Telegram je populární aplikace hlavně v oblasti kryptoměn díky své jednoduchosti a přehlednosti. Je to však ráj pro různé podvodníky, kteří jsou v každé skupině a čekají na svou nic netušící kořist, která jim bohužel dost často podlehne. Dnes se podíváme jak můžete snadno rozpoznat takové podvodníky a vyhnete se tomu, abyste byli okradeni.
Ráj pro podvodníky
Telegram je super síť, pokud ji máte jen pro čtení. V momentě jak začnete aktivně psát do krypto skupin otázky, například žádáte o pomoc a support daného projektu kvůli nějakému problému, máte garanci 99%, že do pár vteřin až minut se vám do soukromé správy ozve podvodník. Bohužel oblast kryptoměn je pro technicky méně vzdělané lidi rizikovou oblastí, čehož tito podvodníci využívají. Rovněž využívají nízkou gramotnost s aplikací Telegram.
V mé Telegram skupině zaměřené na trading boty jsem zveřejnil kvůli tomuto článku anketu, ve které jsem se ptal, jestli už se moji sledovatelné setkali s podvodníky na telegramu. Výsledky vidíte níže. Někteří se bohužel nechali oklamat.
Jak tedy poznáte, že se jedná o podvodníka a ne skutečný support? Existuje hned několik metod a způsobů, tzv. red flag (červená vlajka):
- Žádný support jakéhokoliv projektu vám NIKDY nenapíše jako první. Mají to jako prevenci právě kvůli podvodníkům. Vždy vám ve veřejném chatu napíší, abyste jim vy napsali soukromou zprávu.
- NIKDY od vás nebudou chtít poslat nikam vaše kryptoměny a ani nebudou vyžadovat seed, private key, případně přístupová hesla k vašim účtům.
- Pravý admin má ve veřejné skupině u svého jména napsáno malým písmem „Admin“. Když kliknete na jeho jméno a profil, všimněte si jeho jména u @. Podvodníci často využívají různé překlepy a zkomoleniny tohoto jména jako uvidíte v praktickém příkladu níže.
- NIKDY neklikejte na odkazy, které vám pošlou. Pokud si nejste jisti, vždy se raději zeptejte ve veřejném chatu a sledujte reakci účtů s nápisem „Admin“
Praktický příklad komunikace s podvodníkům
Abyste měli lepší přehled jak asi vypadá komunikace s podvodníkem, napsal jsem do oficiální skupiny TradeSanta žádost o pomoc, že mi nefungují trading boti. O 15 sekund později se mi ozval první podvodník, o 1 minutu další. Níže můžete vidět celou komunikaci.
Postupně si probereme všechny red flagy, které se postupně objevují v tomto podvodu.
V první zprávě se mi ozval jakože člen, který mě odkazuje na support. Red flag čislo 1 – viz jeho jméno za @. Je tam překlep na konci jména, protože Telegram neumožňuje stejná jména. Už zde je jasné, že se jedná o podvodníka, protože skutečný admin TradeSanta má jméno @ tradesantahelper. Pojďme dál.
Během komunikace s falešným supportem jsou to tytéž ohrané pohádky o technických problémech, bugech a podobně. Využívají dost technické výrazy, kterým začátečník v oblasti kryptoměn nerozumí. Postupně se nám objeví red flag číslo 2 – žádají abychom poslali své kryptoměny na svou Trust Wallet peněženku. K tomuto kroku nevede žádný racionální důvod. Podvod nám začíná vrcholit. Po jakože posláni prostředků na naši peněženku kvůli resetu účtu (totální blbost) podvodník posílá link na stránku, kam si máme importovat svou peněženku. Red flag číslo 3 – zaslání podezřelého linku. Následně je dost možné, že se jedná o phishing web, který získá vaše přístupové údaje a podvodníci následně bez problémů vybělí vaši peněženku se vším co tam máte. Dokonce jsem jim poskytl vymyšlenou mailovou adresu, která ani neexistuje.
Pokud jste se nechali okrást, je to vaše chyba, protože jste měli 3 jasné signály, že se jedná o podvod. Na druhou stranu, tyto podvody jsou sofistikované a není se čemu divit, že začátečník se nechá oklamat. Proto je důležité nic nepodceňovat a pokud si nejste něčím jisti, vždy se raději zeptejte. Možná pro někoho primitivní dotaz může jinému zachránit nemalé krypto úspory.
Všechny podvody však nejsou jako tento. Metody jsou různé, v 98% případů však začnou tím, že se vám ozve někdo první do soukromé správy.
Falešné skupiny
Dalším způsobem jak okrást lidí jsou falešné skupiny na telegramu, které mají i desetitisíce členů. Na telegramu umíte kohokoliv přidat do ledajaké skupiny. Proto se může stát, že se snadno ocitnete ve skupině, do které jste se vy sami nepřidali. Osobně vám radím z takových skupin odejít co nejdříve a dále neřešit.
Tyto velké falešné skupiny mají stejné / téměř stejné názvy jako originální skupiny. V takových skupinách je i osoba s přívlastkem „Admin“ podvodník. Právě tento admin přidává příspěvky nejčastěji giveaway akcí, kde zdarma rozdávají kryptoměny, ať je důvod jaký chce. Je tam odkaz na web kde následně najdete starý dobrý podvod ve stylu „pošli nám X a my ti obratem zašleme 3 násobek tvého vkladu. Proč? Protože oslavujeme výročí …“ Pokud si nejste něčím takovým jistí. Jděte na web daného projektu a přímo přes ten web si najdete odkaz na Telegram skupinu – zjistíte, že tyto skupiny mají různé názvy, případně jiné počty členů (což je nejlepší ukazatel).
Metod, jak oklamat lidí jsou stovky až tisíce a je nemožné varovat před všemi. Obecně, pokud používáte Telegram – blokujte automaticky lidi, kteří vám píší první. Jsou to podvodníci. Pokud se ocitnete ve skupině, kam jste se nepřidali, opusťte ji. Pokud si nejste jisti, zda daná stránka je pravá – ověřte si ji přes web projektu.
Přečtěte si zajímavé novinky
Transakční poplatky na síti ETH jsou obrovské – Jak fungují a kdy jsou nejnižší
Zájem o pasivní příjem kryptoměn stoupá – Lending platforma Celsius vzrostla o 1900%
Trading boti aktuálně dosahují největší zisky za poslední měsíce. Vyzkoušet si je můžete i vy!
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-pouzivat-trading-botov-nastavenie-statistika-ziskov-tipy-recenzie-a-rizika/
Zdroj: Autor