Řešení postavené na druhé bitcoinové vrstvě s názvem Lightning Network (LN) má přinést Bitcoinu rychlé, bezpečné, soukromé a téměř okamžité transakce za mimořádně nízké transakční náklady. Doposud však adopce této technologie bitcoinovou komunitu velmi netěšila. Až dosud.
Podle informací portálu Coindesk počet aktivních Lightning Network uzlů poprvé překonal počet 25 000, což znamená, že síť sílí díky většímu počtu uzlů s více aktivními kanály.
Trend rostoucí popularity Lightning Network podtrhují zejména data za posledních 30 dní. Během nich se totiž počet aktivních uzlů v síti zvýšil až o 8% na 25 010. „Uzel (node) je v zásadě uživatel v síti, který nastavuje počítač tak, aby komunikoval s ostatními uzly. Díky tomu se mohou odesílat, ověřovat a přijímat informace – v tomto případě Bitcoin,“ vysvětluje základní problematiku portál CoinDesk.
Prudším tempem roste nejen počet uzlů, ale i celková kapacita Bitcoinu v Lightning Network síti, což dokumentuje graf níže. V současnosti jde o více než 2 300 BTC (dolarová hodnota cca 100 milionů USD).
Lightning Network řeší známé problémy Bitcoinu
Lightning Network podobně jako samotný Bitcoin funguje na principech decentralizace – čili existuje bez centrálního datového serveru, který by ukládal všechny transakce a interakce mezi uživateli.
Řešení Lightning Network vzniklo z důvodu nutnosti vyřešení problému drahých a pomalých bitcoinových transakcí. Zaplatit totiž například za kávu Bitcoinem skrz transakci na jeho první vrstvě je zbytečně nákladně a pomalé. S největší pravděpodobností by jen poplatek za transakci stál více, než samotná káva. Pokud však kavárna i zákazník použijí Lightning Network, transakce proběhne prakticky okamžitě a za zanedbatelný poplatek.
Kouzlo Lighnting Network tkví v tom, že umožňuje uživatelům směrovat transakce prostřednictvím off-chainů kanálů (transakce se nezapisuje okamžitě na blockchainu Bitcoinu). Všechny transakce, které procházejí tímto sýtem na druhé vrstvě Bitcoinu, jsou připsány do jedné transakce, která je následně v čase zúčtována v bitcoinové síti. To znamená, že v praxi se mohou přes Lightning Network zrealizovat i miliony transakcí, které se následně na první bitcoinovou vrstvu zapíší jako jedna.
Ne všechny uzly jsou propojeny
Ne každý Lightning Network uzel (node) provozuje i platební kanál, skrz který míří transakce. Podle aktuálních dat existuje 14 419 uzlů s platebními kanály (58% ze všech uzlů). Zbývajících 42% existuje, ale platebními kanály nejsou.
Aby provozovatel uzlu (node) otevřel kanál, musí ho financovat určitým menším množstvím Bitcoinů (resp. Satoshi). V současnosti je průměrná výška financování kanálu 0,035 BTC (kolem 1500 dolarů). Tato výška zároveň vyjadřuje maximální hodnotu jakékoliv transakce, kterou je možné přes daný kanál realizovat. Na oplátku za vytvoření takového kanálu dostane jeho provozovatel malý poplatek, když jím projde nějaká transakce.
Ne všechny kanály jsou propojeny, protože by to vyžadovalo příliš mnoho uložiště. Aby si tedy transakce Lightning netwrok našla cestu ke konečnému cíli, musí většinou přeskočit několik kanálů. Používá se na to Tor Network pro zajištění soukromí transakce, který umožňuje, aby transakce přeskakovala z uzlu na uzel, než dojde do cíle.
Každý takový skok vyžaduje vlastní poplatek, což logicky znamená, že čím je těchto skoků méně, tím je transakce levnější (to však neznamená, že by v současnosti byly poplatky vysoké pozn.red.). V současnosti je průměrný počet takových skoků 8,8 na finalizaci jedné Lightning Network transakce.
Z toho je zřejmé, že čím více uzlů vznikne, tím bude mezi kanály více propojení a tím budou transakční poplatky nižší a síť efektivnější. Důležité je to zejména směrem do budoucna za předpokladu, že stoupne frekvence plateb Bitcoinem.
Důležité je také uvést, že čím více uzlů s kanály vznikne, tím více samotných Bitcoinů v nich může cirkulovat (jak jsme již psali na otevření kanálu je nutné, aby k němu byly vázány nějaké BTC). Jinak řečeno čím více uzlů a kanálů bude existovat, tím bude v síti více Bitcoinů. To znamená, že síť zvládne i větší (cenově) transakce.
Kde sledovat statistiky
Reálné statistiky o adopci technologie Lightning Network můžete sledovat na webu 1ml.com/statistics.
Podle těch aktuálních existuje 25 102 nodů (uzlů), které mají 65 907 otevřených kanálů. Kapacita celé sítě je aktuálně 2 303.88 BTC, což představuje hodnotu cca 102 milionů dolarů při současné ceně BTC. Za posledních 24 hodin se přidalo 105 nových nodů a počet aktivních nodů v síti je 14 502.
Adopce a propagátoři
Technologii Lighting Network je navzdory slibným číslům zmiňovaným v úvodu článku vyčtené pomalé tempo její adopce mezi běžnými bitcoinovými uživateli.
Například když se porovná počet BTC v kanálech Lightning Network (2303 BTC) s počtem bitcoinů, které se wrappují (tokenizují) a míří na Ethereum (např. tokenů WBTC existuje již téměř 200 000), je zřejmé, že i majitelé Bitcoinů spíše inklinují k využití Bitcoinu na spekulaci (na Ethereum v rámci defi) než na využívání bitcoinu na instantní rychlé platby za malé zboží a služby. Souviset to může dozajista i s tím, že lidé neradi utrácejí Bitcoiny, protože věří v dlouhodobý růst jeho ceny vůči fiatovým měnám.
Adopci technologie Lightning Network by mohla pomoci například integrace LN plateb do Twitteru, což naznačil jako možný scénář zakladatel Twitteru Jack Dorsey, který je velkým fanouškem Bitcoinu a technologii Lightning Network sám propaguje, když je na to příležitost. V El Salvadoru, který jako první stát na světě udělal z Bitcoinu zákonné platidlo, zas přes aplikaci Strike podporuje adopci Lightning Network transakci Jack Mallers.
zdroj: coindesk.com