El Salvador se v úterý 7. září 2021 stal první zemí na světě, v níž se stal Bitcoin zákonným platidlem, což je na první pohled pro fanoušky kryptoměn úžasná zpráva. Zákon o Bitcoinu, který byl v této 6-milionové zemi schválen před několika týdny, však obsahuje i kontroverzní bod (č.7), který čelí kritice dokonce i z řad určité části BTC komunity.
Bitcoiny (BTC) jsou decentralizované peníze, které nemá pod kontrolou žádná vláda. Jejich používání by mělo být tedy dobrovolné. K Bitcoinu by měl mít přístup kdokoli bez ohledu na pohlaví, původ, rasu, vzdělání či sexuální orientaci. Jednoduše Bitcoin jsou peníze určeny pro každého, kdo má o ně zájem.
„Zákon o Bitcoinu“ v El Salvadoru však v takovém přístupu k nejznámější kryptoměně v jednom bodě selhává. Podnikatelské subjekty totiž nutí, aby Bitcoin akceptovali jako platidlo. Jinak řečeno nejde už o dobrovolnost, ale povinnost, co se některým fanouškům BTC nelíbí, přestože samo o sobě to může přispět k rychlejší adopci BTC. Takový typ adopce je však podle nich vynucený a tudíž nesprávný.
Paralelní Polis se k oslavám nepřidala
Vynucovat Bitcoin jako způsob platidla se nelíbí ani členům československé paralelní Polis, vůbec první organizace na světě, která již v roce 2014 začala akceptovat výhradně platby Bitcoinem. Na jejích českých stránkách se v úterý objevil krátký blog, ve kterém upozornilo na to, že zákon vynucující přijímat Bitcoin jako jednu z forem platby, není v souladu s jejich zásadami.
,,V bitcoinové komunitě se dnes bude tato událost symbolicky oslavovat nákupem Bitcoinu v hodnotě 30 dolarů. Paralelní Polis se k této „oslavě“ nepřipojí. Je proti našim zásadám oslavovat vynucování přijímání jakékoliv měny,“ píše se v článku, ve kterém se také uvádí:
,,Myšlenka bitcoinu (a dalších kryptoměn) stojí na dobrovolnosti. V El Salvadoru se od dnes bude přijímání bitcoinu vynucovat, což je v rozporu s původní myšlenkou kryptoměn, tak jak je popsána v Satoshiho whitepaperu a zároveň je to v rozporu s ideou dobrovolnosti, na níž Parallení Polis stojí.“
Jak to bude v praxi?
Tomuto tématu se pochopitelně věnovala i zahraniční média. Vyjádřil se k ní i právní zástupce prezidenta El Salvadoru Nayiba Bukeleho Javier Argueta a to ještě v pondělí.
Argueta vysvětlil, že podnikatelské subjekty mají opravdu povinnost mít elektronickou peněženku pro přijímání Bitcoinu, avšak v transakcích mají možnost zvolit, že jim transakce přijde hned v amerických dolarech.
,,Pokud od vás koupím 1000 triček, které stojí 200 dolarů, a já vám zaplatím v Bitcoinu, vy máte v rukou peněženku, ve které při transakci uděláte to, že si vyberete, zda chcete dostat Bitcoin nebo dolary. Čili je to dobrovolné.“
Zjednodušeně řečeno podnikatelské subjekty mají povinnost disponovat elektronickou peněženkou, která umožňuje i platbu v Bitcoinu. Nemusí však Bitcoin vůbec přijímat, protože při přijímání platby si mohou zvolit možnost okamžité konverze na USD. Vládní kryptopeněženka Chivo takovou funkci nabízí za nulové poplatky za změnu. Úspěšné příklady platby BTC byly již zaznamenány v pobočkách McDonald ‚a Starbucks.
Argueta však zároveň upozornil, že podnikatelé, kteří se rozhodnou jít proti těmto předpisům, budou právně porušovat zákon o ochraně spotřebitele. Je však otázkou, jak se k tomu bude přistupovat v praxi. Zejména v prvních měsících s tím mohou mít někteří menší podnikatelé technické problémy (neznalost, nevědomost) a třeba doufat, že za to nebudou hned sankcionováni. Mezitím se v El Salvadoru rozjíždí kampaň, která žádá, aby byl tento kontroverzní bod ze zákona o Bitcoinu odstraněn.
Závěr
Je na každém, aby sám vyhodnotil, do jaké míry je tento kontroverzní zákon přísný. Jeho obhájci tvrdí, že pomůže rychlejší adopci kryptoměn v El Salvadoru, což nakonec povede k tomu, že z toho budou čerpat samotní občané této chudé země. Jak jsme psali i. předešlých článcích, El Salvador se pustil do experimentu, který nemá obdoby. V případě úspěchu může motivovat další země, aby přistupovaly k Bitcoinu podobně. Selhání El Salvadoru při přechodu na „BTC standard“ by však mohlo jakékoliv ambice jiných států v souvislosti s kryptoměnami výrazně zabrzdit.
Další články z naší dílny
McDonald’s a Starbucks akceptovali v El Salvadoru první platby Bitcoinem
Panama představila progresivní návrh zákona týkající se kryptoměn
Bitcoin padl pod $ 45 000. El Salvador využil propad na akumulaci dalších BTC
zdroje: cointelegraph.com, www.paralelnipolis.cz