Šéf FED Jerome Powell v pátek nastínil další možné kroky americké centrální banky týkající se boje s ekonomickými důsledky pandemie koronaviru COVID-19. Učinil tak během ostře sledovaného online sympozia FEDu v Jackson Hole ve Wyomingu.
FED loni vyhlásil „boj proti pandemii“ dvěma zásadními rozhodnutími – ve velkém nakupuje státní dluhopisy a cenné papíry zajištěné hypotékami v částce 120 miliard dolarů měsíčně a úrokové sazby dlouhodobě drží blízko nule. Tato strategie podle FEDu pomáhá udržet americkou ekonomiku nad vodou a přispívá k růstu zaměstnanosti. Na druhou stranu však negativně ovlivňuje inflaci – jinak řečeno znehodnocují se americké dolary (lidé ve skutečnosti vydělávají méně). Snad stačí říci, že program nákupu dluhopisů vedl k tomu, že rozvaha FEDu je na úrovni téměř 8,4 bilionu dolarů, což je dvojnásobek toho, co v březnu 2020.
Powell v pátek ve Wyomingu obhajoval tuto politiku a zdůraznil, že je velmi důležité, aby se v následujícím období neudělaly „špatně načasované politické“ kroky. Růst inflace přitom označil jen za dočasný efekt.
Nákupy dluhopisů se sníží, sazba se nezmění
Šéf FEDu zároveň uvedl, že ještě koncem toho roku postupně zpomalí tempo nákupů zmiňovaných obligací a cenných papírů zajištěných hypotékami a to za předpokladu, že bude pokračovat současně nastavený ekonomický pokrok. „Zeštíhlení“ těchto nákupů by mohlo být oznámeno po nejbližším setkání FEDu, které je naplánováno na 21-22. září.
S tímto krokem přímo souvisí i téma zvyšování úrokové sazby – ta by totiž mohla přispět k posílení amerického dolaru a zpomalení inflace. Úroková sazba se však zatím zvyšovat zřejmě nebude. ,,Načasování a tempo nadcházejícího snížení nákupů aktiv nebude mít za následek přímý signál ohledně načasování zvýšení úrokových sazeb, pro které jsme vytvořili jiný a podstatně přísnější test,“ upozornil.
Jinak řečeno pokud FED zpomalí kupování dluhopisů, neznamená to, že zvýší úrokové sazby. Aby k takovému kroku FED přistoupil, potřebuje, aby se země přiblížila bodu „maximální zaměstnanosti“, což je podle Powella nezbytné před tím, než dojde ke zvyšování sazeb.
Powell si uvědomuje, že situace je stále kritická a další vážná vlna pandemie v souvislosti s variantou delta může americkou ekonomiku opět oslabit. ,,Jakákoliv chyba může být zvláště škodlivá. Víme, že prodloužení období nezaměstnanosti může znamenat trvalé poškození pracovníků a produktivní kapacity naší ekonomiky.“
Na Powellova vyjádření pozitivně reagovaly akciové trhy, přičemž hlavní akciové indexy dosáhly v pátek dokonce rekordního maxima. Posílil vedle toho i Bitcoin.
Vliv kroků FEDu na Bitcoin
Nákupy státních dluhopisů v miliardách dolarů a držení úrokových sazeb blízko nule mají spojitost s Bitcoinem na dvou úrovních.
V rámci té první se vytváří kolem Bitcoinu jakýsi fenomén potenciálního dlouhodobého držitele hodnoty resp. bezpečného přístavu v době, kdy prudce roste inflace fiatových měn. Bitcoin má totiž omezené množství s jasně definovanou a neměnnou postupně klesající inflací. To znamená, že zatímco inflace fiatových měn roste prudkým tempem, k čemuž přispívají i zmiňované kroky FEDu, Bitcoin je stále žádanější mezi investory jako nástroj, skrze který mohou ochránit svůj majetek.
V druhé úrovni je však Bitcoin zároveň u značné části investorů stále vnímán jako riziková investice s potenciálem velkého růstu, ale také s rizikem nepříjemných ztrát. Zatímco FED drží úrokové sazby blízko nule a pokračuje se v rychlém tempu „tištění peněz“ tak se rizikovým investicím daří, čehož důkazem je bublina vytvářející se na akciovém trhu (mnoho peněz, které se vlévají do oběhu rychle končí na akciovém trhu). Z toho v současnosti těží i Bitcoin, protože rizikoví investoři jsou ochotni podstupovat větší riziko. Pokud by však FED výrazně a náhle otočil, začal by velmi pravděpodobně padat celý akciový trh, což by mělo negativní dopad i na Bitcoin, protože cenový spekulanti by se ho začali zbavovat. Příkladem takového chování byl březen 2020,
zdroj: cnbc.com, Kryptonovinky – Autor