Od 7. září mají v El Salvadoru podnikatelské subjekty povinnost umožnit svým zákazníkům platit za zboží nebo služby kromě amerického dolaru i kryptoměnou Bitcoin (BTC). Ačkoli toto donucovací pravidlo čelí kritice i z řad bitcoinové komunity, některé podniky zjevně s dodržením tohoto nařízení neměli větší problémy. Patří mezi ně i sítě McDonald’s či Starbucks.
Jen málokdo by před několika měsíci předpokládal, že McDonald’s či Starbucks budou jednoho dne akceptovat Bitcoin nejprve z vynucení a až potom dobrovolně. Zákon v El Salvadoru však možná i tímto populárním sítím ukáží, že s přijímáním BTC jako platidla to není po technické stránce žádný větší problém. A dokonce za využití technologie Lightning network, která umožňuje instantní, levné a expresně rychlé platby.
O snad první úspěšné platbě Bitcoinem u McDonald’s napsal včera novinář Aaron van Wirdum, který navštívil jednu z místních Salvadorských poboček slavného fastfoodu. Když si vyžádal možnost platby Bitcoinem, byl mu předložen QR kód nasměrován na stránku faktury v Lightning Network. Platbu následně úspěšně vykonal. Levně a rychle.
Just walked into a McDonald's in San Salvador to see if I could pay for my breakfast with bitcoin, tbh fully expecting to be told no.
But low and behold, they printed a ticket with QR that took me to a webpage with Lightning invoice, and now I'm enjoying my desayuno traditional! pic.twitter.com/NYCkMNbv7U
— Aaron van Wirdum (@AaronvanW) September 7, 2021
O něco později se začalo sociálními sítěmi šířit video další úspěšné platby, tentokrát ze Starbucks. Jak můžete vidět zaplatit Bitcoinem přes mobil a technologií Lightning Network nebyl vůbec žádný problém.
https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1435316230307688454
Cesta vede přes Lightning Network
Technologie Lightning Network (LN) je pro adopci Bitcoinu jako platidla prakticky nezbytná. Řeší totiž pomalé a drahé transakce na první vrstvě BTC. Zjednodušeně řečeno pokud by lidé chtěli používat Bitcoin jako platidlo na jeho první vrstvě vůbec by se jim to nevyplatilo a transakce by mohly trvat i hodiny. Skrz Lightning Network by to však neměl být problém ani v případě, že by BTC používali jako dennodenní platidlo miliardy lidí. V současnosti stojí transakce LN centy a jsou realizovány prakticky okamžitě a to je tato technologie stále jen v plenkách.
El Salvador přijetím Bitcoinu jako zákonného platidla vyžaduje od podnikatelských subjektů, aby přijímaly platby BTC právě za využití této technologie. To znamená, že mají možnost přijímat Bitcoin rychle a prakticky bez poplatků. 6-milionová země může tak pomoci samotné adopci Lightning Network výrazněji, než všechny dosud realizované iniciativy.
Z těchto příkladů je zároveň zřejmé, že McDonald’s či Starbucks neměli větší problém přizpůsobit se novým předpisům a tyto světové sítě prodejen vědí pochopitelně z know-how svých Salvadorských poboček v budoucnu snadno čerpat. Úspěšné příklady užívání plateb Bitcoinu, hoc bohužel v tomto případě vynuceně, tak mohou být jakousi startovní čárou pro mnohem výraznější rozmach možnosti používat Bitcoin jako běžné dennodenní platidlo.
Další články z naší dílny
Panama představila progresivní návrh zákona týkající se kryptoměn
El Salvador čelí kritice za vynucování Bitcoinu jako platidla. Nelíbí se to ani Bitcoinerům
Bitcoin padl pod $45 000. El Salvador využil propad na akumulaci dalších BTC
zdroj: cointelegraph.com, Autor