Dalo se předpokládat, že během 7. září, kdy se stal Bitcoin (BTC) v středoamerickém El Salvadoru jako ve vůbec prvním státě na světě zákonným platidlem, se objeví i různé technické problémy. Ty nakonec vedly ke krátkému výpadku vládní kryptoměnové peněženky Chivo.
Chivo je oficiální vládní kryptopeněženka El Salvadoru pro Bitcoin, skrz kterou mohou občané kupovat, držet a prodávat Bitcoiny vůči americkému dolaru bez poplatků za změnu. Zároveň každý ověřený občan El Salvadoru na ni dostane po registraci dar v podobě 30 dolarů v BTC, se kterými může dělat „cokoliv“ ho napadne.
Právě tato peněženka se však stala předmětem menší kritiky, protože její technické nedostatky vedly k jejímu přibližnému 5-hodinovému stažení z obchodů pro mobilní aplikace a to hned krátce po tom, co na nich byla publikována.
Prezident El Salvadoru Nayib Bukele později informoval, že softwarová chyba v peněžence byla zdárně opravena. ,,Dokončili jsme dnešní údržbu peněženky Chivo. Jakékoliv poruchy hlaste zde přímo v komentářích,“ vyzval občany na Twitteru, aby tweetovali o nedostatcích přímo pod jeho příspěvkem.
Peněženka Chivo je tak opět dostupná ke stažení v obchodech Google Play, Huawei AppGallery a App Store. Podle informací Cointelegraphu však v případě Google Play podporuje jen některé typy smartphonů od Samsungu.
Aplikace uživatelé houfně stahují
V počtu stažení přesto Chivo aktuálně jednoznačně dominuje mezi všemi typy mobilních aplikací. Velká poptávka v El Salvadoru je i po jiných peněženkách pro kryptoměny, které nejsou přímo spojeny s místní vládou. To může mít minimálně dva důvody:
- někteří Salvadorci se chtějí vyhnout přímému spojení s vládou (není povinnost používat právě vládní peněženku) a tak raději volí jiný typ peněženky – i ty u kterých není nutné udávat totožnost
- Jiné peněženky volí pro nedostupnost nebo současné technické problémy peněženky Chivo
Problémy s osobními daty?
Hoc není známo o jaké technické problémy v souvislosti s peněženkou šlo, uživatel Matt Ahlborg na Twitteru upozornil, že při platbách přes aplikaci skrz Lightning Network mohlo dojít i k úniku osobních dat v podobě jména a příjmení platící osoby. Na tuto chybu měl upozornit a údajně byla také fixnutá.
Yesterday I tweeted about a #ChivoWallet privacy issue where the users' full legal name was being leaked in the LN invoice metadata. It appears to be fixed, and what's in its place is "Thanks Matt Ahlborg", which I guess is to show that they saw my tweet.https://t.co/TF0zOy3aYS pic.twitter.com/06AeDTQrPD
— Matt Ahlborg (@MattAhlborg) September 8, 2021
Jiní Salvadorci se mezitím už na Twitteru pochválili, že si peněženku zdárně nainstalovali a dostali na ni slibovaných 30 dolarů v BTC. Příklad je zde:
I just got my Chivo wallet and the $30 bucks in #Bitcoin pic.twitter.com/TkVBg3mbQ6
— Manuel Abarca (@manuel_abarca_) September 8, 2021
Vtipný omyl?
O zajímavý a vtipný kiks se postaral i oficiální Twitter kanál peněženky Chivo, který re-tweetnul úterní příspěvek prezidenta Bukeleho informujícího o tom, že země koupila během propadu ceny Bitcoinu dalších 150 BTC. K tomu jí administrátor přiložil meme obrázek ze seriálu Simpsonovi s textem „Úkoly, které je třeba udělat: Koupit Bitcoin“.
Toto sa údajne naozaj objavilo na Twitteri oficiálnej walletky El Salvador pre Bitcoin 😂 pic.twitter.com/ik0Dwmfg5M
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) September 8, 2021
Omyl nastal v tom, že namísto loga Bitcoinu bylo do grafiky vložené logo kryptoměny Bitcoin SV (Bitcoin Satoshi Vision). Jde o hardfork kryptoměny Bitcoin Cash, který je zas hardforkem kryptoměny Bitcoin z roku 2017. Zjednodušeně řečeno stačí uvést, že jde o jinou kryptoměnu, která má oproti Bitcoinu odlišné vlastnosti a zdaleka nemá takovou vysokou míru adopce a ani bezpečnosti.
Zmiňovaný tweet se pochopitelně na oficiálním Twitter účtu peněženky Chivo dlouho neohřál, jelikož na úsměvný omyl upozornilo mnoho uživatelů.
zdroj: cointelegraph.com