Trojici crypto-friendly senátorů Patovi Toomeymu, Cynthii Lummisové a Ronu Wydenovi se i za pomoci mnoha lobbistů podařilo v pondělí přímo nemožné – přesvědčit své kolegy ze senátu, aby doplnili „Zákon o infrastruktuře“ (Infrastructure Bill) o dodatek, kterým se zmírní jeho dopad na kryptsektor. Bohužel ani finální dohoda mezi demokraty a republikány nestačila na to, aby se dodatek dostal do finálního znění Infrastructure Bill. Celou snahu totiž zmařil jeden jediný senátor.
Aby se dvoustranný dodatek z dílny jmenovaných senátorů týkající se zdanění kryptoměn v rámci zákona o infrastruktuře dostal do jeho finální verze, bylo nutné, aby si získal v senátu stoprocentní podporu. Lépe řečeno, aby vůči doplnění dodatku nikdo nepodal námitku.
Zprvu to vypadalo nadějně, protože definitivní verze si získala širokou podporu. S jejím zněním souhlasila parta kolem Toomeyho, Lummisové a Wydena, ale i ministerstvo financí v čele s Janet Yellenovou či autoři jiných změn Rob Portman, Mark Warner či Kyrsten Sinema. Dokonce jeho neblokování přislíbil i lídr většiny v senátu senátor Charles Schumer, čímž dal jasný signál i svým kolegům ze strany, aby proti němu nehlasovali.
Své ne, čímž celou snahu na tento okamžik zmařil, však dal senátor Richard Schelby (Alabama). Ten proti němu podal námitky, když se snažil k zákonu doplnit svůj vlastní dodatek týkající se navýšení vojenských výdajů o dalších 50 miliard dolarů. S tím však nesouhlasil jiný senátor Bernie Sanders, čímž jeho pokus zablokoval. Schelby se následně pomstil tím, že nepodpořil dodatek týkající se kryptoměn. Právník Jake Chervinsky pro zajímavost doplnil, že jde o senátora, pro kterého je toto funkční období jeho poslední v senátu. Pak odchází do důchodu.
Senator Richard Shelby (R-AL) has objected to the compromise amendment.
He didn't get his own amendment for $50b in defense spending, so he's against all others. Unless he changes his mind, that's it. The compromise amendment is dead.
FYI, he's retiring at the end of this term.
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) August 9, 2021
Nešlo o dokonalý dodatek, ale byl lepší, než současný stav
Dodatek, o jehož protlačení se snažilo více senátorů, měl za cíl vhodnějším způsobem definovat pojem „broker“ ve zmiňovaném „zákoně o infrastruktuře“. Jeho současné znění je totiž mimořádně široké, což znamená, že teoreticky může zahrnovat nejen kryptoměnové směnárny a burzy, ale i těžaře kryptoměn, validátory, softwarové vývojáře, tvůrce kryptoměnových peněženek či operátory nodů (uzlů).
,,Nenavrhli jsme žádné zásadní ani radikální změny. Náš kompromis jen jasně ukazuje, že brokerem jsou jen osoby, které převádějí transakce, skrz které spotřebitelé nakupují, prodávají a obchodují s digitálními aktivy“ popsal pointu dodatku během pondělní tiskové konference senátor Toomey. Tehdy ještě žila naděje, že projde senátem.
Se zněním dodatku zdá se neměla problem ani ministryně financí Janet Yellenová, která po tiskové konferenci zveřejnila oficiální dopis, v němž poděkovala všem zúčastněným senátorům, který na něm pracovali, za dobrou práci. ,,Jsem také velmi vděčná předsedovi Wydenovi za jeho vedení a angažovanost v těchto důležitých otázkách,“ přímo pochválila senátora, který svými kroky dal jasně najevo, že je vůči kryptoměnám nastaven přátelsky.
Ještě není dobojováno
Jelikož dodatek se do „Zákona o Infrastruktuře“ přes senát doplnit nepodařilo, stále existuje naděje, že bude do něj doplněn během hlasování ve Sněmovně reprezentantů Spojených států. Je to jedna ze dvou komor Kongresu USA, která je složena ze zástupců jednotlivých států. Podle medializovaných informací však toto úsilí může zmařit zejména skutečnost, že zákonodárci chtějí zákon co nejdříve posunout na finální podpis prezidentovi Joe Bidenovi.
Tom Emmer, kongresman státu Minnesota, však již mezitím na Twitteru zveřejnil otevřený dopis s podpisy více zákonodárců, který byl zvlášť adresován každému jednomu členovi Sněmovny reprezentantů. Jeho obsahem je vysvětlení, proč je současné znění pro kryptoprůmysl velmi špatně a musí být doplněny o zmiňovaný dodatek.
