Přestože se v poslední době častokrát objevují zprávy o vyšetřování kryptoměnových projektů různými státními regulátory, dosud vystavené pokuty spojené s digitálními měnami se zdaleka nedají srovnat s těmi, které za posledních 20 let dostaly tradiční bankovní instituce.
Portál Cointelegraph ve svém víkendovém článku upozornil na data od Good Jobs First, podle nichž 50 největších regulátorů udělilo za posledních 20 let bankám pokuty v hodnotě 333 miliard dolarů.
Vůbec nejvíce jejich dostala Bank of America – ve spojitosti s 251 různými případy porušení pravidel celkově zaplatila na pokutách neuvěřitelných 82 miliard dolarů. Na druhém místě tohoto neslavného žebříčku je JP Morgan Chase s pokutami v hodnotě 35,9 miliardy dolarů. Následuje třetí Citigroup s pokutami za 25,5 miliardy dolarů.
Nejvíce pokut, zhruba 29%, souviselo s takzvanými „toxickými“ cennými papíry – šlo o pokuty v celkové částce 97 miliard USD. Druhou nejčastější příčinou pokut v bankovním sektoru bylo porušení pravidel týkajících se ochrany spotřebitelů (68 miliard dolarů). Největší jednorázovou pokutu dostala Bank of America v sumě 16,6 miliardy dolarů za prodej toxických hypoték spojených s finanční krizí v roce 2008.
Pokuty kryptotrhu představují méně než procento
Dosavadní pokuty spojené s kryptoměnami podle dostupných dat představují sumu 2,5 miliardy dolarů, což je méně než jedno procento ve srovnání s pokutami pro bankovní sektor za uplynulých 20 let.
Největší pokutu v částce 1,2 miliardy dolarů udělí v roce 2020 Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) kryptoprojektu Telegram za jeho nelegální ICO z roku 2018.
100 milionů dolarů musela zas zaplatit kryptoburza BitMEX, která byla vyšetřována CFTC a FinCEN z důvodu, že úmyslně obcházela pravidla tykající se boje proti praní špianvých peněz (AML). Pokud jde o BitMEX, na svůj osud ještě čekají jeho zakladatelé v čele s Arthurem Hayesem. Toho čeká soud, který rozhodne o jeho vině či nevině v první polovině příštího roku.
Pokutu SEC musela zaplatit i společnost Block.One stojící za kryptoměnou EOS – částka 24 milionů dolarů byla v roce 2019 sjednána mimosoudní dohodou s komisí. Méně než 20 milionů dolarů zaplatila v rámci mimosoudní dohody s prokuraturou státu New York i společnost iFinex stojící za stablecoinem Tether a burzou Bitfinex. Nuž a stále nejasný je osud soudního sporu mezi společností Ripple a SEC – americká komise si totiž myslí, že firma Ripple vědomě prodávala tokeny XRP jako neregistrované cenné papíry, což její zakladatelé stále popírají
zdroj: cointelegraph.com