V oblasti kryptoměn máme několik různých typů a kategorií, v závislosti na tom, jaký cíl mají dané projekty. Populární kategorií jsou kryptoměny, které se věnují smart kontraktům. Této kategorii šéfuje už od začátku Ethereum. To však již dlouho nesplňuje nároky na rychlost a efektivitu a proto se stále hledá jeho přemožitel. V článku se podíváme na jeho tři největší soupeře – Solana, Polkadot a Cardano.
Smart kontrakty
Ethereum je první síť na světě, která umožňuje smart kontrakty. Umožňuje vývojářům stavět své projekty a aplikace na svém vlastním blockchainu, usnadňuje vytváření nativních tokenů a umožňuje bezproblémovou integraci mezi produkty. Ethereum, které bylo spuštěno v roce 2015, má díky prvenství velkou výhodu, přičemž většina dApps existuje právě na síti Ethereum. Více než 250 tisíc vývojářů si vybralo Ethereum.
Přestože dominanci ETH je těžké oponovat, několik krypto projektů tvrdí, že jsou vhodnější alternativou než Ethereum. Ale který kandidát má technologický a sociální potenciál stát se novým králem při poskytování smart kontraktů? Dnes se podíváme na výzkum společnosti JKL Capital. Tento výzkum sledoval tří největší soupeře – Solana, Polkadot a Cardano.
Solana (SOL)
Solana je relativně nová síť navržena tak, aby poskytovala rychlé, bezpečné a škálovatelné řešení. Důraz je kladen na rychlost transakce, kterou Solana řeší mechanismem Proof of History. Každé transakci přiřadí časovou známku, aby bylo dosaženo škálovatelnosti a vysoké propustnosti. V současnosti na Solaně staví 302 projektů a bridge funkce ERC20 je v provozu od října 2020, přičemž některé projekty již migrují ze sítě Ethereum na síť Solana (např. Audius). V tomto smyslu Solana překonává Cardano a Polkadot, protože tu smart kontrakty už fungují.
V současnosti existuje asi 600 validátorů, kteří pomáhají zajišťovat síť.
Hlavně poslední dny je tento projekt vyhledávaný, protože cena SOL dosáhla nových maxim, což jí zajistilo místo v top 10.
Více o kryptoměně Solana si můžete přečíst v tomto odkazu.
Polkadot (DOT)
Polkadot je poměrně mladý projekt, který byl spuštěn v roce 2020. Polkadot nabízí blockchainovou platformu pro cross-chain interoperabilitu. Jeho zakladatel, Dr. Gavin Wood, je také jedním z prvních zakladatelů Etherea.
Hlavním rysem sítě Polkadot jsou její parachainy – vlastní blockchainy, které souběžně spolupracují v rámci ekosystému Polkadot. Parachainy se plánují spustit na Polkadot později v tomto roce po období auditování a optimalizace v síti Kusama – testovací síti Polkadot.
V době psaní tohoto článku má Polkadot zhruba 300 validátorů, přičemž v plánu je zvýšit tento počet na tisíc. Síť Polkadot běží na algoritmu Proof of Stake. V tomto algoritmu hlasovací a potvrzovací pravomoc závisí na množství vložených / stakovaných DOT v síti. Proto je v síti stakovaných asi 60% všech DOT. Přestože nižší počet validátorů přispívá k lepší škálovatelnosti, je to krok zpět vzhledem k decentralizaci.
Více o kryptoměně Polkadot si můžete přečíst v tomto odkazu.
Cardano (ADA)
Kryptoměna Cardano je z této trojice nejstarší – funguje od roku 2017. Aktuálně je druhým největším blockchainem s podporou smart kontraktů. Samotné smart kontrakty však zatím ještě nefungují, ale dočkáme se jich už za několik týdnů.
Jednou z velkých výhod Cardana je vysoký stupeň decentralizace projektu. 3 000 provozovatelů je odpovědných za 100% nových bloků. Čím vyšší je tento počet, tím vyšší je stupeň zabezpečení, díky kterému je 51% útok méně pravděpodobný. Ve srovnání s 250 000 validátory v síti Ethereum má Cardano stále určitý prostor pro růst. Ve srovnání s konkurenty je však Cardano skutečně druhou nejlepší platformou podporující smart kontrakty.
Distribuce ADA je dalším důkazem toho, že projekt upřednostňuje decentralizaci neboť pouze 16% ADA patří týmu a zakladatelům a 84% vlastní investoři. Pokud jde o údaje ze sítě, počet adres ADA dosahuje počet přibližně 2 miliony. To je téměř 30-krát méně než nenulových adres ETH a více než dvakrát méně než DOGE. V tomto ohledu má tedy Cardano stále co dohánět.
Více o kryptoměně Cardano si můžete přečíst v tomto odkazu.
Přečtěte si zajímavé novinky
Fotbalové kryptoměny – Vznik, využití a důvody, proč mohou být v budoucnu úspěšné
Pancakeswap výrazně sníží inflaci svého tokenu – Zamíří CAKE na nová maxima?
Hacker vrátil všechny prostředky. Poly Network zaplatí každému, kdo najde další chyby
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-pouzivat-trading-botov-nastavenie-statistika-ziskov-tipy-recenzie-a-rizika/