O vývoji kolem Zákonu o infrastruktuře v USA pravidelně informujeme. O víkendu se však do debaty přidal také Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, který řekl, že neexistuje žádná krize, která by si vynutila unáhlenou regulaci kryptoměn. Souhlasí s generálním ředitelem Coinbase Brianem Armstrongem, že americká vláda by neměla vybírat vítěze ani poražené v kryptoměnových inovacích.
Elon Musk a generální ředitel Coinbase se shodují na regulacích kryptoměn
Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk se zapojil do vášnivé diskuse o tom, jak americká vláda vybírá vítěze a poražené uvnitř kryptoprostoru. Stalo se tak poté, co Bílý dům schválil dodatek o krypto dani k návrhu zákona o infrastruktuře za 1 bilion dolarů, proti kterému se kryptoměnový průmysl a několik zákonodárců postavili.
Generální ředitel společnosti Tesla reagoval na vlákno na Twitteru, které zahájil generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong, o dodatku ke krypto dani „který by rozhodl, které základní technologie jsou u kryptoměn v pořádku a které nejsou,“ napsal Armstrong. „To je katastrofální.“
Musk na Twitteru uvedl: „Souhlasím, teď není čas vybírat technologické vítěze nebo poražené mezi technologiemi kryptoměn.“ Následně dodal: „Neexistuje žádná krize, která by si vynutila unáhlenou regulaci.“
Agreed, this is not the time to pick technology winners or losers in cryptocurrency technology. There is no crisis that compels hasty legislation.
— Elon Musk (@elonmusk) August 6, 2021
Americký Zákon o infrastruktuře, který se odhaduje na více než 1 bilion dolarů, obsahuje ustanovení o zdanění kryptoměn, které by zavedlo daňové zatížení $28 miliard na krypto ekosystém. Návrh zákona, jakmile by byl schválen, by vyžadoval, aby kryptoměnoví „makléři“ (brokeři) hlásili daňové závazky na Internal Revenue Service (IRS).
Kryptokomunita vyzvala o výjimku z definice makléřů v návrhu zákona, který říká, že vývojáři softwaru, provozovatelé uzlů, těžaři a několik dalších spadají do této skupiny. Tyto firmy prakticky nemohou dodržovat povinnost týkající se vykazování krypto daní, protože k tomu nemají potřebné informace.
10/ Imposing crypto tax reporting obligations on software developers, node operators, miners, and others, who cannot comply with them, may very well push them to leave the United States for other jurisdictions. This is obviously bad for America.
— Cameron Winklevoss (@cameron) August 6, 2021
CEO Tesly Elon Musk odmítá „unáhlené“ regulace kryptoměn
Armstrong vysvětlil: „Senátor Mark Warner požádal proof of stake validátory, aby vyhověli nemožnému, nikoli však proof of work těžaře. Proč? To není jasné, ale mohli bychom se ocitnout v pozici, kdy Senát rozhodne, jaké typy kryptoměn přežijí vládní regulaci.“
Tváří v tvář odporu kryptoprůmyslu a dalších zákonodárců senátor Warner v sobotu svůj navrhovaný dodatek revidoval. I když již neomezuje výjimku na proof-of-work, stále nechrání vývojáře protokolů a vyžaduje po nich, aby hlásili veškeré transakce na IRS jak to dělá Coinbase.
Generální ředitel Coinbase také varoval, že pokud senátoři budou hlasovat pro změnu od senátora Marka Warnera, tak „uvidíme budoucí vývoj blockchainové technologie, který se přesune do zahraničí do zemí jako Čína, které ji v současné době přijímají.“ A dále upřesnil:
„Pokud Spojené státy nepřijmou inovace, které se odehrávají v kryptoměnách, riskují, že se stanou finančním problémem a propásnou jeden z nejrychleji rostoucích sektorů ekonomiky. Představte si, že bychom změškali internet a největší internetové společnosti byly vybudovány v zámoří.“
Dodatek na poslední chvíli by mohl vést k migraci kryptoměn
Po několika výzvách k doplnění chybného návrhu zákona soutěží mezi sebou dva návrhy na změnu, které mají být zahrnuty do návrhu zákona. První návrh ve středu předložili senátoři Ron Wyden, Cynthia Lummis a Pat Toomey a je považován za inkluzivnější, protože vyjímá těžaře Bitcoinu, vývojáře peněženek, krypto validátory a vývojáře protokolů z vykazování daní.
Druhý návrh na poslední chvíli navrhl senátor Rob Portman a Mark Warner, který pouze vylučuje validátory a vývojáře Proof-Of-Work z „nemožných“ kritérií vykazování daní. Získal však podporu Bílého domu a údajně za návrh zákona lobbuje i ministryně financí Janet Yellenová. Pokud vyhraje hlasování v Senátu, mnozí se domnívají, že by to přimělo podniky decentralizovaných financí (Defi) přesunout se pryč ze států.
Zdroj: 1. coinpage.com, 2. coinspeaker.com