Kryptoměnu Solana (SOL) jste si mohli první den tohoto roku koupit za přibližně 1,5 amerického dolaru. Dnes však už stojí přes 145 dolarů, čili o téměř 6000% více, než 1. ledna 2021. Projekt, v jehož čele stojí respektovaný vývojář Anatoly Yakovenko zažívá období své dosud největší slávy.
Solana (SOL) dnes vytvořila pod cenovkou 150 dolarů nové historické cenové maximum, po tom, co se v předešlých dnech otřásla po menší korekci způsobené vyvrácením spekulací o možném pálení jejích mincí (psali jsme o tom v tomto článku). Její kapitalizace překonala úroveň 40 miliard dolarů, díky čemuž předběhla v kapitalizaci i oblíbenou kryptoměnu celebrit Dogecoin, kterou v předešlých měsících usilovně propagovaly osobnosti jako jsou Elon Musk či Mark Cuban. Dokonce i tenisová hvězda Naomi Osaka nedávno přiznala, že právě Dogecoin vzbudil její prvotní zájem o kryptoměny.
Solana je smartchain nové generace, který se stává domovem mnoha projektů decentralizovaného financování (DeFi) a stále populárnějších NFT tokenů. Na rozdíl od nejpopulárnějšího smartchainu Ethereum však výrazně lépe škáluje – podle jejích tvůrců zvládne i 50 tisíc transakcí za sekundu a za minimální náklady v centech. U Ethereum jde naopak jen o desítky transakcí za sekundu s vysokými poplatky od dolarů až po desítky USD.
Doporučujeme vám, abyste si přečetli náš profilový článek o Solaně (SOL) >>>
Zastaví se na sedmém místě?
V aktuálním žebříčku kryptoměn je Solana (SOL) sedmou nejhodnotnější kryptoměnou podle celkové tržní hodnoty jejích mincí. Vyšší kapitalizaci mají už jen těžko doběhnutelný Bitcoin (927 miliard dolarů), Ethereum (446 miliard dolarů), Cardano (94 miliard dolarů), Binance Coin (81 miliard dolarů), stablecoin Tether (65 miliard dolarů) a kryptoměna XRP (58 miliard dolarů).
Solana je ze zmiňovaných projektů konkurencí zejména pro Ethereum, Cardano a kryptoměnu Binance Coin, která čerpá z úspěchu Binance Smart Chainu. Oproti Ethereum má výhodu ve zmiňovaných nízkých transakčních poplatcích a expresní rychlosti realizace transakcí. Oproti třetímu Cardanu má zas náskok díky skutečnosti, že na ní již běží smart kontrakty a funkční projekty, u Cardano se tak stane až po 12. září. Nuž a v porovnání s Binance Smart Chainem je výhodou Solany větší decentralizace projektu.
Vedle toho je však nutné upozornit, že cena této kryptoměny roste mimořádně prudkým tempem, což znamená, že ve vzduchu visí jasné riziko výraznější cenové korekce. Pokud chcete vědět o této kryptoměně více, přečtěte si náš podrobný profilový článek nebo sledujte video o Solaně z dílny YouTube kanálu Zaujalo ma.