I, along with bipartisan Blockchain Caucus co-chairs @RepDarrenSoto, @RepDavid, and @RepBillFoster sent a letter to every single Representative in the House raising concerns about the Senate infrastructure bill being paid for by our crypto industry. pic.twitter.com/MzsEmBbosr
— Tom Emmer (@GOPMajorityWhip) August 9, 2021
,,Sněmovna reprezentantů musí zvážit tato ustanovení, která vyjímají subjekty (ze zákona o infrastruktuře), abychom udrželi vývojáře blockchainových softwarů, těžařů kryptoměn a dalších účastníků (kryptoprůmyslu) v USA,“ napsal Emmer na Twitteru, čímž upozornil, že pokud zákon projde v současné formě, hrozí exodus mnoha firem a šikovných lidí za hranice Spojených států, což může z dlouhodobého hlediska poškodit americkou ekonomiku.
Kristin Smithová z Blockchain Association zas upozornila, že naděje ve prospěch dodatku existuje i skrz změnu názoru Richarda Shelbyho, který doplnění dodatku zablokoval. Pokud kdykoli mezi nynějška a hlasováním o finálním schvalování Infrastructure Bill změní svůj názor, dodatek bude moci být do zákona doplněn.
So technically it's not over… if @SenShelby changes his mind between now and the final vote on the bill (likely tomorrow morning), they could try again. That being said Shelby is known for being a pretty stubborn guy.
— Kristin Smith (@KMSmithDC) August 9, 2021
Na neúspěšně zahrnutí dodatku reagoval i Jerry Brito z Coin Center, který patřil v posledních dnech mezi nejaktivnější lobbisty ve prospěch kryptoměn v USA. ,,Špatnou zprávou je, že novela potřebuje jednomyslný souhlas, takže do návrhu se nedostane. Dobrou zprávou je, že se nevzdáváme. Dalším praporkem je sněmovna, kde se můžeme pokusit udělat dodatek úplně od nuly, který by vyřešil všechny naše obavy.“
Boj nevzdává ani senátorka Cynthiha Lummisová, která v noci na Twitteru doplnila: ,,Nadále budeme hledat cesty jak opravit znění týkající se digitálních aktiv v tomto zákoně. Možná to nebude dnes, ale nevzdáme to.“
Pozitivní zjištění o vlivu lidí?
Senátorka Cynthia Lummisová upozornila na ještě jednu zajímavou skutečnost. Jejich snaha o prosazení vhodnějšího dodatku do Infrastructure Bill, skrz který chtějí zákonodárci napumpovat přes daně do amerického rozpočtu v následujících letech až 1 bilion dolarů, ukázal, že výrazně sílí „politický“ vliv kryptokomunity.
,,Konečně jsme měli příležitost ilustrovat členům senátu, že existuje mnoho lidí, kteří se zajímají o svá digitální aktiva, pracují v některých oblastech digitálních aktiv a mají kontakt na své senátory v USA,“ upozornila.
Tomuto zajímavému tématu se věnoval v rozsáhlém článku i Washington Post, který upozornil na to, že lobbistická scéna ve Washington DC výrazně rozkvétá. Zatímco před pár lety měl kryptoprůmysl jednoho lobbistyu, dnes jsou jich již desítky. A jejich vliv je zřejmý. Nikdy předtím se nestalo, že by senátoři museli řešit četné požadavky svých voličů týkající se kryptoměn.
Infrastructure Bill je komplikovaný zákon, který má mnoho úskalí. Před pár týdny by však zřejmě nikdo nepředpokládal, že právě krátké znění týkající se kryptoměn způsobí tolik problémů. Je to zajímavá demonstrace, že Američanům na kryptoměnách záleží a že jsou ochotni se za ně bít. Zatímco v Číně běžní občané nemají žádnou možnost napadnout plánem Komunistické strany, v USA zjevně na názoru lidí stále do určité míry záleží. A lidé dali senátorům jasně najevo, že jsou ochotni za kryptoměny bojovat. To je signál pro současné, ale i budoucí politiky, že nesmí tento sektor přehlížet a že musí jednat i v jeho prospěch (jelikož jsou jimi přímo voleni).
We will continue to look for ways to fix the digital asset language in this bill. It might not be today, but we won’t give up.
— Senator Cynthia Lummis (@SenLummis) August 10, 2021
Zdroje: Twitter, coindesk.com, Kryptonovinky