Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea a amerického dolaru přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Už jen dva týdny a bude mnohem jasněji… Nemám v tomto případě na mysli konec letních prázdnin a návrat dětí a studentů do škol, ale Jackson Hole sympozium, na kterém se dozvíme více podrobností ohledně dalšího směřování Fedu. Ten je nyní ve velmi obtížné situaci, protože poslední makrodata ze Spojených států z trhu práce, bydlení a inflace začínají vypadat slibně a čím dál víc členů Fedu volá po utažení uvolněné měnové politiky. Nikdo dnes nepochybuje, že právě zásah Fedu v březnu loňského roku stál za záchranou akciového trhu a pomohl dalším rizikovým aktivům (jako je Bitcoin), přičemž dostal pod tlak americký dolar.
Evans, Barkin nebo Daly by do konce roku rádi viděli utažení QE, a investoři by se na to měli začít připravovat. Z trhů bude stažena likvidita a čím dál víc budou akciové indexy reagovat na makroekonomické údaje a zprávy z vlákna koronaviru covid-19.
Pandemie koronaviru dál sužuje celý svět, a rekordní počty nově nakažených v Asii dělají vrásky už i akciovým býkům. Momentum ekonomického růstu v Číně se vytrácí a další světové trhy ji mohou následovat. Před sebou máme podzim a chladné měsíce, ve kterých by měl být virus ještě odolnější.
Z kryptosvěta i nadále proudí pozitivní zprávy, které mají dopad na sentiment a pomáhají mnohým kryptoměnám v cenovém růstu. Technologický gigant Intel má zainvestováno v Coinbase, zatímco autopojišťovna Metromile hodlá nakoupit přímo BTC za 10 milionů dolarů. Že prý argentinský prezident není vyloženě proti adopci Bitcoinu? No to už je „jiný kafe“ oproti El Salvadoru.
Veškeré zprávy, fundamenty a sentiment spolu s technickou analýzou vybraných kryptoměn najdete v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza Bitcoinu
Po několikatýdenním silném růstu ceny Bitcoinu, který od supportu kolem 30 000 USD vyrostl o 63 %, přichází pozvolný nárůst až konsolidace pod silnou resistentní zónou. Oblast mezi 49 až 51 000 USD hrála v minulosti silnou podporu, přičemž nyní působí proti růstu ceny Bitcoinu jako silný odpor.
Trh začíná vytvářit oblast High Volume Node a ani případná korekce zpět k 42 000 USD by neměla být považována jako selhání návratu do bull marketu. Objem na Bitcoinu je stále velmi nízký a riziko korekce trhu se zvyšuje.
Analýza Etherea
Také altcoinům se v posledních týdnech daří. Cardano testuje své ATH a Solana vytváří nová. Ethereum na tom není vůbec špatně, ale svým pohybem připomíná spíše Bitcoin. Ethereu se daří udržet nad kulatým číslem 3 000 USD, přičemž aktuálně bojuje s Price Action resistencí, na které v minulosti došlo k jednomu z největších cenových propadů na Ethereu.
Základní support a resistence oblasti jsou vyznačeny v grafu.
Analýza USD
Index amerického dolaru v minulém týdnu již potřetí odmítl prorazit resistenci v podobě 50 % z předchozí kumulace trhu. Velcí spekulanti navyšují své long pozice, ale stejně jako akcioví investoři nyní čekají a vyhlíží další makrodata. Potenciální dřívější utažení měnové politiky by dolaru pomohlo vůči ostatním měnám zpevnit, naopak signalizace horších výhledů US ekonomiky a potřeby dalších stimulů by dolar dostalo pod tlak.
Nacházíme se na rozhodující úrovni, dva týdny před významnou událostí a s velmi nízkými výnosy na amerických státních dluhopisech. Nervozita z trhu jen tak nezmizí a i nadále se vyplatí zůstat obezřetný.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.