Téma kryptoměn centrálních bank, tedy CBDC (Central Bank Digital Currency), bude v následujících letech stále žhavější. Své pilotní projekty týkající se národních kryptoměn rozběhla již většina významných centrálních bank, no a v Číně se očekává pompézní představení digitálního juanu celému světu už během příští zimní olympiády v Pekingu.
Národní kryptoměny, respektive CBDC, mají potenciál dát centrálním bankám ještě větší moc, než mají v současnosti. Upozorňuje na to plátek Wall Street Journal. Tématu se podrobněji věnoval jeho dlouholetý novinář James Mackintosh, který upozornil, že jedním ze silných nástrojů, které skrz CBDC budou moci centrální banky efektivně využít, jsou záporné úrokové sazby.
Záporné úrokové sazby jsou snad posledním možným nástrojem, které mohou centrální banky zapojit do hry, pokud budou chtít uspět v boji proti tržní recesi. Při záporné sazbě je totiž držení peněz v bance (i kromě inflace) nevýhodné, protože banka v takovém případě část z těchto peněz strhává. Jinak řečeno neodměňuje vás úrokem za to, že si u ní držíte peníze, ale naopak za jejich držení vás „trestá“. Cílem záporných úroků sazeb tedy je motivovat lidi peníze utrácet, protože se jim nevyplatí šetřit je na účtu.
Pokud jde o USA, záporné úrokové sazby ještě údajně nejsou ve hře, a spíše se hovoří o jejich zvyšování mezi lety 2022-2023. Aktuálně jsou na velmi nízké úrovni 0.25%. V analýze Wall Street Journal se však píše, že pokud přijdou CBDC, cesta k takovým záporným úrokům bude jednodušší. Záporné úrokové sazby se přitom už v některých zemích používají – japonská Bank of Japan je drží na úrovni -0,1%, švýcarská na -0,75%, no a Evropská centrální banka s nimi experimentovala v roce 2014, kdy je dočasně dostala na záporných -0,5%.
Kryptoměny – hoc i ty centrální banky – jsou programovatelné peníze. Snadno u nich nastavíte pravidla, zvláště za předpokladu, že by se CBDC v budoucnu staly jedněmi penězi (hotovost by zakázaly). Pokud by tedy lidé neměli možnost držet hotovost, centrální banka by získala skrze možnost upravovat úrokové sazby velkou moc.
Kromě toho by centrální banky mohly při programovatelných penězích ovlivňovat i jiné věci – teoreticky je možné, že by peníze měly datum konečné platnosti, nebo by mohly být použity pouze na určitý druh nákupu. V sci-fi scénářích, které naznačil Wolfram Seidermann z G + D Currency Technology je tedy možné, aby se ve prospěch „zdravé ekonomiky“ objevily v trhu peníze, které musíte utratit, jinak o ně přijdete. Nebo peníze, za které si koupíte jen to, co vám bude dovoleno.
I tato rizika omezující svobodu a soukromí jsou důvodem, proč stále více lidí přemýšlí nad neovlivnitelnými penězi jako je Bitcoin. Ten na rozdíl od CBDC nemá žádného šéfa, vedení, prostě centralizovanou ústřednu. V budoucnu pokud stoupne moc v rukou centrálních bank díky CBDC a potenciálnímu zákazu hotovosti se tak jedinou alternativou vůči nim mohou stát právě decentralizované kryptoměny.
zdroj: cointelegraph.com