Návrh „amerického“ Zákona o infrastruktuře „(Infrastructure Bill), který velmi nešťastně definuje pojem“ broker „(makléř) v souvislosti s bodem o kryptoměnách, je opět blíže ke schválení ve znění , které není pro americký kryptosektor zdaleka ideální.
Definici zákona, ve kterém se pojem „makléř“ podle právníků týká nejen amerických burz či směnáren s kryptoměnami, ale může být aplikovatelný i na těžaře kryptoměn, validátory PoS, provozovatelé uzlů (nodů) či vývojáře hardwarových či softwarových peněženek, se kryptoměnoví lobbisté snažili upravit formou dodatku už v americkém Senátu, ale přes ten navzdory souhlasnému stanovisku většiny senátorů s podporou Ministerstva financí USA nakonec prošel bez změn (kvůli jednomu senátorovi, který celou snahu zmařil).
Problém je v tom, že definice „makléře“ v původní formě by mohla být pro americký kryptosektor vražedná – od zmiňovaných subjektů (s výjimkou burz a směnáren) by se totiž vyžadovaly pro Daňový úřad (IRS) informace o uživatelích a transakcích, které jim nedokážou poskytnout. Neboť prostě nemají jak.
Senát dal najevo, že úpravy zákona nepodpoří
Po neúspěchu v Senátu lobbisté doufali, že uspějí s pozměňovacím návrhem týkajícím se problémové definice ve Sněmovně reprezentantů, kde však utrpěli další ránu. Ve včerejším hlasování členů Sněmovny se totiž rozhodlo, že zákon půjde do dalšího hlasování ve formě, v jaké přišel ze Senátu a to bez jakýchkoliv úprav. Za hlasovalo 220 členů Sněmovny reprezentantů, zatímco proti bylo jen 212. předsedkyně parlamentu Nancy Pelosi se následně zavázala, že návrh zákona se schválí do 27. září a následně půjde k podpisu prezidentovi Joe Bidenovi. To znamená, že prostor pro prosazení pozměňovacího návrhu týkajícího se kryptoměn se limituje.
Velkým problémem je, že ve Sněmovně reprezentantů už nechtějí dopustit návrat zákona do Senátu, kde se dlouho zdržel. Zákonodárci cítí silný tlak, aby zákon, který má v následujících letech nalít do amerického rozpočtu skrz daně přes bilion dolarů, přešel do platnosti co nejdříve. Případné pozměňovací návrhy (a nejen ty týkající se kryptoměn), by mohly celý proces výrazně zpomalit.
Netřeba dělat paniku?
Anonymní úředník z ministerstva financí, jehož tvrzení citovalo několik médií včetně CNBC, však měl mírně uklidnit situaci tím, že Ministerstvo má podle jeho slov v úmyslu provést podrobnou analýzu, aby dokázalo posoudit, které subjekty kryptoprůmyslu jsou schopny dodržovat požadavky vyplývající z Infrastructure Bill a které ne. Jinak řečeno americké Ministerstvo financí údajně nemá v plánu sankcionovat respektive lovit po subjektech, které by mohly zákon porušovat z důvodu, že ho nemají jak dodržet (těžaři BTC, validátoři POS, vývojáři, provozovatelé nodů a podob.).
https://twitter.com/jerrybrito/status/1430234562253271046
Jeden z předních kryptolobistů, Jerry Brito z Coin Center, přesto vyjádřil obavy z toho, co by tento zákon v nezměněné formě mohl znamenat pro americký kryptosektor. V dlouhém vlákně, které publikoval na Twitteru zdůraznil, že boj o lepší regulace kryptoměn v USA teprve začal a půjde o běh na dlouhou trať.
,,Oceňuji, že Ministerstvo financí se snaží uvést věci na správnou míru a těšíme se, že se chtějí zapojit do jakéhokoliv regulačního procesu v následujících letech. Ale prosím nevěřte pohádkám o tom, že lidé z kryptosektora reagují na toto ustanovení přehnaně,“ konstatoval narážející na skutečnost, že někteří američtí zákonodárci zpochybňují, že současná definice „makléře“ by mohla mít negativní dopad na americký průmysl s kryptoměnami.
https://twitter.com/jerrybrito/status/1430234583572832257
zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com