včetně Coinbase, Coin Center, Ribbit Capital, Square či Blockchain Association, přičemž doplnili, že původní znění bez navrhovaných úprav by „kladlo neuskutečnitelné požadavky na rodící se průmysl.“
,,Objasnění ustanovení, která by vyřešilo naše obavy, by nemělo vliv na kryptoburzy, které působí jménem zákazníků. Podporujeme rozumné požadavky na vykazování, které jsou v souladu s požadavky, které se vztahují na tradiční finanční služby,“ napsali ve společném prohlášení.
Senátor Wyden je známý dlouholetým bojem za ochranu osobních údajů na internetu. Lummisová je zas známá jako velká fanynka Bitcoinu, který považuje za typ ochrany proti expanzivní měnové politice americké centrální banky FED. Nuž a Pat Toomey se zviditelnil listem, ve kterém požádal americkou ministryni financí Janet Yellenovou o přehodnocení požadavků FinCENu o shromažďování údajů o soukromých peněženkách pro kryptoměny.
zdroj: decrypt.co