Dnešní analýzu Bitcoinu, Etherea a zlata přináší Petr Plecháč – analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Sentiment na trzích
Hned na úvod se musím vrátit k předešlému blogu, kde jsem upozorňoval na jednu z nejvýznamnějších událostí tohoto roku, sympozium Jackson Hole. Sympozium je za námi, akcie jsou na ATH a my přitom nevíme nic nového.
Šéf Fedu Jerome Powell svůj připravený proslov zvládl podat tak, že uklidnil Wall Street, a přitom utišil členy Fedu, volající po utahování měnové politiky. Powell připustil možnost snížení nákupů aktiv již v tomto roce, o všem ale rozhodnou další data z trhu práce ze Spojených států a vývoj pandemie covidu-19. Zároveň ještě dlouho (asi v 2023) nedojde k zvýšení úrokových sazeb, a inflace je podle něj stále z větší části přechodná záležitost.
Díky tomu americký dolar oslabuje a akcie se zlatem zpevňují. V tomto obchodním týdnu nás ovšem čekají nová data NFP reportu a míry nezaměstnanosti v USA, což je momentálně klíčový ukazatel, na který směřují oči všech investorů a analytiků. Je tak velmi pravděpodobné, že stejně jako minulý týden, tak i tento se ponese ve znamení vyčkávání na páteční data, která nám pomohou rozlousknout otázku kolem kvantitativního uvolňování.
A proč že je tomuto tématu věnováno tolik prostoru v rámci dnešního blogu? Protože dodávaná likvidita ze strany centrálních bank drží riziková aktiva nad vodou! Z Číny zní hlasy, které Fed kritizují za vytváření bubliny v americké ekonomice a tištění levných dolarů, zatímco Němci ve velkém nakupují zlato, aby své úspory ochránili před inflací.
Z kryptosvěta se na nás valí mnoho pozitvních zpráv, které drží kryptoměny v konsolidaci na vyšších cenových úrovních. MicroStrategy dál nakupuje Bitcoiny, zatímco Visa a Stephen Curry (americký basketbalista) platí stovky tisíc dolarů za NFT. Už jen něco přes týden nás dělí od zlomového okamžiku, kdy si Bitcoin do svého CV bude moct přidat označení „zákonná měna“.
Veškeré zprávy, fundamenty a sentiment spolu s technickou analýzou vybraných kryptoměn najdete v týdenním videokomentáři.
Videokomentář pro aktuální týden
Analýza Bitcoinu
Bitcoin začíná dle profilace trhu vytvářet další velmi silnou oblast hodnoty (High Volume Node). Základní support a resistance jsou zde cenové oblasti kolem 45 a 51 000 USD. Bitcoin již druhý týden v řadě reaguje na oblast odporu, která v minulosti pro trh představovala důležitou podporu, přičemž objem obchodů se i nadále snižuje.
Trh ještě stále vytváří vyšší swing high a swing low, korekci o několik tisíc dolarů však vyloučit nelze. To, co bychom zde nechtěli vidět, je až potenciální návrat trhu do předchozí oblasti hodnoty (pod 42 000 USD).
Analýza Etherea
Altcoin Ethereum v posledních týdnech pravděpodobně doplácí na čím dál větší zájem investorů o mladší DeFi či smartchain projekty, a svým cenovým pohybem nyní mnohem více připomíná slavnější Bitcoin. Trh se nachází v ukázkovém chopu, ze kterého se může vydat na obě dvě strany a kryptoměnoví obchodníci by tak měli se svými pozičními obchody ještě počkat.
Analýza Zlata
Cenový vývoj zlata odráží nynější nervozitu a nerozhodnost investorů. Týden plný obav z růstu inflace střídá týden silného dolaru a cena zlatem volatilně konsoliduje. Z technického hlediska nelze hovořit o fázi trendu (uptrend nebo downtrend) a poměrně nízké výnosy na amerických státních dluhopisech stále vnášejí jisté obavy ohledně budoucího růstu ceny zlata.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.