Salvador v posledních dnech tvořil titulní zprávy kolem přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla. Mnoho států má v úmyslu více či méně jít v jeho šlépějích. Rusko však podle posledních zpráv místních médií nemá v plánu vydat se stejnou cestou.
Žádné plány na přijetí kryptoměn jako zákonného platidla
Tento nejnovější postoj odhalil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Peskov poznamenal, že Rusko není připraveno udělat takový krok směrem k digitálním měnám.
„Rusko na takové kroky jednoznačně není připraveno a zatím není nejmenší důvod takové kroky podniknout,“ uvedl.
Dodal také, že slučování kryptoměn s měnovými nástroji by existujícímu finančnímu systému způsobilo pouze problémy.
„Nemůže to způsobit nic jiného, než poškodit finanční a ekonomický systém, pokud mluvíme o plném uznání jako platebního prostředku,“ uzavřel.
Poslední názory Peskova jsou v souladu s dlouhodobým skeptickým přístupem ruské vlády k Bitcoinu a opakují podobně laděné prohlášení Anatolije Aksakova, člena Státní dumy a klíčové postavy stojící za ruským zákazem plateb kryptoměnami. Loni v srpnu Aksakov tvrdil, že přijetí kryptoměn pro platby by v zásadě znamenalo „zničení finančního systému“.
Od přijetí jakékoli kryptoměny jako zákonného platidla má Rusko daleko. Moskva částečně regulovala coiny a tokeny novým zákonem „O digitálních finančních aktivech“, který vstoupil v platnost na začátku letošního roku. Jeho ustanovení uznávají kryptoměny jako majetek, ale zakazují jejich používání pro platby.
Ruská média v květnu informovala, že členové Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, začali pracovat na dodatcích občanského zákoníku, které by umožnily použití kryptoměn jako smluvních platebních prostředků. Pokud budou změny schváleny, umožní smluvním stranám platit mezi sebou kryptoměnami, pouze však za podmínek jejich dohody.
Rubl tak ve státě zůstává jediným zákonným platidlem, které jsou povinni přijmout všichni občané a organizace.
Země také pracuje na vytvoření komplexního krypto rámce a byla jednou z prvních zemí, která v roce 2019 stanovila pravidla pro kryptoměny. Pravidla byla oficiálně schválena k platnosti už v lednu.
Ruská centrální banka se také aktivně snaží rozvíjet svou digitální měnu centrální banky (CBDC) a v květnu odhalila, že zahájí testování v roce 2022.
Očekává se, že digitální rubl bude rozdělen do odstupňovaného systému, kdy centrální banka zavede peněženky sloužící k ukládání digitálních rublů pro komerční banky. Bankovní zákazníci budou mít přístup k peněžence digitálního rublu ze svých bankovních aplikací, ale nebudou ho moci utratit z bankovní aplikace offline. Návrh CBDC je stále ve vývoji a očekává se, že v příštích měsících budou zveřejněny další informace.
Salvador vede hnutí za přijetí Bitcoinu
Přijetí kryptoměn se nadále šíří po celém světě a rozhodnutí Salvadoru přijmout Bitcoin jako zákonné platidlo s sebou nese příslib otřesení tradičních finančních systémů.
Navzdory velkým protestům a mezinárodního odporu se salvadorský prezident Nayib Bukele držel svých zásad a víry v Bitcoin.
Tento krok by mohly zopakovat další země třetího světa, které mají slabé měny a snaží se uniknout vlivu dolaru na své ekonomiky.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. beincrypto.com, 3. buyucoin.com