Jednání o „Zákonu o infrastruktuře“ (Infrastructure Bill), který se přímo dotýká i amerického kryptoprůmyslu, se rychle blíží do fáze jeho definitivního schvalování. Američtí senátoři však stále nenašli společnou řeč v tom, jak by mělo být definováno klíčové slovo týkající se „brokera“ v případě zdanění podnikání souvisejícího s kryptoměnami.
Hoc se „Zákon o infrastruktuře“, skrz který chtějí zákonodárci vysbírat v následujících letech do státního rozpočtu stovky miliard dolarů, aby mohli v USA financovat výstavbu nových silnic a mostů, se zdaleka netýka jen kryptoměn, zástupci kryptoprůmyslu považují za nesmírně důležité, aby byl vůči nim správně formulován.
Problémem je definice slova „broker“ a konkrétně to, aby za „brokera“ nebyly v rámci zákona považovány i subjekty, které nebudou moci splnit požadavky z něj plynoucí. Pokud by totiž prošel původní návrh, v praxi by to mohlo znamenat, že těžaři kryptoměn (PoW), validátoři (PoS), operátoři uzlů, softwaroví vývojáři či autoři krypto peněženek by měli povinnost nahlašovat IRS (Daňovému úřadu USA) informace o transakcích a jejich uživatelích. To je však v praxi vzhledem ke způsobu fungování kryptoměn nemožné, což by znamenalo, že by ve své činnosti nemohli pokračovat, protože by tím porušovali zákon.
Pokrok v jednáních
Nejvhodnější úpravu definice slova broker představili ještě minulý týden senátoři Ron Wyden, Cynthia Lummisová a Pat Toomey, ale ani po dnech jednání se jim nepodařilo získat pro něj většinovou podporu. Tato trojice crypto-friendly sektářů navrhla úpravy, kterými by byly vyjmuti z definice brokera všichni těžaři, validátoři, provozovatelé uzlů a i vývojáři. Podporu této úpravě následně vyjádřili i zástupci kryptoprůmyslu, přičemž mnozí začali vyzývat běžné lidi, aby přímo kontaktovali své volené zástupce v senátu s žádostí, aby podpořili jejich návrh.
Druhý pozměňovací návrh představili Rob Portman a Mark Warner. Ten se však setkal s velkou kritikou, protože vyňal z definice brokera jen těžaře Bitcoinu a úplně zapomněl na validátory (PoS kryptoměny) a další klíčové subjekty světa digitálních aktiv. Tento návrh dokonce získal i podporu Bílého domu.
O víkendu však Mark Warner (autor kritizovaného návrhu) představil další o něco lepší verzi (tentokrát ve spolupráci s Kyrsten Sinema). Nová verze jeho dodatku vyjímá z povinnosti podávat reporty IRS už nejen těžaře Bitcoinu, ale i validátory Proof of Stake kryptoměn. Zjednodušeně řečeno jde o lepší verzi, ale stále ne dostatečnou, protože stále zapomíná na široký okruh uživatelů – zejména protokolové developery.
,,Naneštěstí upravený návrh Warnera stále není tak dobrý jako ten od Wydena-Lummisové a Toomeyho. Nevyjímá z definice protokolové developery, kteří nejsou prostředníky a tudíž nemohou být považováni za brokery,“ upozornil Jerry Brito z Coin Center, který sehrává ohledně tohoto tématu důležitého zprostředkovatele informací.
https://twitter.com/jerrybrito/status/1424040218320048129
Další vlastní pozměňovací návrh v neděli představil senátor Portman, který byl společně s Warnerem autorem kritizované druhé verze. V nejnovějším návrhu Portman zahrnul do vynětí z definice brokera téměř všechny subjekty, které požadují kryptolobisti – čili těžaři, validátoři, stakující, softwarové a hardwarové vývojáře či operátory nodů Nezahrnuje však vývojáře smart kontraktů, což může být stále problém. Přesto Jerry Brito tento návrh pochválil i přes Twitter.
https://twitter.com/jerrybrito/status/1424489197369536514
Je už příliš pozdě?
O úpravách zákona se jednalo prakticky celý víkend, ale k definitivní dohodě, která verze projde, nedošlo. Zprávy z Twitteru (tweety Jerryho Brita, Cynthie Lummisové, Jakea Chervinského atd.) však naznačují, že mezi zákonodárci panovala v posledních hodinách před ukončením víkendových rozhovorů velká snaha najít nejlepší řešení, se kterým se ztotožní všichni, což podtrhuje i poslední zmiňovaný pozměňovací návrh Portmana. Přesto však stále může dojít k nejhoršímu možnému scénáři – že do finální verze Infrastructure Bill přejde původní návrh.
Senátorka Cynthia Lummisová totiž upozornila, že na zahrnutí pozměňovacích návrhů do zákona o infrastruktuře je nutné získat v senátu podporu pro dohodu o povolení změn. To s sebou přináší aplikaci takzvaného 30-hodinového pravidla, které dá senátorům dost času na přečtení si úprav, o kterých by měli hlasovat.
Lummisová bohužel dodala, že v této věci v senátu nepanuje shoda, protože někteří senátoři si prosazují své vlastní zájmy (zákon o infrastruktuře se zdaleka netýká jen kryptoměn pozn.red.) – konkrétně zmínila senátora Schumera, který je za rychlé hlasování, aby se mohli v senátu soustředit na jiné legislativní úpravy.
,,Jsme tedy ve slepé uličce. Rozumím mým kolegům. Skutečným lidem však bude ublíženo pokud nezměníme formulaci tohoto zákona. Zítra se opět zúčastníme zasedání a budeme opět pracovat na tom, abychom přesvědčili naše kolegy a senátora Schumera, že náš pozměňovací návrh si zaslouží hlasování,“ napsala Lummisová na Twitteru a dodala:
,,Zítra v devět ráno budou kanceláře opět otevřeny jako obvykle. Neváhejte zavolat vašim senátorům a dejte jim vědět váš názor na to, jak by se měly věci pohnout kupředu.“
Schválení definice, která by nepodkopala kryptoprůmysl jako takový, je tedy stále ve hře, ale šance jsou vzhledem na 30-hodinové pravidlo a zájem senátorů přistoupit k hlasování o zákonu co nejdříve poměrně malé. V tomto duchu to shrnul i Jerry Brito: ,,Ještě není konec, ale je téměř konec. Je tu stále šance, ale je malá. Opět se vidíme zítra ráno.“
https://twitter.com/jerrybrito/status/1424543439396429828
Kryptokomunita ukázala svou sílu
Američtí senátoři zřejmě netušili, že právě kryptoměny mohou být palčivým tématem zákona o infrastruktuře. Dokonce tématem, která jednání výrazně prodlouží a dostane se i na titulní strany mainstreamových médií – například na titulku Washington Post.
Podporovatelé kryptoměn i díky sociálním sítím dali americkým zákonodárcům hlasitým slovem najevo, že kryptoměny jsou pro ně nesmírně podstatné a že jsou ochotni za ně bojovat. V posledních dnech se objevilo mnoho zpráv o tom, jak běžní lidé opravdu volali svým zástupcům v senátu a upozorňovali je, že původní znění definice slova brokera v Infrastructure Bill je prostě nesprávné a ohrozí celý americký kryptoprůmysl. Senátoři, kteří jsou voleni právě těmito lidmi, zpozorněli a začali brát toto téma vážněji.
Podporu zároveň úpravám vyjádřilo i několik známých jmen včetně Jacka Dorseyho, CEO firem Square a Twitter, ale i Elona Muska, který zmínil téma zákona na Twitteru.
Ať už tedy zákon projde v původní (pro kryptoměny katastrofální formě) nebo v přijatelnější verzi, jisté je, že není dobojováno. Jake Chervinsky už minulý týden naznačil, že pokud zákon ohrozí americký kryptoprůmysl, půjde se s tímto tématem k soudu nebo se bude lobovat za zpětné pozměňovací návrhy.
Zdroj: Twitter, decrypt.co, coindesk.com